Διαχωρισμος φυλου μπατζι

Συζήτηση με θέμα Διαχωρισμος φυλου μπατζι, που ξεκίνησε από Ηλιας παραδεισια, στο Forum 'Παπαγάλοι Γενικά' του PetBirds, 7 Ιουλ 2016.

1. Το θηλυκο μου μπατζι ειναι περιπου 7μηνων και ο χαλινος τις απο που εμοιαζε με θηλυκο με προβληματζει λιγο το οτι εχει αλλαξει χρωματα σαν αρσενικο αλλα δεν ειμαι συγουρος.(φοτο θα μπουν σε λιγο "μαλλον" απο το μυνημα που θα στειλο στο petbirds info.)

χαλινός-μπατζι-min.jpg

2. George98

George98 PB Active Member

είναι θολή οπότε δεν μπορώ να πω με σιγουριά αλλά ποντάρω στο αρσενικό, λογικά όσο ήταν μικρό είχε το <<παιδικό>> χρώμα στο χαλινό που σε μπέρδεψε με το θηλυκό

3. ilie mp

ilie mp Daily Active Member

Αρσενικό λέω κι εγώ :)

4. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Δεν ξέρω, πρέπει να βγάλεις φωτογραφία με φυσικό φως ημέρας όχι με φλας. Έχει μεγάλη αντανάκλαση η φωτογραφία.
    Αν οι λευκοί δακτύλιοι που φαίνονται υπάρχουν, το πιθανότερο είναι θηλυκό.

5. maria p

6. Deukalion

Deukalion PB Active Member

Μόλις έμαθα τί είναι ο χαλινός:thumbsup::thumbsup::thumbsup::oops:
    Ποντάρω θηλυκό!
    2-2

7. Panagiota.

Panagiota. PB Known Member

Μπα, πως σου ξέφυγε αυτό?

8. Μαρια εχει τους δακτιλιους αλλα πολλες φορες προσπαθει να ζευγαρωσει τονναρσενικο και ο αρσενικος κανει εναν γρηγορο ηχο και προσπαθει μετα αυτος αλλα τα χωριζω οποτε τα βλεπω

9. ilie mp

Σωστή!!! Το έχω διαβάσει πολλές φορές αυτό.

10. Επησις οι δακτιλιοι ειναι πολυ μικροι και πιστευω οτι οτι φυλο και να ειναι δεν θα το ειχε διξει νοριτερα δλδ πριν 2-2 μηνες η κανω λαθος??

Εννοω πριν 1-2μηνες σορρυ

11. maria p

Να αφήσεις τα πουλιά να κάνουν ότι θέλουν και να μην παρεμβαίνεις. Έχεις φωτογραφία με το χρώμα του χαλινού όπως ήταν πριν; Σωστή όμως, όπως σωστή να βάλεις και αύριο.

12. Συγουρα θα βαλω αλλη το πρωι.;) Οκ θα τα αφησω αλλα ο χαλινος πριν ηταν ελαφρος μοβ οτα την πηρα ηταν 3μηνων

13. maria p

Θα δούμε αύριο.
    Κάνεις κάποια θεραπεία; Κάποιο πρόβλημα είχαν.

14. Οχι στην θηλθκια στον αρσενικο εβαζα μεχρι προχθες επιθολ γιατι μαλλον ειχε σκαλγ φασε αλλα εβαλα προλιπτικα για τρεις μερες σε αυτην τωρα δεν εχουν τιποτα και ειναι μια χαρα επησις και οι κουτσουλιες ιδιες μια χαρ τρωνε πινου κανουν μπανιο...

IMG_20160708_124704-min.jpg IMG_20160708_124809-min.jpg

15. Καινουργιες φοτο σε λιγο!!!

16. George98

George98 PB Active Member

προσπάθησε να κάνεις εστίαση με την κάμερα ωστε να μην είναι θολή η φώτο(tap στο σημείο που θες αν είναι smartphone)

17. maria p

Άντε βρε Ηλία , σε όλα σου μπελαλής είσαι :)

18. ilie mp

Τώρα μου εμφάνισε αυτές τις φωτογραφίες.
    Στην δεύτερη φώτο φαίνεται σίγουρα αρσενικό!!

19. maria p

Ναι, μάλλον αρσενικό είναι.
    Δεν πειράζει Ηλία μου, κάθε εμπόδιο για καλό. Μια χαρά ζουν δυο αρσενικά μαζί, θα κάνουν παρέα και δεν θα έχεις και τον πονοκέφαλο των αυγών, που δεν νομίζω να νομίζεις πως είσαι ακόμα έτοιμος να διαχειριστείς γέννες.
    Φρόντιζέ τα καλά, κοίτα να τους μάθεις και κανένα κολπάκι, κανένα λογάκι και όλα καλά.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...