Διατροφη για καναρινι χαρτζ που νοσει

Συζήτηση με θέμα Διατροφη για καναρινι χαρτζ που νοσει, που ξεκίνησε από morpheas, στο Forum 'Ασθένειες Καναρινιών' του PetBirds, 9 Απρ 2008.

1. morpheas

morpheas PB New Member

Καλησπερα σας. Ανελαβα σημερα την περιποιηση ενος αρσενικου καναρινιου χαρτζ, ενος φιλου μου το οποιο πασχει απο μυκητιαση στα ποδια και εχει πολυ εντονα συμπτωματα αβιταμινωσης. Το εχω σε κλουβι καραντινας και με τις οδηγιες του κτηνιατρου θα πρεπει να του βαζω ημερησιως τοπικο αντιμυκητισιακο να του χορηγω βιταμινες οπως και κανω, αλλα δυστυχως το πουλακι ειναι σε τοσο ασχημη κατασταση που αδυνατει ακομα και να καθαριστει η να πεταξει απο κλαρι σε κλαρι γιαυτο και του εβαλα τις τροφες χαμηλα. Μαλιστα ειναι τοσο αδυναμο που οταν μου το εφερε ο φιλος μου ειχε εξωτερικες ταιστρες με πατιθρες στις οποιες λογω του οτι δεν μπορουσε να ισορροπισει επεφτε μεσα χωρις να μπορει να βγει. Του αγορασα μειγμα για καναρινια και κιτρινη βιταμινη του εβαλα και λιγο κεχρι που ξερω οτι αρεσει σε ολα τα πουλια. Παρακαλω δωστε μου μερικες συμβουλες για την διατροφη του για να μπορω να το ενισχυσω και μεσω της διατροφης.
    Ευχαριστω!
    :)

2. Βασιλης

Βασιλης PB Member

Την ενίσχυση κατά κύριο λόγο θα την αναλάβουν οι βιταμίνες που σου είπε και ο κτηνίατρος. Όσον αφορά την κίτρινη βιταμίνη (αν είναι η γνωστή χύμα των petshop) δεν προσφέρει κάτι. Αν ψάξεις λίγο στην αναζήτηση υπάρχουν σχετικά θέματα για το συγκεκριμένο σκεύασμα. Επιπλέον θα μπορούσες να του βάζεις φρούτα εποχής καθώς και αυγό. Πρόσεχε μόνο μην το παρακάνεις και από εκεί που δεν έτρωγε τίποτα πέσει με τα μούτρα σε όλα. Απότομες αλλαγές στη διατροφή δεν κάνουν πάντα καλό. Με μέτρο λοιπόν όλα και τήρηση των συμβουλών του γιατρού. Μην ξεχνάς ότι το νερό όταν έχει βιταμίνες θέλει καθημερινή αλλαγή. Καλή ανάρωση εύχομαι.

3. morpheas

morpheas PB New Member

Γεια σου Βασιλη! Για να ειμαι ειλικρινης δεν ξερω πως να κανω αναζητηση στα θεματα, πρασπαθησα τις προαλες αλλα δεν μπορεσα να βρω κατι σχετικο με το θεμα που ηθελα ενω ημουν σιγουρη πως υπηρχε σχετικο post πριν καιρο! Τις βιταμινες τις κιτρινες τις αγορασα για να μην τον αποκοψω απο κατι αποτομα που ειχε συνηθησει...ηδη υφιστανται πολυ στρες γιατι δεν με ξερει και του βαζω αντισηπτικο 2 φορες την ημερα. Θελει μηπως και αμμο η αυγοτροφη?

