Διαχωρισμός φύλου στα περδικάκια πριν την ενηλικίωσή τους

Συζήτηση με θέμα Διαχωρισμός φύλου στα περδικάκια πριν την ενηλικίωσή τους, που ξεκίνησε από prinaris stelios, στο Forum 'Γενικά Θέματα για Οικόσιτα Πτηνά' του PetBirds, 11 Ιουν 2009.

1. prinaris stelios

prinaris stelios PB New Member

Μήπως ξέρει κανείς ,πως διαχωρίζεται το φύλο στα περδικάκια πριν την ενηλικίωσή τους;

2. prinaris stelios

Για δείτε αυτό.Ένα από τα 4 περδικάκια μου παρουσιάζει μία γραμμή πιο ανοιχτόχρωμων φτερών στην φτερούγα.Στις φωτογραφίες είναι με ένα από τα αδερφάκια του για να τα δείτε και τα 2 μαζί ώστε να καταλάβετε για τι πράγμα μιλάω και να κάνετε την σύγκριση.
    Λέτε λοιπόν να είναι αρσενικό αυτό με τα διαφορετικά φτερά;

Συνημμένα Αρχεία:

3. prinaris stelios

Στην 1η και 2η φωτογραφία το περδικάκι με το διαφορετικό φτέρωμα είναι στα δεξιά ενώ στην 3η στα αριστερά

4. antonischania

antonischania PB New Member

Φιλε μου νομιζω οτι μονο με το κοτσι στο αρσενικο μπορεις να τα ξεχωρισεις.Παντως μακαρι να υπαρχει κιαλος τροπος γιατι με ενδιαφερει και μενα.

5. prinaris stelios

Τέλος πάντων δεν με καίει κιόλας ,αλλά θα παρατηρήσω το συγκεκριμένο πουλί τι κατάληξη θα έχει και αργότερα θα ενημερώσω για τα συμπεράσματα που θα βγάλω

6. inca1099

inca1099 PB Member Article Writer

Εμπειρικά μπορώ να πω οτι τα αρσενικά κρατούν μια πιο ουδέτερη στάση, όσων αφορά την οπτική επαφή τους με ανθρώπους και ζώα. Αν κρίνω απο την στάση που κρατά το αριστερό πουλί τότε είναι αρσενικό.

7. prinaris stelios

Σε ποια φωτογραφία;

8. inca1099

inca1099 PB Member Article Writer

Συγνώμη που δεν έγινα κατανοητός. Στην δεύτερη.

9. Marius

Marius PB New Member

εγω εχω 11 ειναι τωρα 4 εβδομαδων και νομιζω οτι ειναι ακομα νωρις να τα ξεχωρισεις απο τα φτερα τους.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...