Διατροφη Ρινκνεκ και αν φωναζουν πολυ

Συζήτηση με θέμα Διατροφη Ρινκνεκ και αν φωναζουν πολυ, που ξεκίνησε από ζιζι, στο Forum 'Διατροφή Παπαγάλων' του PetBirds, 25 Μαρ 2009.

1. ζιζι

ζιζι PB New Member

γεια σας παιδια..ενδιαφερομαι να αγορασω ενα ρικνεκ.αν ξερει καποιος ας μου πει για την διατροφη τους και αν φωναζουν πολυ δυνατα γιατι μενω σε πολυκατοικια.

2. Lefterhs

Lefterhs PB New Member

Καλησπέρα και καλώς ήρθες στην παρέα μας! Κοίτα εδώ https://petbirds.gr/articles/Παπαγάλοι-Ρίνγκνεκ-ringneck.90/ και ελπίζω να βρεις τις απαντήσεις στην ερώτησή σου. Θα σε βοηθήσουν στην επιλογή σου και τα πιο έμπειρα μέλη...

3. ζιζι

ζιζι PB New Member

ευχαριστω πολυ.

4. sophias

sophias PB New Member

5. ζιζι

ζιζι PB New Member

ευχαριστω.τα ειχα διαβασει αυτα και γενικα θα ελεγα πως ξερω αρκετα για τους παπαγαλους γιατι εχω αρκετους,ρικνεκ ομως οχι.εσεις εχετε;φωναζουν οσο και τα κοκατιλ ή πιο δυνατα;

6. ΠΑΝΟΣ

ΠΑΝΟΣ PB New Member

Σίγουρα φωνάζουν πολύ περισσότερο απο τα κοκατίλ,αλλά πιστεύω ότι είναι και πλευράς χαρακτήρα του καθενός πουλιού.Όσο για την διατροφή πρέπει να είναι 25% σπόρους(χωρίς πολλά φιστίκια,διότι περιέχουν αφλατοξίνες),25% πέλλετς,25% φρούτα και λαχανικά(γλυκοπατάτα,καρότο,μπανάνα),15% μαγειρευτά φαγητά(ρύζι,αρακά) και 10% άλλα φαγητά όπως λίγο κίτρινο τυρί,κοτόπουλο.

7. margie

margie PB New Member

Φωνάζουν, φωνάζουν! :) Αν είσαι αρκετά κοντά κουδουνίζουν και τα αυτιά σου! Σκέψου καλά αν πιστεύεις ότι οι γείτονες θα έχουν πρόβλημα. Για τη διατροφή σε κάλυψαν νομίζω.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...