Διαφορετικά είδη παραδείσιων στο ίδιο κλουβί;

Συζήτηση με θέμα Διαφορετικά είδη παραδείσιων στο ίδιο κλουβί;, που ξεκίνησε από moutafis55, στο Forum 'Φροντίδα, Διαμονή, Εξωτικών Πουλιών' του PetBirds, 6 Απρ 2014.

1. moutafis55

moutafis55 PB New Member

Καλησπέρα
    Μπορούν να ζήσουν στην ίδια κλούβα περισσότερα από ένα είδος παραδείσιων;

2. Καναρίνι4ever

Καναρίνι4ever PB New Member

Φυσικά! Και ειδικά αν ο χώρος είναι μεγάλος θα αποφύγεις και καβγάδες. Απλά να σου πω μερικά σημαντικά πράγματα:
    -Ο αριθμός των πουλιών που θα έχεις μέσα να μην είναι μεγάλος. Αν υπάρχει υπερπληθυσμός θα έχεις προβλήματα συμβίωσης, χώρου, θα αναπτύσσονται ευκολότερα πιθανές ασθένειες και θα προκύψουν προβλήματα στην αναπαραγωγή.
    - Να τους έχεις μια καλή και πλήρη διατροφή. Καλοπλυμένα και καλοστεγνωμένα φρούτα( μήλο, αχλάδι, πορτοκάλι, λίγη μπανάνα) και λαχανικά( μπρόκολο, μαρούλι, σπανάκι, ραδίκι, αντίδι, καρότο) και αρωματικά φυτά( βασιλικό, ρίγανη, θυμάρι, λεβάντα, φασκόμηλο). Μονίμως στο κλουβί σουπιοκόκκαλο και άμμο με τριμμένα όστρακα.
    - Στην κλούβα σου να προτιμήσεις να έχεις μικρά είδη μεταξύ τους και να αποφύγεις να βάλεις πολλά μεγαλόσωμα είδη, διότι μπορεί να σκοτώσουν τα μικρότερα για τροφή και χώρο.
    Συγνώμη για τα πολλά! Ήθελα να σε ενισχύσω με μερικά επιπλέον πραγματάκια για να είσαι έτοιμος! Άμα μπορείς πες μας τις διαστάσεις του κλουβιού και που βρίσκεται το κλουβί. Φιλικά!

3. Markos tsiftelis

Markos tsiftelis PB New Member

και οσο περησοτερα πουλακια τοσο ποιο σχολαστικο και τακτικο καθαρισμο του κλουβιου γιατι τα παραδισια ειναι τσαπατσουλικα και βρομιζουν το κλουβι πολυ.

4. moutafis55

moutafis55 PB New Member

Σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας.
    Τώρα σκέφτομαι να ξεκινήσω με την ενασχόλησή μου με τα παραδείσια.
    Αρχικά είχα βρει μια μεγάλη σχετικά ζευγαρώστρα (75*47*47) και σκεφτόμουν να βάλω μέσα από ένα ζευγάρι ζευράκια και gouldian, ώστε να το έχω μέσα στο σπίτι μόνιμα.
    Η επόμενη σκέψη μου είναι να φτιάξω μια εξωτερική κλούβα είτε στο μπαλκόνι μου (2ο όροφο) είτε στον κήπο.
    Αλλά για εξωτερική κλούβα σκεφτόμουν μήπως έβαζα άλλα πουλιά (καρδερίνες ή καναρίνια) καθώς διάβασα ότι τα παραδείσια δεν είναι και τόσο ανθεκτικά στην χαμηλή θερμοκρασία (Θάσο).
    Έχετε να μου προτείνετε κάτι εσείς;
    Είναι η πρώτη μου απόπειρα να ασχοληθώ με κλούβα, βέβαια έχω ένα καναρίνι και ένα καρδερινοκάναρο σε κλουβάκια αλλά σίγουρα δεν είναι το ίδιο.

5. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Γιάννη, αυτό το θέμα τρέχει εδώ Τι πουλιά να βάλω σε εξωτερική κλούβα;

Τελευταία επεξεργασία: 15 Ιουλ 2016
  6. Καναρίνι4ever

Καναρίνι4ever PB New Member

Καλή ιδέα να φτιάξεις μόνος σου μια κλούβα στο μπαλκόνι σου! Και πιο οικονομικά και μπορείς να την φτιάξεις με τις διαστάσεις που θες. Και ειδικά που θες παραδείσια, αν προφυλάξεις την κλούβα στο μπαλκόνι από κρύο και αρπακτικά, θα είναι μια χαρά.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...