Διατροφή στην πτερόρροια για καρδερινάκι 2 μηνών

Συζήτηση με θέμα Διατροφή στην πτερόρροια για καρδερινάκι 2 μηνών, που ξεκίνησε από γιωργοσ74, στο Forum 'Διατροφή Ιθαγενών Πουλιών - Υβριδίων' του PetBirds, 30 Ιουλ 2015.

Κατάσταση Θέματος:
Κλειστό.
  1. γιωργοσ74

γιωργοσ74 PB New Member

εχω ενα μικρο καρδερινακι 2 μηνων περιπου τι πρεπει να προσεξω στην διατρωφη κ στην πτεροροια ποτε ξεκιναει;

2. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Γιώργο μπορείς να μας πεις μερικά πράγματα για το ιστορικό του πουλιού; Πότε ακριβώς γεννήθηκε; Οι γονείς του είναι δικής σου εκτροφής; Σε τι χώρο βρίσκεται το πουλί;

3. γιωργοσ74

γιωργοσ74 PB New Member

σταυρο γεννηθηκε τον μαιο δεν ειναι εκτροφησ το πουλακι,το εχω σε ενα μπαλκωνη με ησυχια μονο του..ειναι αληθεια οτι τα περισοτερα γιαβρακια δεν ζουνε τι πρεπει να προσεχω..

4. koskos

koskos PB New Member

Φιλε Γιωργο αν τα αφησουμε στην ησυχια τους η φυση εχει τον τροπο να τα "προσεξει"

5. George98

George98 PB Active Member

τι εννοείς ? όταν είναι στο κλουβί πως θα τα προσέξει η φύση ? όταν κάνουμε εκτροφή πρέπει να τους παρέχουμε εμείς ότι θα τους παρείχε η φύση ώστε να ζουν φυσιολογικά.

Νομίζω πως σε λίγο καιρό θα αρχίσει να αλλάζει το παλιό (παιδικό) πτέρωμα με καινούργιο (ενήλικο) οπότε θα σου πρότεινα ενα καλό επώνυμο μείγμα σπόρων που θα το φυλάξεις σε ξηρό και δροσερό μέρος, 3 φορές την εβδομάδα αυγό και κάθε 1-2 μέρες λίγη πιπεριά κόκκινη γλυκεία για να πάρει χρώμα και η μάσκα επίσης 'άγρια χόρτα π.χ. γλιστρίδα καλό θα ήταν να συμπληρώνουν την διατροφή του 2 φορές την εβδομάδα

6. γιωργοσ74

γιωργοσ74 PB New Member

νομιζω πωσ η φυση εμεισ ειμασται τωρα αφου ειναι στο κλουβακι,θα συμφωνησω με τον george98 γλιστριδα του εχω παρει κ το τιμαει πολυ αυτο με την κοκκινη πιπερια δεν το ηξερα ευχαριστω πολυ..

7. theodr

theodr PB Member

γιωργοσ74 δηλαδή το πουλάκι είναι πιασμένο από την φύση και φυλακισμένο ?

8. γιωργοσ74

γιωργοσ74 PB New Member

Αυτόσ που μου το εδωσε μου ειπε οτι δεν ειναι πιασμενο απ ενα φιλο τον γνωρισα τωρα κατα ποσο λεει αληθεια δεν ξερω κ αυτοσ απ αλου τα πηρε

9. theodr

theodr PB Member

δύσκολα τα πράγματα. Μου είπε , του είπα - κανένας δεν ξέρει.

Αν είναι πιασμένο θα πρέπει να το αφήσεις ελεύθερο. Φυσικά θα σε ενημερώσουν εκτενέστερα και οι καρδεριναδες. Μέχρι να λάβεις απαντήσεις τοποθέτησε στο πουλάκι μείγμα σπόρων για καρδερίνες , καθαρό νερό.

10. George98

George98 PB Active Member

είτε είναι πιασμένο είτε όχι θέλει την ίδια διατροφή οπότε δεν υπάρχει θέμα αν το πουλάκι ζεί άνετα στο κλουβί είναι μάλλον εκτροφής αν χτυπιέται συνεχώς είναι μάλλον πιασμένο

11. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Δυστυχώς δεν γίνεται να σου δώσουμε περισσότερες πληροφορίες όταν το θέμα αφορά αιχμαλωτισμένο πουλί. Οι μόνες πληροφορίες που μπορούν να δοθούν είναι οδηγίες για την επανένταξη του στο φυσικό περιβάλλον, εφόσον ζητηθούν σε καινούργιο θέμα. Η επιλογή της απόφασης είναι δική σου.

Το συγκεκριμένο θέμα θα κλείσει εδώ. Όροι Χρήσης του PetBirds.

Μοιραστείτε

Κατάσταση Θέματος:
Κλειστό.
Φόρτωση...