Διογκομενα σε καποια σημεια δακτυλα ποδιου σε καναρινακι

Συζήτηση με θέμα Διογκομενα σε καποια σημεια δακτυλα ποδιου σε καναρινακι, που ξεκίνησε από jk21, στο Forum 'Ασθένειες Καναρινιών' του PetBirds, 18 Νοε 2008.

1. jk21

jk21 PB Member Article Writer

εδω και 4-5 μερες εμφανιστηκαν (τοτε τις προσεξα )διογκωσεις σε σε 2-3 σημεια (οχι σε ολα τα δακτυλα και οχι σεολοκληρο το μηκος τους)των ποδιων ενος αρσενικου μου.ειναι σχεδον 1,5 ετους.απο αλλα ποστ που διαβασα και απο καποια παλια μοιυ εμπειρια απο αλλο πουλακι αποφασισα και του εβαλα epithol καθημερινα και στην αρχη δυο φορες αφου πρωτα το αλοιφα με antiseptin.εχει ανοιξει καπως το χρωμα (ηταν πιο σκουρα νομιζω) αλλα δεν εχω δει μειωση του ογκου σημαντικη.η κατασταση του ποιυλιου ειναι πολυ καλη(ειναι εκτος απο τα μικρα ο πρωτος που ξεκινησε το τραγουδι ,τρωει επισης κανονικα,κινειται αλλα συχνα εχει το ενα ποδαρακι ορθιο). σε ποσο καιρο να περιμενω σημαντικη βελτιωση;ειδα και καποια ποστ να μιλανε για πιθανη ευλογια σε παρομοιο συμπτωμα και θορυβηθηκα ...
    επισυναπτω φωτο

*η αλοιφη απο τα φτερα πως καθαριζει;

Συνημμένα Αρχεία:

2. nikolaosx

nikolaosx PB New Member

πριξιμο

σαν μελανιες μου φενονται.ισως επιασε καπου το ποδι του.το χρωμα δε δειχνει ευλογια αλλα καλου κακου κρατα το σε αποσταση απο αλλα πουλια λιγες μερες

3. jk21

..για να γινω λιγο πιο συγκεκριμενος ,το διαφορετικο χρωμα στα δακτυλα ειναι εκ γενετης (οπου σκουρο νυχι εκει και σκουρο δακτυλο).το προβλημα φαινεται π.χ στο αριστερο ποδι στο δακτυλο με το λευκο νυχι μπροστα -μπροστα οπου ειναι διογκομενο .ηταν πιο σκουρο και ανοιξε αλλα ο ογκος δεν μειωθηκε σχεδον καθολου.παρομοιο συμπτωμα εχω σε αλλα 2-3 σημεια συνολικα που διακρινονται πιο δυσκολα.επισης το νυχι που λειπει σε ενα δακτυλο ειναι παλιοτερη απωλεια προφανως απο τραυματισμο αν και δεν βρηκα σημαδια αιματος τοτε.

4. inca1099

inca1099 PB Member Article Writer

Δημήτρη μπορεί να είναι και τσιμπήματα κουνουπιού?

5. jk21

γρηγορη αυτο ειναι που με αγχωνει διαβαζοντας ποστ για ευλογια ,αλλα δεν εχω και ειδικα αυτον τον καιρο προβλημα με κουνουπια στην περιοχη.τι να πω.και μονο αυτον τσιμπησανε;

υπαρχει και fusidin στο σπιτι (για ανθρωπινη χρηση,ειναι η ιδια και για πουλια;)που ανεφεραν και σε καποια ποστ αλλα δεν θελω να τα μπερδεψω αν δεν δει καποιος με εμπειρια κατι πιο σαφες.θα παω αν δεν δω βελτιωση και σε ενα πετ στη λ. καβαλας σε καποια κτηνιατρο που εχουν εκει και ειχα γνωρισει με θετικες εντυπωσεις παλιοτερα(...πανω στο επαγγελμα της εννοω:))

6. sax1400

sax1400 PB New Member

το ίδιο πρόβλημα έχει k ένας φίλος μου σε ένα καναρίνι του εδώ και 1 μηνα. βάζει 2 φορες την ημερα "επιθολ" αλλα δεν έχει κάνει τίποτα.του έχει πέσει το μεσαίο νύχι και τώρα σιγά σιγά βγαίνει άλλο.ψαχτο αλλιώς γιατί με την "επιθολ" δεν θα κανεις τίποτα

