Διάκριση φύλου στα παπαγαλάκια Budgie

Polytsip

PB New Member
17 Δεκ 2008
21
1
Αθήνα
Θα ήθελα να μου πείτε τι φύλο είναι τα παπαγαλάκια μου γιατί με έχουν μπερδέψει. Το γαλάζιο είναι η Πόλυ και το πράσινο ο Τσιπ. Επίσης μπορεί με κάποιο τρόπο να φανεί η ηλικία τους?

Συνημμένα

Fotis_K

PB Known Member
5 Ιουν 2008
3.104
151
Αθήνα
Όνομα
Φώτης
Πτηνά
Παπαγάλοι
Eχεις ενα πανεμορφο ζευγαρακι που νομιζω θελει φωλιτσα.Ειδικα η θηλυκια σου φαινεται να το θελει πολυ.:Big Grin:

Να σου ζησουν!

Δαχτυλιδι φορανε?Παντως ειναι σιγουρα ενηλικα.

Polytsip

PB New Member
17 Δεκ 2008
21
1
Αθήνα
Ευχαριστώ για την απάντηση! Οχι δεν έχουν δαχτυλίδι, την Πόλυ (μπλε) την βρήκαμε αδέσποτη στο δρόμοα(!) και της πήραμε για παρέα τον Τσιπ (πράσινο). Από πού συμπέρανες ότι η Πόλυ θέλει επειγόντως φωλίτσα? Σόρυ που ζαλίζω με τις ερωτήσεις αλλά δεν γνωρίζω πολλά σχετικά με παπαγαλάκια!

Fotis_K

PB Known Member
5 Ιουν 2008
3.104
151
Αθήνα
Όνομα
Φώτης
Πτηνά
Παπαγάλοι
Ευχαριστώ για την απάντηση! Οχι δεν έχουν δαχτυλίδι, την Πόλυ (μπλε) την βρήκαμε αδέσποτη στο δρόμοα(!) και της πήραμε για παρέα τον Τσιπ (πράσινο). Από πού συμπέρανες ότι η Πόλυ θέλει επειγόντως φωλίτσα? Σόρυ που ζαλίζω με τις ερωτήσεις αλλά δεν γνωρίζω πολλά σχετικά με παπαγαλάκια!

H Πολυ μοιαζει με εγγλεζακι.

Το οτι θελει φωλιτσα επιγοντως ηταν πιο πολυ χιουμοριστικο.Εξου και η φατσα.

Παντως σιγουρα βρισκονται και τα δυο σε αναπαραγωγικη φαση.

Polytsip

PB New Member
17 Δεκ 2008
21
1
Αθήνα
Πάντως ο καημενος ο Τσιπ φαίνεται να την ζαχαρώνει κι αυτή όλο του αντιστέκεται! Αμα βάλω φωλίτσα στο κλουβί τους λέτε να γλυκάνει η επιθετική συμπεριφορά της Πόλυ? (σόρυ για το οφ-τόπικ)

Fotis_K

PB Known Member
5 Ιουν 2008
3.104
151
Αθήνα
Όνομα
Φώτης
Πτηνά
Παπαγάλοι
Πάντως ο καημενος ο Τσιπ φαίνεται να την ζαχαρώνει κι αυτή όλο του αντιστέκεται! Αμα βάλω φωλίτσα στο κλουβί τους λέτε να γλυκάνει η επιθετική συμπεριφορά της Πόλυ? (σόρυ για το οφ-τόπικ)
Μπορει ναι μπορει και οχι.Αν τους εχεις κανει την καταλληλη διατροφικη προετοιμασια βαλε τους φωλια- αν φυσικα επιθυμεις μικρα και εισαι ετοιμη για κατι τετοιο.

Φοίβος

PB Senior Member
12 Φεβ 2008
10.447
532
Βανκούβερ, Καναδάς
Όνομα
Φοίβος
Πτηνά
Παπαγάλοι
Θα ήθελα να μου πείτε τι φύλο είναι τα παπαγαλάκια μου γιατί με έχουν μπερδέψει. Το γαλάζιο είναι η Πόλυ και το πράσινο ο Τσιπ. Επίσης μπορεί με κάποιο τρόπο να φανεί η ηλικία τους?
Εχω την εντυπωση πως ο χαλινος του θηλυκου ειναι ξεφλουδισμενος και το δεξι της ρουθουνι δεν ειναι και πολυ ευδιακριτο. Γινεται να βαλεις μια κοντινη φωτογραφια απο το κεφαλακι του μπλε πουλιου?

Polytsip

PB New Member
17 Δεκ 2008
21
1
Αθήνα
Εκανα ζουμ σε μια φωτογραφία, δεν κάθονται βλέπεις τ' άτιμα ήσυχα για να τα φωτογραφίσω! Φαίνεται τίποτα από δω? Θα προσπαθήσω να βγάλω καλύτερες φωτογραφίες όταν σταματήσουν το πέρα-δώθε...

Συνημμένα

vic

PB New Member
14 Ιουν 2009
144
6
Aθήνα
Να και το δικο μου τι ακριβως ειναι ;???
Παντως θηλυκο αλλα σε τι φαση δεν μπορω να καταλαβω???

Συνημμένα

Fotis_K

PB Known Member
5 Ιουν 2008
3.104
151
Αθήνα
Όνομα
Φώτης
Πτηνά
Παπαγάλοι
Να και το δικο μου τι ακριβως ειναι ;???
Παντως θηλυκο αλλα σε τι φαση δεν μπορω να καταλαβω???
Ειναι σιγουρα θηλυκο οπως ειπες κι εσυ και νομιζω οτι δεν βρισκεται σε αναπαραγωγικη φαση.Αλλωστε οπ' οτι φαινεται περναει πτερροροια οποτε αν σκεφτεσαι για αναπαραγωγες καλυτερα να το αφησεις για αργοτερα.

vic

PB New Member
14 Ιουν 2009
144
6
Aθήνα
Στην πρωτη φοτο που εχεις στα θηλυκα καπως ετσι εχει γινει περιπου απλως εχει λιγο καφε στις του χαλινου.

Α και αναμεσα στα ρουθουνια καφετιζει.

vic

PB New Member
14 Ιουν 2009
144
6
Aθήνα
Λοιπον εμενα εχει καφετισει αρκετα, ουρα κατεβασμενη(μαλλον παχενει), Φιλιουνται και ξυνονται συνεχεια( μεταξυ του)!

andreas22

PB New Member
6 Ιουν 2014
36
1
Πτηνά
Παπαγάλοι
γεια ...αν ενα μπαντζι εχει γαλαζιο χαλινο και γυρο απο τα ρουθουνια ειναι ασπρο ειναι θυληκο?

depy kos.

PB New Member
26 Οκτ 2014
24
1
Μυκονο
Όνομα
Δέσποινα
Πτηνά
Παπαγάλοι
σηγνομει αλλα ον δικος μου ειναι σκουρο μπλε με λιγο γαλαζιο... θελω να παρω μια θυληκια... τι χρωμα πρεπει να ειναι η μυτη τις θυληκιας ?? ωστε να γινουν ζευγαρι...?

3 Φεβ 2009
23.939
1.302
Σκούρο καφέ. Διάβασε ωστόσο το άρθρο από την αρχή, γιατί μπορεί να είναι θηλυκό και αν δεν είναι αναπαραγωγικά έτοιμο να έχει κάποιο άλλο χρώμα.