Δροσισμα οσων πουλιων δεν κανουν μπανιο

Συζήτηση με θέμα Δροσισμα οσων πουλιων δεν κανουν μπανιο, που ξεκίνησε από jimakos, στο Forum 'Φροντίδα Διαμονή Καναρίνιων' του PetBirds, 7 Ιουν 2009.

1. jimakos

jimakos PB New Member

για να δροσισουμε τα καναρια το καλοκαιρι εκτος απο τις μπανιερες μπορουμε να τα καταβρεχουμε οσα δεν κανουν μπανιο με νερο,και τη αλλο μπορουμε να κανουμε.

2. ShadyLady

ShadyLady PB Member Article Writer

Τα πουλιά που δεν μπαίνουν στην μπανιέρα μπορείς να τα καταβρέξεις με ένα ψεκαστήρι, να πέφτει το νερό σαν νέφος πάνω τους. Προσοχή στα ρεύματα... ;)

3. mgerom

mgerom PB Supporter Article Writer

Σ' ένα δοχείο (κεραμικό κατά προτίμηση) μπορείς να βάζεις
    2-3 πόντους (σε ύψος εννοώ) άμμο καθαριότητος που
    αποτελείται απο σπασμένα όστρακα και πωλείται στα πετ-σοπ.
    Πολλές φορές έχω προσέξει οτι κανάρια που δεν έχουν συμπάθεια στο
    νερό, κάνουν "μπάνιο" στο χώμα.

4. kokolakis

kokolakis PB New Member

Το δικο μου καναρινι εκανε μπανιο καθημερινα... Του εβαζα την μπανιερα του και σε 1 λεπτο ειχε μπει ολο μεσα και πλατσουριζε...:D

Πριν μερικες ομως μου επεσε κατο η μπανιερα και εσπασε:mad:.. Πηγα και του πηρα μια καινουργια και εδω και 5 μερες δεν την πλησιαζει καν:confused:... Τι γινετε εχει προτημησεις στην μπανιερες??? Ιδιες ειναι απλα η μια ηταν πρασινη σκουρα (αυτη που εκανε) και η αλλη ανοιχτο διαφανο πρασινο!

Τι να κανω? Να παω να αγορασω παλι την ιδια? (και αν δεν βρω? ) Στεναχωριεμαι που με τοσο ζεστη τωρα που εχει δεν κανει μπανακι...:(

5. MARY

MARY PB New Member

Kokolakis μην ανησυχείς, είναι θέμα συνήθειας. μου έχει συμβεί κάτι ανάλογο και με καναρίνια και με παπαγάλο. Θα συνηθίσει το νέο του μπανάκι, και θα πάει. Στο μεταξύ, θα πρότεινα να το ψεκάζεις για να δροσίζεται.:)

6. GALEKOS

GALEKOS PB New Member

αν εχεις ενα πουλακι τους του βαζεις μπανιερα και εισαι οκ αμ εχεις πολλα τι γινεται ?

7. Georgina

Georgina PB Known Member PBCP Contributor

Αν εχεις πολλά πουλάκια σε ξεχωριστα κλουβακια το καθένα , τους βαζεις αντιστοιχες μπανιέρες. Αν είναι ολα μαζί σε μεγαλη κλούβα πτήσης, μπορείς εναλλακτικά να βάλεις ενα μεγαλο ταπερ ή ενα ρηχο ταψακι με λιγο νεράκι και να κανουν ομαδικό μπανάκι :)

8. GALEKOS

GALEKOS PB New Member

εχω εικοσιενα κλουβες θελω 21 ταπερ και ενα υπαληλο για αυτη την δουλεια , χωρια τα παραδεισια :cool1

9. Georgina

Georgina PB Known Member PBCP Contributor

Κλουβες ή ατομικά κλουβια??? Χμ...όντως ειναι δύσκολο. Αν ειναι μια μεγαλη κλουβα βαζεις ενα ή δυο ταψακια, αν είναι 21 κλουβες ατομικές ...τοτε θες ατομικές μπανιέρες οχι απαραιτητα οσες ειναι οι κλουβες, απλα πρεπει να διαθετεις αρκετό χρόνο! Ετσι είναι το χομπυ μας, απαιτει καταθεση ψυχής , χρήματος και χρόνου!:)
    Θα μπορουσες να αποκτήσεις εναν βοηθό,για παραδειγμα! δεν ξερω την ηλικια σου , αλλα θα μπορουσε να βοηθάει η συζηγος, ενα παιδάκι σου ή ενα ανηψάκι σου ή ενας καλος γειτονας ή φιλος! Χάρισε τους ένα πουλάκι , και μύησέ τους στο σπορ και συγχρόνως θα αποκτήσεις εναν καλό βοηθό για τις μερες των διακοπών που ερχονται!;))

10. GALEKOS

GALEKOS PB New Member

ΤΖΩΡΤΖΙΝΑ αυτο γινετε αλλα δεν μπορει να γινετε συνεχεια

11. Φαμπιο

Φαμπιο PB Member

Κι αυτο τι σημαινει;
    Οτι επειδη εχεις παρει πολλα πουλια δεν θα κανουν μπανιο γιατι δεν εχεις χρονο;
    Δεν ειναι καλο για την υγεια τους(ψυχικη και σωματικη);)

12. kokolakis

kokolakis PB New Member

περνανε οι μερες και ακομα να μπει στην μπανιερα του... πηγα και βρηκα την ιδια με αυτη που εσπασε αλλα δεν μπενει ουτε που πλησιαζει... Σαν να μην την βλεπει... αναγκαζομε και τον ψεκαζω με νερο...(με ψεκαστηρι) υπαρχει κανα αλλος τροπος να ξαναμπει στην μπανιερα του? ..:(

13. MARY

MARY PB New Member

;)Ίσως ο πονηρούλης να "βολεύτηκε" με το ψέκασμα και να βαριέται να ασχοληθεί με το μπανάκι του. Το λέω, γιατί μου το έχουν κάνει τα δικά μου! Το ψέκασμα το θεωρούν παιχνιδάκι και το απολαμβάνουν:D! Δοκίμασε μια μέρα να μην τον ψεκάσεις για να δεις τι θα κάνει. Περίμενε και αν δεν, ξαναψέκασε... Κάποια στιγμή θα ξαναρχίσει μόνο του. :)

14. kokolakis

kokolakis PB New Member

ok θα δοκιμασω... πονηρα μας βγηκαν τα ατιμααα:)

Μοιραστείτε

Φόρτωση...