Διατροφη για αναπαραγωγη και πυρωμα καρδερινας

Συζήτηση με θέμα Διατροφη για αναπαραγωγη και πυρωμα καρδερινας, που ξεκίνησε από Πουλας, στο Forum 'Αναπαραγωγή Ιθαγενών Πουλιών - Υβριδίων' του PetBirds, 8 Μαρ 2009.

1. Πουλας

Πουλας PB New Member

Επειδη εχω αρχισει να ασχολουμε με την αναπαραγωγη καρδερινας και με τις διασταρωσεις π.χ (καρδερινα χ καναρα, καρδερινα χ λουγαρο κ.λ.π) θα ηθελα να μου πειτε μια διατροφη για αναπαραγωγη και πυρωμα! Διοτι διαβασα καποια αρθρα αλλα δεν μπορω να καταληξω καπου:confused::confused:

Ευχαριστω!

2. snassopoulos

snassopoulos PB New Member

αυγοτροφη-εντομοτροφη και γυρη

3. Πουλας

Πουλας PB New Member

Eυχαριστω! Αλλα αν μπορειτε να μου προτεινετε καποιο μειγμα σπορων.

4. g-kiss

g-kiss PB New Member

Γιωργο υπαρχουν αμα ψαξεις αρκετα μιγματα ειδικα για καρδερινες. Ενδεικτικα σου αναφερω της versele-laga, του kiklos.info, της manitoba που εχουν αναφερθει εδω σε διαφορα posts,αλλα υπαρχουν και αλλες εταιρειες λιγοτερο δημοφιλεις. Το ποιας εταιρειας την τροφη θα διαλεξεις ειναι δικη σου υποθεση και δεν μπορει να σου πει καποιος παρε αυτην η την αλλη.Παντως αν διαβασεις ολα τα θεματα για ιθαγενη θα καταλαβεις πως το καλο μιγμα ειναι ενας παραγοντας μονο για την επιτυχια.

5. george59

george59 PB New Member

Γιωργο μια πληρης τροφη για περιοδους αναπαραγωγης παντα σφραγησμενες επωνημες εγω δεινω τη raggio meijor και αυγοτροφη indios της ιδιας εταιριας και προσθετω σιτελαιο ενα κουταλη τις σουπας γυρι και φυτρα οχι καθε μερα μεγαλη προσωχη στην διαδηκασια τον φυτρον για εντερικα καλω ξεπλημα και μες το νερο που βαζουμαι τους σπορους για να φουσκοσουν 1ml μηλοξιδο βιολογικο με ενζημα ειναι καπως θολο για σπορο προτημω το kinoa μεγαλη περιεκτηκοτιτα σε φυτικη προτεινη και σε απογαλακτιζμο.

6. Paianas

Paianas PB Known Member Article Writer

Το σιτέλαιο, εκτός από τη μεγάλη συγκέντρωση που έχει σε βιτ. Α και Ε, λόγω της ισχυρής του αντιοξειδωτικής δράσης, χρησιμοποιείται και σαν συντηρητικό σε άλλα λάδια, κρέμες και καλλυντικά.
    Στην περίπτωσή μας, σε μικρή ποσότητα μπορεί να χρησιμοποιηθεί και σαν συντηρητικό (χωρίς να χάνει τις άλλες πολύτιμες ιδιότητές του) στη διατήρηση των σπόρων. Αν ραντίσουμε η βάλουμε μικρή ποσότητα στο χέρι μας και το ανακατώσουμε με ποσότητα σπόρων, δημιουργούμε μια ''προστατευτική'' μεμβράνη ενάντια στους μύκητες και στην οξείδωση (τάγγιασμα).
    Χειροποιητον

Η γύρη, θα πρέπει να είναι ''φρέσκια'' και να διατηρείται στο ψυγείο, για να μη χάνει τις πολύτιμες ιδιότητές της.
    Μελισσοθεραπεία: Οι ευεργετικες επιδρασεις της γυρης

Η κινόα, πριν χρησιμοποιηθεί καλό είναι να βράζεται για λίγα λεπτά, ώστε να αποβάλλει τους σαπωνίτες που βρίσκονται στο περίβλημα και έχουν μια πικρή δυσάρεστη γεύση.
    Όταν ψιλοβράσει, μπορεί να ανακατευτεί με αυγοτροφή και δημιουργεί ένα πολύ θρεπτικό μείγμα ειδικά στην περίοδο της αναπαραγωγής.
    Γνωριμία με την Κινόα (Μέρος Α)

7. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Μοιραστείτε

Φόρτωση...