Διατροφη μωρου Zaco

Συζήτηση με θέμα Διατροφη μωρου Zaco, που ξεκίνησε από Victoria, στο Forum 'Διατροφή Παπαγάλων' του PetBirds, 10 Μαρ 2009.

1. Victoria

Victoria PB New Member

Ο Πωλυ μου ειναι 2,5 μηνων και μεχρι στιγμης η διατροφη του ειναι φρουτα εκτος απο ακτινιδιο αβοκαντο και καποια αλλα ειδη φρουτων που ειναι απαγορευμενα.Το παιδι που μου το εδωσε μου ειπε επισης να του δινω κατεψυγμενα αναμεικτα λαχανικα και βεβαιως την ξηρα τροφη.Εχω ακουσει και εχω διαβασει οτι τα zaco ειναι παμφαγα και τρωνε μεχρι και κρεας δεν ξερω ομως αν του κανει καλο η απλα ειναι μια λιχουδια.Θα το εκτιμησω ιδιαιτερα αν μου πειτε αν κανω κατι λαθος ή αν εχω παραλειψει κατι σημαντικο οσον αφορα την διατροφη του.:)

2. inca1099

inca1099 PB Member Article Writer

Να σου ζήσει ο Πώλυ. Το παρακάτω θα σε καλύψει σε όλες τις απορίες σου.
    https://petbirds.gr/threads/Τι-διατροφή-ακολουθούν-οι-παπαγάλοι-μας.4000/

3. jamieo

jamieo PB Member

Βεβαιωθείτε ότι το πουλί είναι να άφθονο βιταμίνη Α. African greys περισσότερο ανάγκη αυτής της βιταμίνης στη διατροφή τους σε σχέση με τα άλλα πουλιά. Έτσι λοιπόν, είναι μια καλή ιδέα να επιτραπεί το πουλί να φάει πορτοκαλί λαχανικά όπως τα καρότα και γλυκοπατάτες. Αυτά τα λαχανικά περιέχουν β-καροτένιο. Το β-καροτένιο οργανισμός μετατρέπει σε βιταμίνη Α.

4. Sofia P

Sofia P Banned

Να του δίνεις οπωσδήποτε Μπρόκολο,αμύγδαλα,φρέσκα καρότα και αυγά με το τσόφλι (αφού τα χεις χιλιοβράσει και τα χεις καθαρίσει απ' έξω)..οι Γκρίζοι χρειάζονται πολύ ασβέστιο!

Μοιραστείτε

Φόρτωση...