Διαφορετική συμπεριφορά σε 3 ζευγάρια μαλινουά

Συζήτηση με θέμα Διαφορετική συμπεριφορά σε 3 ζευγάρια μαλινουά, που ξεκίνησε από glafkos, στο Forum 'Αναπαραγωγή Καναρινιών' του PetBirds, 17 Μαρ 2008.

1. glafkos

glafkos PB New Member

Καλημέρα ,έχω 3 ζευγάρια μαλινουά σε κλειστώ χώρο και έχω αρχίσει προετοιμασία και στα 3 απο τα τέλη του Δεκέμβρη το περίεργο είναι το εξής.
    Η κανάρα από το ένα ζευγάρι πρίν κανένα μήνα έκανε 3 αυγά άσπορα στον πάτο του κλουβιού αφου την άφησα να χαλαρώση μετα απο μερικές μέρες έβαλα τον αρσενικό μέσα και μετα απο λίγες μέρες έκανε φωλιά και 5 αυγά τα όποια μετα απο 20 μέρες που τα κλώσσαγε τα πέταξα γιατι ήταν και αυτά άσπορα.Το σάββατο15-3-08 έκανε πάλι φωλιά και τώρα περιμένω
    Το άλλο ζευγάρι ενώ είναι πυρομένα τα πουλιά έκανε φώλια το Σαββατο 15-3-08 και περιμένω τα πρώτα του αυγά
    Το τρίτο ζευγάρι ακόμα δεν έχει κανει τίποτα

Το περίεργο είναι ότι ενώ και στα 3 ζευγάρια έχω κάνει τα ίδια πράγματα και ίδια προετοιμασία έχουνε τελείως διαφορετική συμπεριφορά

2. redcanary

redcanary PB New Member

3. gardeline

gardeline PB New Member

Ειναι φυσιολογικη η συμπεριφορα τους.Το εχω παρατηρησει και σε δικα μου ζευγαρια.

4. lizard

lizard PB Member Article Writer

καθε ζευγαρι εχει διαφορετικη συμπεριφορα στην αναπαραγωγικη περιοδο αρα πρεπει να προκειτε για μια φυσιολογικη συμπεριφορα.

5. ΙΟΑ

ΙΟΑ PB New Member

Κλασική περίπτωση αυτού που λέμε :Πρέπει να θέλει και η νύφη και ο γαμπρός. Και βέβαια υπομονή.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...