Διάκριση φύλου στα παπαγαλάκια Budgie

depy kos.

PB New Member
26 Οκτ 2014
24
1
Μυκονο
Όνομα
Δέσποινα
Πτηνά
Παπαγάλοι
ευχαριστω ...

το δικο μου ειναι αρσενικο και απο τι φενεται το δικο μου ειναι αυτο.. Ενηλικο αρσενικο Budgie που βρισκεται σε αναπαραγωγικη φαση. μονο δεν καταλαβα για το θηλυκα τι χρωμα πρεπει να ειναι οι μυτη της.. γιατι θελω να το ζευγαροσω

Stavros

Administrator
Staff Member
7 Απρ 2006
11.642
592
Σύμφωνα με το άρθρο, η φωτογραφία 4 δείχνει ένα πουλάκι θηλυκό που δεν είναι ακόμη σεξουαλικά ώριμο. Είναι όντως θηλυκό μικρής ηλικίας ή πρόκειται για αρσενικό (αγγλικό) επίσης μικρής ηλικίας το οποίο είναι ίσως αλμπίνο.

νεαρο-θηλυκο-Budgie.jpg

Ρωτώ επειδή έγινε σχετική παρατήρηση από φίλο αναγνώστη και επειδή δεν έχω προσωπική άποψη, θα ήθελα την άποψη όσων γνωρίζουν, προκειμένου να κάνουμε τη διόρθωση εφόσον χρειάζεται.

3 Φεβ 2009
23.939
1.302
Στα albinos (αν είναι) η διάκριση του φύλου πολλές φορές είναι δύσκολη ακόμα και για ενήλικα.
Όντως τα νεαρά αρσενικά budgies, ασχέτως αν είναι κοινά ευρωπαϊκά ή εγγλέζικα, έχουν ροζ-μωβ χαλινό. Όμως εδώ έχουμε και τα σαφή λευκά στεφάνια γύρω από τα ρουθούνια που παραπέμπουν σε θηλυκό.
Χωρίς το απόλυτο του εμπειρογνώμονα, θεωρώ πως το άρθρο αναφέρει σωστό το συγκεκριμένο πουλάκι ως θηλυκό.

ilie mp

PB Known Member
28 Ιουλ 2013
2.751
172
Αθήνα
Όνομα
Ηλέκτρα
Πτηνά
Παπαγάλοι
Μαρία μου με όλο τον σεβασμό και την αγάπη που σου έχω νομίζω ότι κάνεις λάθος.
Είναι όντως δύσκολο στα αλμπινο και τα λουτινο να ξεχωρίσουμε το φύλο τους.
Όμως και σε αυτά εδώ τα ενήλικα αρσενικά βλέπουμε λευκούς κύκλους γύρω από τα ρουθούνια.
Male01.jpg
b214644ef7ca5c6916b598192b1700ec--pigeon-toed-make-you-feel.jpg
Συνήθως τα θηλυκά έχουν μεγάλους λευκούς κύκλους.
Αυτό είναι ένα θηλυκό αλμπινο μπάντζι.
Female Albino-.jpg

Εδώ ένα αρσενικο
0_879d9_e42ff68f_L.jpg

3 Φεβ 2009
23.939
1.302
Σιγά βρε, δεν χρειάζεται να δικαιολογείσαι για μια αντίθετη άποψη, αλίμονο :D
Όπως και στην απάντησή μου είπα, δεν θεωρώ τον εαυτό μου εμπειρογνώμονα, και δεν κατέθεσα άποψη ασυζητητί, μια απλή γνώμη, την οποία και συνεχίζω να έχω, παρά την ωραία απάντησή σου, μετά την οποία το έψαξα λίγο και έχω να πω τα εξής:

Το άρθρο μας κάτω κάτω δίνει τις πηγές του.
Η συγκεκριμένη φωτογραφία, προέρχεται από εδώ http://www.birds-online.de/allgemein/geschlecht-weibchen_en.htm.
Το πουλάκι δεν είναι albino.
Βέβαια θα μπορούσε κάποιος να πει... γιατί η πηγή να είναι αλάνθαστη; Ναι, βέβαια μπορεί και αυτοί να κάνουν λάθος, όμως αν παρατηρήσουμε τα υπόλοιπα παπαγαλάκια, περιλαμβάνεται και ένα αρσενικό με ορμονικό πρόβλημα και διογκωμένους όρχεις, ένα πουλί που όλοι μας θα χαρακτηρίζαμε θηλυκό, με μόνο στοιχείο τον παρόντα χαλινό. Άρα πιστεύω πως το φύλο των πουλιών είναι τσεκαρισμένο και δεν χαρακτηρίζονται βάσει εμπειρίας.
Βάσει αυτού διατηρώ την οπτική μου εντύπωση και γνώμη.
Επίσης να πω, πως το στεφάνι στα αρσενικά (αν υπάρχει) είναι άτονο, ανοιχτόχρωμο αλλά όχι ακριβώς λευκό όπως στα θηλυκά.
Πάντως οφείλω να πω, πως στα νεαρά πτηνά δεν είναι εύκολο να πει κάποιος σίγουρη γνώμη και προσωπικά το αποφεύγω, όχι για να μη χαρακτηριστώ από πιθανό λάθος αλλά για να μην αποπροσανατολίσω τον κάτοχο.

