Διαχωρισμός φύλου κοκατίλ

Συζήτηση με θέμα Διαχωρισμός φύλου κοκατίλ, που ξεκίνησε από unicorn, στο Forum 'Παπαγάλοι Γενικά' του PetBirds, 15 Ιουλ 2008.

1. unicorn

unicorn PB New Member

καλημερα .:rolleyes: Θέλω να πάρω ενα ταίρι στο παπαγαλάκι κοκατίλ που μου χάρισαν είναι κίτρινο με πράσινο κι έχει κι λοφίο πώς ξεχωρίζουμε το αρσενικό απο το θηλυκό

2. gianhnsthess

gianhnsthess PB New Member

Μπορείς να δείς εδώ.
    https://petbirds.gr/threads/3938/

Άμα μπορείς βάλε μια photo να σε βοηθήσουμε.

Πολύ γενικά: Tα κοκατίλ που έχουν έντονο χρώμα στα μάγουλα είναι αρσενικά και αυτά που έχουν κίτρινα στίγματα στην ουρά και στα φτερά είναι θηλυκά.

3. unicorn

unicorn PB New Member

ευχαριστώ θα πάω να το δω τώρα κελαηδάει κιόλας ο κύριος που το είχε το είχε μαζί με καναρίνια κι κάνει περίεργους ήχους

4. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

5. jamieo

jamieo PB Member

Και κάτι ακόμα για να δούμε είναι το τραγούδι. Άνδρας cockatiels whistle συχνά ενώ είναι ως επί το πλείστον γυναικεία cockatiels ήσυχο. Υπάρχουν κάποιες εξαιρέσεις, αλλά συχνά είναι αλήθεια.

6. Wind-sa

Wind-sa PB Member

Eisai sigouros oti exeis Cockatiel? :) Den exoune prasino katholou auta ta poulia! Ade mporei na exei kapou sto lofio ligo xroma ilias...oxi prasino!

...kita edo gia to filo tou pouliou...

Cockatiels, How to tell if your Cockatiel is a Male or Female, The difference between male and female cockatiels.
    Cockatiel information, Lets Talk Birds
    Sexing Cockatiels
    Takoda Aviary: Sexing a Cockatiel
    Cockatiel Mutation & Sexing the Cockatiel

7. Alexandros

Alexandros PB Member Article Writer

Την ίδια απορία είχα

8. Fotis_K

Fotis_K PB Known Member

βαλε καμια φοτο τουσ αν μπορεις...

9. unicorn

unicorn PB New Member

καλημερα σε ολους το ξανακοιταξα το παπαγαλακι μου δεν ειναι πρασινο αλλα ειναι πολυ ανοιχτο το κιτρινο στη ακρη του λοφιου του κι μοιαζει με πρασινο εχετε δικιο . Δεν καταφερα να το βγαλω φωτο ακομα ειναι κι μεγαλη η κλουβα ;; αλλα που θα μου παει .

10. aggel

aggel PB New Member

εγω δεν ξερω τιποτα απο κοκατιλ παντως να σου ζησει αν μπορεις πες μου απο ποιο πετ σοπ το πηρες?

11. unicorn

unicorn PB New Member

Δεν το αγορασα μου το χαρισαν καποιος το ειχε μαζι με τα καναρινια του κι επειδη ξερει οτι μου αρεσουν παπαγαλοι μου το εδωσε

12. aggel

aggel PB New Member

α τοτε ενταξη γιατι αν πηγαινε σε ενα πετ σοπ ηθελα να σε ρωτησω αν εχει καινουργιες παραλαβες επειδη σκεφτομαι να παρω και 2ο Lovebird!

13. karalioman

karalioman PB New Member

να σου ζήσει . βάλε καμιά φώτο να το καμαρώσουμε.

14. unicorn

unicorn PB New Member

δεν εχουμε κι πολλες επιλογες δεν εχει κι πολλα pet shop
    στο νησι μας αν ψαξεις μπορεις να βρεις

15. Μαιρη

Μαιρη PB Member

Παιδιά δεν ισχύει αυτό που ξέρω εγω.. Οτι δηλαδή ο αρσενικός κοκατίλ έχει έντονα πορτοκαλί μάγουλα, ενω η θηλυκιά πιο αχνό πορτοκαλί στα μαγουλά της; Μύθος είναι;

16. Fotis_K

Fotis_K PB Known Member

αυτο ισχυει μαρια αλλα για τα κοκατιλ που εχουν το φυσικο χρωματισμο!οπως στην φυση!δηλαδη το γκρι!

17. Wind-sa

Wind-sa PB Member

Einai alithia...omos iparxoun kai thilika me entona mavoulakia ... iparxoun kai poulia xoriz mavulakia katholou...)

Μοιραστείτε

Φόρτωση...