Διαχωριστικό στην αναπαραγωγή καρδερίνας

Συζήτηση με θέμα Διαχωριστικό στην αναπαραγωγή καρδερίνας, που ξεκίνησε από kristhegreek, στο Forum 'Αναπαραγωγή Ιθαγενών Πουλιών - Υβριδίων' του PetBirds, 4 Μαρ 2008.

1. kristhegreek

kristhegreek PB New Member

Χρειάζεται το διαχωριστικό της ζευγαρώστρας στην αναπαραγωγή καρδερίνας;
    Αν ναι, πότε το βγάζουμε;

To ζευγάρι είναι μαζί από τον Οκτώβρη και έχουν ταιριάξει.
    Στο σχετικό με την αναπαραγωγή καρδερίνας άρθρο, λέει ότι ο καρδερίνος βοηθά στο κτίσιμο.

2. Isidoros

Isidoros PB New Member

Χρήστο αν έχεις καταλάβει ότι τα πουλιά έχουν ταιριάξει δηλαδή βλέπεις φιλάκια τάισμα μέσα από τα κάγκελα,να κελαηδά ό αρσενικός και η θηλυκιά να ψιλοστήνεται τότε μπορείς να βγάλεις το χώρισμα.

3. Themis

Themis PB New Member

Θα συμφωνησω απολυτα με τον φιλο Ισιδωρο καλο θα ηταν να το βγαλεις το χωρισμα και καλη σου επιτυχια ;)

4. ΙΟΑ

ΙΟΑ PB New Member

Και βέβαια θα πρέπει να το βγάλεις.Καλή συνέχεια.Καλούς απογόνους.Περιμένουμε φωτογραφίες.

5. kristhegreek

kristhegreek PB New Member

Περιμένω ακόμη, όταν θα έχω νέα θα σας ειδοποιήσω!

6. g-kiss

g-kiss PB New Member

Καλησπερα παιδια,θελω να ρωτησω πανω στο ερωτημα του Χρηστου αν ειναι αναγκαιο το χωρισμα η οχι πριν τα πουλια ερθουν σε αναπαραγωγικο σταδιο(πυρωσουν).Δηλ εγω το ζευγαρι το εχω χωρις χωρισμα απο αρχες Μαρτη και ο αρσενικος ειναι πυρωμενος τωρα, η θυλικια ενω στις αρχες ηταν μελι-γαλα,φιλακια κτλ τωρα που την κυνηγα για να την βατεψει εχει χασει το ενδιαφερον της και δεν τον θελει κοντα της,μηπως εκανα λαθος που τα ειχα χωρις χωρισμα?Παντως υπαρχουν καποιες μερες που ειναι ολα τελεια και τα βλεπω μαζι αλλα τις πιο πολλες ειναι υπερενεργητικα και η θυληκια δεν δειχνει ετοιμη ακομα.Λετε οτι επρεπε να τα εχω με χωρισμα?Μηπως αυτο θα εφερνε και την θυληκια πιο νωρις σε ερωτικη διαθεση?

7. dimok

dimok PB New Member

Φιλε απο προσωπικη εμπειρια σου λεω οτι το διαχωριστικο της ζευγαρωστρας χρειαζεται να μπει μολλις η θηλυκια γεννησει τα αυγα, πολλα αρσενικα που εχουν πρωτητερα ζευγαρωσει με το θυληκο(ειτε αυτο ειναι καρδερινα ειτε καναρα) το πρωτο που θα κανουν ειναι να πανε να σπασουν τα αυγα (δεν γνωριζω γιατι το κανουν υποθετω οτι το κανουν για να ξαναβατεψουν) αν εισαι τυχερος και οι καρδερινες σου ταιριαξανε και κανουν φωλια και αυγα τοτε βαλε χωρισμα να μην λυπηθεις μετα..
    Αλλες παλι αρσενικες καρδερινες δεν πειραζουν τα αυγα αλλα ποιος το εγγυηται???

καλη επιτυχια σε οτι κανεις
    Δημητρης

Μοιραστείτε

Φόρτωση...