Διαχωρισμός ζευγαριών

Συζήτηση με θέμα Διαχωρισμός ζευγαριών, που ξεκίνησε από zefyri, στο Forum 'Αναπαραγωγή Καναρινιών' του PetBirds, 7 Ιαν 2008.

1. zefyri

zefyri PB New Member

Μπορει να έχω 20 πουλάκια αλλά δεν γνωριζω πολλά καθώς τα έχω αγοράσει τους τελευταίους μήνες και τα έχω βάλει όλα σε μεγάλη κλούβα πτήσης σε εξωτερικό χώρο. Θα ήθελα, λοιπόν, να σας ρωτήσω πότε πρέπει να επιλέξω τα ζευγάρια που θα ξεχωρίσω από την κλούβα και θα τα βάλω για ζευγάρωμα σε κατάλληλα κλουβιά και επίσης αν είναι σωστό να βάλω στο κλουβί μαζί τον αρσενικό με την θηλυκιά.

2. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Ας τα πάρουμε ένα ένα από την αρχή...

Σε τι χώρο θα μπουν οι ζευγαρώστρες; Εσωτερικό ή εξωτερικό; Θερμοκρασία χώρου;

3. zefyri

zefyri PB New Member

Σε εξωτερικό χώρο και κατά συνέπεια σε θερμοκρασία περιβάλλοντος...

4. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Τότε λοιπόν θα έλεγα να τα αφήσεις ως έχουν και να συνεχίσουμε τη συζήτηση προς τα μέσα του Μάρτη :)

Εκτός αν κάποιος έχει να σου προτείνει κάτι διαφορετικό.

5. Georgina

Georgina PB Known Member PBCP Contributor

Νίκο , εγώ δεν έχω να σου προτέινω κάτι διαφορετικό σχετικά με το θέμα που σε απασχολεί, απλά επειδή διαβασα σε προηγούμενο πόστ σου οτι έχεις μέσα στην κλούβα σου καναρίνια μαζί με αγριοπούλια, να σου επιστήσω την προσοχή στο θέμα της διατροφής τους μιας και έχουν διαφορετικές διατροφικές ανάγκες το κάθε έιδος που διαφοροποιείται ανάλογα την χρονική περίοδο.

Αν θές ρίξε μια ματιά στα θέματα διατροφής των άγριων πουλιών.

6. mgerom

mgerom PB Supporter Article Writer

Οχι μόνον αγριοπούλια με κανάρια πρέπει να χωριστούν
    αλλά και αρσενικά απο θηλυκά κανάρια πρέπει να διαχωριστούν.
    Τέλος Φλεβάρη η συνέχεια.
    Τώρα είναι ώρα για 1ον) καλή διατροφή
    2ον)καλή διατροφή
    3ον)καλή διατροφή.

7. zefyri

zefyri PB New Member

Σας ευχαριστώ για τις πληροφορίες παιδιά, απλά μην νομίζετε ότι γίνεται χαμός μέσα στην κλούβα η οποία είναι πολύ μεγάλη (1*1,2*1,8).Μέσα στην κλούβα απλά συμβιώνουν τα εξής αρσενικά: μία καρδερίνα, ένα λούδαρο και ένας φλώρος. Να υποθέσω, πάντως, πως πρότασή σας είναι να χωρίσω από τώρα τα αρσενικά με τα θηλυκά. Οπότε μάλλον θα μπω σε έξοδα γιατί τώρα οργανώνομαι...

8. SAKIS_X

SAKIS_X PB New Member

καλά θα είναι να έχεις 3 κλούβες. Μια για τα αρσενικά, 1 για θηλυκά και μια για τα ιθαγενή. Αυτό είναι το ιδανικό.

9. astrapogiannos

astrapogiannos PB Member

εγω θα προτεινα το ιδιο με τον σακη αλλα καθε αρσενικο μονο του να το εχεις γιατι ςεκτος του οτι κελαϊδαει αν ειναι μονο του δεν εχει και με ποιον να τσακωθει αν ειναι ολα μαζι τα αρσενικα τσακωνονται συνεχεια τα θηλυκα οχι

10. sakis36

sakis36 PB New Member

θα σου συνιστουσα να βαλεις τα αρσενικα μονα τους σε κλουβια και να αφησεις τα θηλυκα στην κλουβα μεχρι τελη φλεβαρη οι ανοδικες πτησεις τις βοηθουν να πυρωσουν.αρχες μαρτη βαλε τα ζευγαρια σου αφου στο μεταξυ διαστημα φροντισεις να εμπλουτισεις την διατροφη τους

Μοιραστείτε

Φόρτωση...