Δοσολογια sivotine

Συζήτηση με θέμα Δοσολογια sivotine, που ξεκίνησε από ΜαριαΠα, στο Forum 'Φροντίδα, Εκπαίδευση Παπαγάλων' του PetBirds, 17 Μαρ 2015.

misalouris
Best Answer misalouris, 17 Μαρ 2015
Καλησπερα.επειδη δεν εχω ξαναδωσει αντιβιωση σε πουλι εχω μια απορια μη τυχον κανω λαθος.τo sivotine λεει 3 μεγαλες κουταλιες(5ml) σε ενα λιτρο... Ολόκληρο το Post
  1. ΜαριαΠα

ΜαριαΠα PB New Member

Καλησπερα.επειδη δεν εχω ξαναδωσει αντιβιωση σε πουλι εχω μια απορια μη τυχον κανω λαθος.τo sivotine λεει 3 μεγαλες κουταλιες(5ml) σε ενα λιτρο νερο.εγω που θελω για 250ml νερο χρειαζομαι 3,75ml απο το φαρμακο σωστα;αρα βουταω το κουτακι της αντιβιωσης μεχρι την ενδειξη 1,25 και ξυνω οτι περισευει για να το κανω κοφτο;καθ αυτο το κανω 3 φορες για να εχω τα 3,75;το αραιωνω καλα και μετα το βαζω στα πουλακια ε;

2. Best Answer:
    Post #252882 by misalouris, 17 Μαρ 2015
  3. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Ψήφοι: 1
    Ακόμη κι αυτό θα σου είναι πολύ... δεδομένο πως χρειάζεσαι το πολύ 90-100ml... γιατί κάθε μέρα πρέπει να την ανανεώνεις.
    Μέσα στην αντιβίωση έχει αν δεν κάνω λάθος και ένα μικρό κουταλάκι δοσομετρητή...
    Αν υπάρχει.... μια κοφτή στην ποτίστρα και είσαι έτοιμη...
    Αν όχι ...αύριο πρωί σε ένα φαρμακείο... "κόβεις" δόσεις του φαρμάκου για 100ml ... και τις έχεις έτοιμες.

4. ΜαριαΠα

ΜαριαΠα PB New Member

οκ σωστο και αυτο.ναι εχει κουταλακι με ενδειξη 1,25.για τωρα γεμισα την ποτιστρα και οτι περισσεψε το πεταξα.αυριο θα το κανω ετσι.ευχαριστω!

Μοιραστείτε

Φόρτωση...