Διατροφη κοκκινου μωσαικ

Συζήτηση με θέμα Διατροφη κοκκινου μωσαικ, που ξεκίνησε από Eleanna, στο Forum 'Διατροφή Καναρινιών' του PetBirds, 19 Μαϊ 2016.

mgerom
Best Answer mgerom, 20 Μαϊ 2016
To πουλάκι μπορεί να τρώει ΤΑ ΠΑΝΤΑ . Ολα όσα τρώνε και τα υπόλοιπα καναρίνια χωρίς να επιρεάζεται η απόχρωσή του. ΜONON κατα την διάρκεια της αλλαγής... Ολόκληρο το Post
  1. Eleanna

Eleanna PB New Member

Καλησπερα και απο εδω. Η δω και τεσσερις ημερες εχω ενα καναρινακι χρωματος κοκκινο μωσαικο. Εκτος την κανονινκη τροφη, του βαζω σπιτικη αυγοτροφη και τριμενα οστρακα. Ειναι κατι αλλο που πρεπει να συμπεριλαμβανει η διατροφη του για το χρωμα του? Ευχαριστω

2. Best Answer:
    Post #327421 by mgerom, 20 Μαϊ 2016
  3. Panagiota.

Panagiota. PB Known Member

Στα κόκκινα μωσαικα δίνουμε μείγμα σπόρων χωρίς ρουπσεν και αυγό χωρίς τον κρόκο. Επίσης, καλό είναι να χρησιμοποιείς αυγοτροφή για λευκά καναρίνια ή ουδέτερη. Από φρούτα και λαχανικά νομίζω ότι δεν υπάρχει περιορισμός.

4. Eleanna

Eleanna PB New Member

Σε ευχαριστω πολυ Παναγιωτα!

5. alicedros

alicedros PB Supporter

+ ότι και στην πτερόροια αν θες του δίνεις χρωστική για να διατηρήσει το κόκκινο χρώμα του! ;)

Άμα δεν ενδιαφέρεται για διαγωνισμούς και εκθέσεις δεν υπάρχει λόγος να του στερεί τον κρόκο!! :)

6. Eleanna

Eleanna PB New Member

Αλίκη καλημέρα! Του δίνω αυγό αλεσμένο με το τσόφλι, δεν θέλω να του στερώ βιταμίνες. Και όχι, δεν ενδιαφέρομαι για εκθέσεις. Όσον αφορά το χρώμα, ναι μεν είναι όμορφο, αλλά εάν είναι βλαπτική δεν θέλω να του δώσω και ας ασπρίσει. Αν θυμάσαι τον πήρα από το pet shop για να τον σώσω....

7. alicedros

alicedros PB Supporter

Και εγώ είμαι της άποψης όχι χρωστική... Παλαιότερα δεν έδινα και φέτος κάνοντας την πρώτη μου αναπαραγωγή στα κόκκινα μωσαικά ( https://petbirds.gr/threads/Η-Οδύσσεια-της-πρώτης-μου-εκτροφής-κόκκινων-μωσαικών.27416/#post-326890 ) αποφάσισα να δώσω στα μικρά.. Αν δώσεις την δόση που πρέπει, δεν τα βλάπτει.. Αρκεί να ακολουθείς κατά γράμμα τις οδηγίες! ;)

8. mgerom

mgerom PB Supporter Article Writer

Ψήφοι: 1
    To πουλάκι μπορεί να τρώει ΤΑ ΠΑΝΤΑ . Ολα όσα τρώνε και τα υπόλοιπα καναρίνια χωρίς να επιρεάζεται η απόχρωσή του. ΜONON κατα την διάρκεια της αλλαγής του πτερώματός του, χρειάζεται μια βοήθεια με κάποια "χρωστικά" μέσα. Αυτά μπορεί να είναι φυσικά(ΠΑΝΤΑΡΙ-ΚΑΡΟΤΟ-ΣΠΙΡΟΥΛΙΝΑ κ.λ.π) ή χημικά (CATHAXANTHINE-CAROFFYL RED) .

mgerom, 20 Μαϊ 2016
    Best Answer
  9. Eleanna

Eleanna PB New Member

Είδα την παρουσίασή σου Αλίκη, τέλεια τα μικρά!

Καλημέρα Μάκη! Όπως προανέφερα του δίνω αυγοτροφή σπιτική, σπόρους, φύτρες καθώς και πόσιμες βιταμίνες για να δυναμώσει (ήταν ταλαιπωρημένο όταν το πήρα).
    Η γνώμη σου ποια είναι? Λαχανικά ή χημικά?

10. alicedros

alicedros PB Supporter

Τα κόκκινα μωσαικά μπορούν να τρώνε και ρούπσεν??

11. mgerom

Ψηφίζω λαχανικά.Είτε σκέτα, είτε με μια ελάχιστη δόση χρωστικών μέσα στην αυγοτροφή του (το 1/5 της κανονικής δοσολογίας)
    Ολο τον χρόνο άφοβα, πλήν της περιόδου της αλλαγής πτερώματος.

12. Eleanna

Eleanna PB New Member

Να σε ζαλίσω λίγο ακόμη.... sorry αλλά δεν έχω εμπειρία.... Ποια χρωστική θα με συμβούλευες να πάρω? Και το 1/5 που αναφέρεις είναι η δοσολογία που προφανώς θα αναφέρει η συσκευασία...

13. mgerom

Εννοώ το 1/5 της όποιας δοσολογίας αναφέρει η συσκευασία :) . Ολες οι καταξανθίνες του εμπορίου δίνουν περίπου το ίδιο αποτέλεσμα. Εσύ δεν ενδιαφέρεσε για βαφή εκθεσιακών προδιαγραφών αλλά για ένα όμορφο κοκκινωπό πουλάκι .Παρε μια μικρή συσκευασία των 25 γραμμαρίων .

14. Eleanna

Eleanna PB New Member

Ναι εννοείται, μόνο για να διατηρήσει το χρώμα του γιατί είναι κούκλος. Τώρα που συνέρχεται δε, άρχισε δειλά δειλά να μου κελαηδάει σήμερα! Σε ευχαριστώ ;)

15. alicedros

alicedros PB Supporter

Θα μπορούσαμε να είχαμε και 2-3 επωνυμίες αγαπημένε μου Κύριε Μάκη?? Γιατί και εγώ ενδιαφέρομαι.. :rolleyes::rolleyes::rolleyes:

16. mgerom

Ορίστε.

xrostiki.jpg
    redphyll-carophyll-rosso-150-gr.jpg

17. Eleanna

Eleanna PB New Member

Ευχαριστούμε!!! :D

Μοιραστείτε

Φόρτωση...