Stavros

Administrator
Staff Member
7 Απρ 2006
11.642
592
Έχει μπει σημείωση στο άρθρο εκεί που υπάρχει η αναφορά στο συγκεκριμένο πουλάκι.

3 Φεβ 2009
23.939
1.302
Έχει μπει σημείωση στο άρθρο εκεί που υπάρχει η αναφορά στο συγκεκριμένο πουλάκι.
Ποιος διετύπωσε κατά πρώτον την αμφιβολία Σταύρο; Που βρίσκονται τα σχόλιά του; Να ζητήσουμε και στον αρθρογράφο @.Fotis_K να συμμετάσχει.

Stavros

Administrator
Staff Member
7 Απρ 2006
11.642
592
Ενημερώνονται όλοι οι συμμετέχοντες για το θέμα εκτός αν έχουν επιλέξει οι ίδιοι να μην λαμβάνουν πλέον ενημέρωση. Όποιος θέλει να συμμετέχει στη συζήτηση, μπορεί να το κάνει. Είναι δική του απόφαση.

Stavros

Administrator
Staff Member
7 Απρ 2006
11.642
592
Όχι, δεν έγιναν δημοσία. Αν δεν υπάρχει κάτι άλλο επί του θέματος, όχι αλλά εκτός σε παρακαλώ.

ilie mp

PB Known Member
28 Ιουλ 2013
2.751
172
Αθήνα
Όνομα
Ηλέκτρα
Πτηνά
Παπαγάλοι
Θα έλεγα όπως και να έχει να βγει αυτή η φώτο και να αντικατασταθεί με κάποια άλλη που να είναι σίγουρα θηλυκό νεαρό.

Deukalion

PB Known Member
24 Μαϊ 2015
2.941
167
Αθήνα
Όνομα
Δημήτρης
Πτηνά
Καναρίνια
Αφού εκ των πραγμάτων η διάκριση του φύλου από τον χαλινό σε συγκεκριμένες ποικιλίες δεν είναι εφικτή,η συγκεκριμένη φωτογραφία δεν έχει να προσφέρει τα μέγιστα εκεί που είναι.Νομίζω ότι οι πληροφορίες που δίνονται σχετικά με τον χαλινό των ανήλικων ατόμων και των δύο φύλων είναι ικανοποιητικές και αυτό το κάτι παραπάνω μπερδεύει.
Η φωτογραφία μπορεί να μεταφερθεί σε καινούριο υπότιτλο,υπογραμμίζοντας την δυσκολία διάκρισης,συμπεριλαμβάνοντας και τις υπόλοιπες μεταλλάξεις.

Γενικά υπάρχουν άλλα δύο σημεία του άρθρου,τα οποία μπορεί να προκαλέσουν σύγχυση πάνω στο ίδιο θέμα.
  • Σε μερικές μεταλλάξεις όπως τα pieds τα lutinos και τα albinos τα αρσενικά διατηρούν και στην ενηλικίωση αυτό το ρόδινο χρώμα που έχουν τα νεαρά αρσενικά.
Αυτή η σημείωση αφορά και τα δύο φύλα αλλά δεν αναφέρεται.
  • Αυτά ισχύουν για όλες τις μεταλλάξεις (ακόμα και για τα pied τα lutinos και τα albinos).
Αυτή η πρόταση κλείνει το άρθρο,δεν έχει ξεκάθαρο υποκείμενο και σε κάθε περίπτωση αυτό που επισημαίνει είναι λάθος.

Deukalion

PB Known Member
24 Μαϊ 2015
2.941
167
Αθήνα
Όνομα
Δημήτρης
Πτηνά
Καναρίνια
Ποια εννοείς Δημήτρη;
Οι προτάσεις μετά των τελειών που παρέθεσα.
Η μεν πρώτη στην αρχή,στα ανήλικα αρσενικά,χάνει την σημασία και το βάρος της εκεί που είναι και δεν περιλαμβάνει τα θηλυκά.
Η δεύτερη,κλείνει το άρθρο και νομίζω (δεν είμαι ειδικός και στους παπαγάλους τα ψάχνω όλα απο την αρχή,δεν το έκανα τώρα) είναι λάθος.Παράδειγμα,αλλάζει το χρώμα του χαλινού των λουτίνο ανάλογα της αναπαραγωγικής διάθεσης;Οχι.
Η πρόταση όμως αυτό ισχυρίζεται.

Stavros

Administrator
Staff Member
7 Απρ 2006
11.642
592
Λοιπόν, η επίμαχη φωτογραφία έχει αλλάξει. Αντικαταστάθηκε το Αλμπίνο Budgie με ένα "Κοινό".

Μπορεί να ανοίξει ξεχωριστή συζήτηση για τη διάκριση φύλου στα Αλμπίνο Budgie και εφόσον καταλήξει κάπου, θα εντάξω τα αποτελέσματα σε άρθρο.

Michalisleo

PB New Member
28 Οκτ 2013
13
1
Athens
Πτηνά
Παπαγάλοι
Καλημέρα σε όλη την ομάδα. Εχω ενα bugie 7 μηνών αλλά δεν είμαι σίγουρος για το φύλο του. Θα μπορούσατε να μου πείτε τη γνώμη σας ή έστω μια εκτίμηση. Επισυνάπτω 2 φωτογραφίες. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

budgie.jpg