Διαχωρισμός φύλου καρδερινοκάναρου

Συζήτηση με θέμα Διαχωρισμός φύλου καρδερινοκάναρου, που ξεκίνησε από giorgos3, στο Forum 'Γενικά για Ιθαγενή Πουλιά - Υβρίδια' του PetBirds, 10 Νοε 2015.

1. giorgos3

giorgos3 PB New Member

Καλησπέρα, έχω ενα καρδερινοκάναρο 6-7 μηνών και δεν μπορώ να ξεχωρίσω το φύλλο του. Μήπως μπορείτε να με βοηθήσετε;

Συνημμένα Αρχεία:

2. Myra

Myra PB Moderator Staff Member

Τραγουδαει καθολου?

3. George98

George98 PB Active Member

το πιο σίγουρο και βασικό σημείο διαχωρισμού αν κελαηδάει είναι αρσενικό αν όχι θηλυκό σε ηλικία 6-7 μηνών τα πράγματα είναι αρκετά ξεκάθαρα

4. giorgos3

giorgos3 PB New Member

Δεν έχει κελαηδήσει ακόμα, το έχω σε ένα μεγάλο κλουβί μαζί με καναρίνια και δεν έχω αντιλειφθεί κάτι τέτοιο...

5. George98

George98 PB Active Member

αν μπορείς απομόνωσε το για λίγες μέρες να σιγουρευτείς αλλά αν 6 μηνών δεν κελαηδάει δυστυχώς έχεις θηλυκό...

6. alicedros

alicedros PB Supporter

Αν είναι θηλυκό Γιώργο τι θα το κάνεις?? Ξέρεις τα θηλυκά καρδερινοκαναρα γίνονται εξαιρετικές παραμάνες!!!

7. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Το τραγούδι θα σου λύσει την απορία. Από αυτές τις φωτογραφίες και συγκεκριμένα από το σχήμα που δημιουργεί η μάσκα, δίνω περισσότερες πιθανότητες στο αρσενικό. Δεν είναι σίγουρο αυτό όμως να ξέρεις.

Περισσότερα μπορείς να διαβάσεις σε μια ενδιαφέρουσα συζήτηση σχετικά με τη διάκριση φύλου στα μικρά καρδερινοκάναρα.

8. giorgos3

giorgos3 PB New Member

Παιδιά ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες που μου δώσατε, Κρίμα γιατι ένα χρόνο κόπος και έβγαλα μόνο ένα και αυτό θυληκό. Θα το απομονώσω και θα δείξει!!!

Μοιραστείτε

Φόρτωση...