7. mgerom

mgerom PB Supporter Article Writer

Δημήτρη δεν είναι και προς θάνατο η ξηρή μορφή της ευλογιάς.
    Πολλά είναι τα πουλιά που επιζούν.
    Η γνώμη μου είναι οτι το πουλάκι την έχει περάσει παλαιότερα,την εποχή που έπεσε το νύχι του.Γι' αυτό και δεν είδες αίματα, γιατί αυτό συμβαίνει σταδιακά.Θα έλεγα οτι το καλύτερο είναι καθημερινή επάλειψη για λίγες μέρες με ιωδιούχο γλυκερίνη (1/10 ιώδιο, γλυκερίνη) στα σημεία που νομίζεις οτι χρειάζεται.Εχω την εντύπωση,
    οτι αν είναι έτσι όπως υποθέτω,το πουλάκι θα έχει αυξημένες αντοχές
    και δεν θα έχει περαιτέρω προβλήματα.

Υ.Γ Μη ξεχνάς να του βάζεις συχνά μπάνιο,ώστε να καθαρίσει όσο πιο γρήγορα γίνεται το πτέρωμά του στην κοιλιά.

8. jk21

..ξηρη ευλογια; κατι πιο ηπιο απο την θανατηφορα;κολλαει στα υπολοιπα;τωρα πια τον εχω μονο του αλλα μετα; ή πριν υπηρχε προβλημα; αντι ιωδιο betadine solution ή betadine scrubl ή το antiseptine κανει; γλυκερινη εχει το φαρμακειο υποθετω;

*παιδια (για σας που ηδη μου ειχατε απαντησει μολις τωρα αξιωθηκα να ενεργοποιησω το <<ευχαριστω>> :) απο τον αγχος μου για τον πιτσιρικα μου ...τον εχω λιγο αδυναμια!ειναι το μοναδικο που ειχα κρατησει περυσι.

9. mgerom

Αν πάς στο φαρμακείο θα στην φτιάξει ο φαρμακοποιός 1/10.Αν σου είναι δύσκολο, το μπεταντίν είναι μια χαρά νομίζω.Η γενική εντύπωση
    όμως των ποδιών του, είναι καλή.Το πεσμένο νύχι είναι για μένα το σημείο που μου δήνει την αφορμή για την αναφορά μου σε δερματική ευλογιά(ξηρή).Βέβαια για να διαπυστωθεί το αληθές ή όχι του ισχυρισμού μου πρέπει να γίνει μικροσκοπική εξέταση.Καθαριότητα,
    καλή διατροφή πλούσια σε βιταμίνες,παροχή βιταμίνης Α,αντισηπτική προστασία στην περιοχή.Αν το είχα στην κατοχή μου θα απέφευγα να το βάλω
    για ζευγάρωμα.

10. jk21

οκ μακη θα το κανω .τελικα ποτε μπορω να το ξαναβαλω (οχι για ζευγαρωμα)ξανα στην κλουβα πτησης με τα αλλα αρσενικα;αν δεν υπαρχει αναγκη απο ενα σημειο και μετα να ειναι σε καραντινα θα με βολευε(ειμαι ειλικρινης) ,αλλα και το ιδιο δειχνει να στριμωχνεται ,να το ξαναεπαναφερω στην κλουβα πτησης παντα ομως με γνωμονα την δικια του και των υπολοιπων πουλιων μου ασφαλεια.
    παντως αν και εγω του εβαζα μονο στα ποδια προσεκτικα αλοιφη αυτη εχει επεκταθει και με προβληματιζει η καθαριοτητα του.το μπανιο δεν δειχνει να κανει τιποτα.θα μπορουσα αρκετα αραιωμενο καποιο βρεφικο σαμπουαν να χρησιμοποιησω γιανα φυγει η λαδιλα;μια καλη μου φιλη( :) καλησπερα σας) μου ειπε οτι μειωνεται και ηδυνατοτητα απο τα πουπουλα να κρατανε ζεστο το πουλί :confused:

11. mgerom

-Δεν είμαι σε θέση να σου πώ με σιγουριά οτι θα πάψει μετά απο κάποια περίοδο να είναι φορέας και κατ' επέκταση και πιθανός
    κίνδυνος.Στο μπανάκι δεν μπορείς να βάλεις τίποτε άλλο εκτός απο
    Bio-bad (Orlux).
    Σιγά-σιγά θα καθαρίσει μόνο του μην ανησυχείς.
    Δεν υπάρχει λόγος να το κάνεις μπάνιο στο χέρι σου με σαμπουάν κ.λ.π. Θα στρεσαριστεί ιδιαίτερα.

