Διαχωρισμος φυλου στα καναρινια

Συζήτηση με θέμα Διαχωρισμος φυλου στα καναρινια, που ξεκίνησε από geo_ilion, στο Forum 'Αναπαραγωγή Καναρινιών' του PetBirds, 30 Οκτ 2013.

1. geo_ilion

geo_ilion PB New Member

τα καναρινια μου εχουν κανει καποια μικρα και θελω να μαθω το φυλο του. υπαρχει καποιος τροπος εκτος απο το να περιμενω να κελαιδισουν για να σιγουρευτω

2. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

3. geo_ilion

geo_ilion PB New Member

το διαβασα το αρθρο σταυρο και για τα καναρινια και για τις καρδερινες απλα εχω ακουσει για καποιες ταχτικες που το βλεπεις απο την ουρα αν παει κατω η πανω αλλα δεν ξερω γι' αυτο λεω μηπως ξερει κανεις ευχαριστω

4. alicedros

alicedros PB Supporter

Εμενα σχεδον οσα καναρινακια εχω βγαλει στους 3 μηνες αρχιζουν το τσιλιμπουρδισμα.... Οσα μου το εκαναν αυτο μου βγηκαν αρσενικα.. βεβαια λενε οτι μπορει και τα νεαρα θηλυκα να το κανουν.. Περιμενε και θα καταλαβεις! Υπομονη! ;)

ΦΙλικα,
    Αλίκη!

5. geo_ilion

geo_ilion PB New Member

αυτον τον τροπο εχω και εγω για να τα διαχωριζω αλλα οπως το ειπες το κανουν και τα θηλυκα μερικες φορες σε ευχαριστω παντος

6. Vassos

Vassos PB New Member

Αυτος ειναι και ο πιο σιγουρος Γιωργο.

7. ΑΒΑΤΟΝ

ΑΒΑΤΟΝ PB Known Member

Δεν ισχύει αυτό.

8. Giannis86

Giannis86 PB New Member

Εμένα για τι το βλέπεται από τις φωτογραφίες που θα σας δίνω εδώ και σε τι φάση αναπαραγωγής/κύκλου ζωής; Είναι 1,5 χρόνου.

Συνημμένα Αρχεία:

9. mgerom

mgerom PB Supporter Article Writer

Γιάννη το πουλάκι είναι θηλυκό . Είναι σε κατάσταση ηρεμίας απ' ότι φαίνεται.Βλέπω έχει ποδοδερματίτιδα. Αν χρησιμοποιείς αλοιφή για θεραπεία ΠΡΟΣΕΧΕ ,μή λερώνεις το πτέρωμα. Ελάχιστη αλοιφή και καθημερινή χρήση.

10. Giannis86

Giannis86 PB New Member

Ευχαριστώ πολύ. Ναι, έχει ποδοδερματίτιδα και δυστυχώς για πάνω από 2 εβδομάδες χρησιμοποιούσα epithol, αλλά τώρα χρησιμοποιώ Leucagel(Dr Conzo). Δεν ήταν εύκολο να την βρω την αλοιφή, αλλά ο κύριος της ornitalia.gr φαίνεται να ξέρει καλά το αντικείμενο. Δες και τις δημοσιεύσεις μου και ειδικά την τελευταία στο θέμα ( https://petbirds.gr/threads/Πληγές-στα-πόδια-του-καναρινιού-μου.18020/ ) όπου θέτω και το ζήτημα να υπάρχει ένα άρθρο γιατί αυτή η ασθένεια είναι επικίνδυνη.
    Γιατί δεν πρέπει να πηγαίνει στα φτερά; Θα το έχω υπ' όψιν βέβαια.

Τελευταία επεξεργασία από moderator: 14 Ιουλ 2016
  11. mgerom

mgerom PB Supporter Article Writer

Διότι δημιουργεί προβλήματα στην κάλυψη του σώματος απο το πτέρωμα και προϋποθέσεις βρωμιάς. Η καλή κατάσταση του πτερώματος είναι μια απο τις βασικές προϋποθέσεις για να διατηρεί την αναγκαία θερμοκρασία στο σώμα του. Η καθημερινή και επίμονη ενασχόληση του πουλιού, με την περιποίηση του πτερώματός του, δείχνει πόσο μεγάλη σημασία δίνει σ' αυτό.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...