4. Βασιλης

Βασιλης PB Member

Πας στην επιλογή στο επάνω μέρος που λέει αναζήτηση και στο πεδίο που σου εμφανίζει γράφεις το θέμα που ψάχνεις. Στην περίπτωσή μας θα έγραφα κίτρινη βιταμίνη. Θα σου εμφανίσει όλα τα θέματα στα οποία θα βρει τις λέξεις που έβαλες. Άμμο χρειάζονται όλα τα πουλιά άσχετα με το αν είναι άρρωστα ή όχι γιατί την χρησιμοποιούν για τη χώνεψη. Δες και αυτό https://petbirds.gr/threads/2863/
    Αυγοτροφή θα χρειαστεί μόνο αν δεν θες να βράζεις αυγά.Πάρε μια επώνυμη και όχι χύμα γιατί ισχύει το ίδιο με τις κίτρινες βιταμίνες. Για να μην το αλλάξεις κατευθείαν την βιταμίνη που παίρνει άλλαξέ την σταδιακά. Μπορείς να βάζεις την κίτρινη μια μέρα, την επόμενη αυγό και την επόμενη τίποτα από τα δύο κοκ. Πάντως δεν νομίζω να στρεσαριστεί από την αντικατάσταση της βιταμίνης με κάτι άλλο. Να το παρατηρείς συχνά για το πως εξελίσεται με τις αλλαγές. Κάτι ακόμη πολύ θρεπτικό είναι και οι φυτρωμένοι σπόροι αλλά υπάρχει διαδικασία για να ετοιμαστούν.

5. morpheas

morpheas PB New Member

Ενταξει, γιατι δεν εχω ιδεα απο διατροφη καναρινιων και επειδη δεν ειναι δικο μου και ειναι πολυ καλο πουλακι θελω να το συνεφερω.Υποσιτιζονταν αν κρινω απο τα περιεχομενα των ταιστρων της κλουβας μεσα στην οποια μου το παρεδωσε ο φιλος μου. Ευχαριστω που με καθοδηγησες για την αναζητηση θεματων. Ηδη εχει αρχισει να παιρνει τα πανω του (αν και ειναι παρα πολυ νωρις για να το κρινω αυτο). Αρχισε να μου μιλα κιολας!

6. Βασιλης

Βασιλης PB Member

Ελπίζω και εύχομαι για το καλύτερο. (Εύχομαι επίσης να μην ξαναγυρίσει πίσω στην κόλαση που ήταν το πουλάκι). Να τονίσω μόνο ότι άμμο πρέπει να βάζεις σε όλα τα πουλιά (και στα ζεμπράκια). Είναι απαραίτητη για τη χώνεψή τους.

7. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Μαρία πρώτα πρώτα και εκτός όλων όσων αναφέρθηκαν θα πρέπει να ξέρεις ότι οι μύκητες αναπτύσσονται σε υγρό και ζεστό περιβάλλον. Επομένως εκτός από τα φάρμακα θα πρέπει να φροντίσεις ώστε να έχουν κατά το δυνατόν αφιλόξενο περιβάλλον, δηλαδή στεγνό δάπεδο.

Για το θέμα της διατροφής έχω τη γνώμη ότι δεν θα πρέπει να του δώσεις τίποτα παραπάνω από ένα καλής ποιότητας μείγμα σπόρων, φρέσκο νερό κάθε μέρα σε καθαρό σκεύος, και ίσως κάποιο προβιοτικό για πέντε μέρες. Μπορείς επίσης να του βάλεις λίγο μήλο το οποίο θα αφήνεις για λίγες ώρες μόνο στο κλουβί. Έχω τη γνώμη ότι δεν θα πρέπει αυτό το διάστημα (για 10-15 ημέρες) να τρώει πολλά λαχανικά, φρούτα κ.λπ. Ούτως ή άλλως του δίνεις πολυβίταμινες οι οποίες καλύπτουν τις ανάγκες του. Όταν αρχίσει να συμπεριφέρεται φυσιολογικά, μπορείς πλέον να αυξήσεις σταδιακά την ποικιλία και την ποσότητα των τροφών που θα του δίνεις. :)

Μοιραστείτε

Φόρτωση...