12. alfa

alfa PB New Member

το πουλι ειναι φορεας ευλογιας και επικυνδινο για τα υπολοιπα [το νυχι το χαμενο]αυρ ιο σπυρι στο ματι ευφανασια Η ομοιοπαθητικο με μετριο αποτελεσμα

13. hristosp

hristosp PB New Member

Καλησπέρα σε όλους Δημήτρη και εγώ παρατήρησα το δικό μου καναρίνι σε ένα δάχτυλο του ποδιού του το ίδιο σε παρακαλώ εάν δεις ότι πάει καλύτερα πες μου .Εγώ του βάζω μόνο μπεταντίν προς το παρόν.

14. jk21

δυστυχως αρχισα να συνειδητοπειω οτι τα πραγματα δεν ειναι απλα για το πουλακι μου.ελπιζω να μην χειροτερεψει .φιλε μου χρηστο μακαρι να εχω καλα νεα.φιλε μου <<alfa>> αν μπορεις γινε λιγο πιο συγκεκριμενος για το ομοιοπαθητικο σκευασμα σε παρακαλω.παντως και η ιδεα οτι μπορει να μην το ξαναζευγαρωσω για μενα ειναι πληγμα.τα πουλακια και τα ζωα με αυτην την χαρα και το ενστικτο ζουνε.τα εχουμε που τα εχουμε περιορισμενα τουλαχιστον την χαρα του ζευγαρωματος και της πατροτητας να μην τους την στερουμε...παντως προλαβε μια φορα να γινει πατερας!μαλιστα δυο απο τους απογονους του ηταν τα μοναδικα φετινα που μου το σκασανε για <<ελευθερη ζωη>>.αραγε :confused:σε κλουβι ,κλαδι:) ή στομα γατας :(να καταληξανε;

15. alfa

alfa PB New Member

το ομοιοπαθητικο ειναι το rhus tox 200 kaψουλες αγορα στα φαρμακεια με οοιοπκα 1.00Ε η καψουλα ανοιγουμε την καψουλα και βαζουμε την μιση σε μισο κιλο νερο καθε μερα νεο φαρμακο ολα τα πουλια για 5 μερες ΟΧΙstresssτοπουλι πραγμα αδυνατο λογο μπεταντιν και βιταμηνεσ ΞΕΧΝΑ τους απογονους καλο κουραγιο

16. lee

lee PB New Member

αναφερε εαν θες μερικες λεπτομεριες για το συγκεκριμενο φαρμακο για ποιες ασθενειας ενδεικνυται ποια ειναι η δραστικη ουσια του

17. jk21

ο φιλος μας <<alfa>> θα μας διαφωτισει καλυτερα αλλα λιγο που το εψαξα ειναι για πονους των αρθρωσεων:confused:.

18. nikolaosx

nikolaosx PB New Member

90% ειναι χτυπημα και οχι τιποτε σοβαρο.αν δε θες να λερωνεται με αλοιφες, παρε μπετατιν υγρο σαπουνι απο το φαρμακειο και πλενε τα ποδια λιγες μερες.βαζε λιγο σαπουνι σε ενα φλυτζανι χλιαρο νερο και καρατα μεσα τα ποδια 2-3 λεπτα.μετα στεγνωνε με χαρτοπετσετα.αν ηταν ευλογια θα ειχαν προβλημα ολα τα πουλια στη κλουβα.πλυνε και τα ξυλακια με το διαλυμμα

19. jk21

φιλε μου δυστυχως ειναι σε διαφορα σημεια ,αν θυμαμαι 1 στο ενα ποδι και αλλα τρια στο αλλο σε δυο δακτυλα(1+2).λιγο δυσκολο να χτυπησε σε τοσα σημεια.παρολα αυτα δειχνει σημαδια βελτιωσης .χθες ξεκινησα και το διαλυμα ιωδιου-γλυκερινης και ελπιζω να βελτιωθει.το ενθαρυντικο ειναι οτι οχι μονο συνηθισε στην μοναξια αλλα εχει ξεσκιστει στο κελαηδημα :).

20. alfa

alfa PB New Member

η ομοιοπαθ βασιζεται σε 3 αρχες. θεραπευσε το συμπτωμα μιασ ασθενειασ παρα την ιδια την ασθενεια .το ομοιο θεραπευει το ομοιο[1 κρεμμυδι μασκανει ναναδακρυζουμε το ιδιο και ενα κρθολογημα επομενωςθεραπευσε το κρυολογημαμε ενα κρεμμυδι].και οσο μεγαλυτερη η διαλυση τουφαρμακου τοσο πιο ισχυρο το μαντζουνι. δεν απαντω ξανα για αυτο το θεμα

Μοιραστείτε

Φόρτωση...