Διατροφή Μάινας

Συζήτηση με θέμα Διατροφή Μάινας, που ξεκίνησε από ΦΡΑΓΚΟΥΛΑ, στο Forum 'Διατροφή Εξωτικών Πουλιών' του PetBirds, 30 Μαϊ 2015.

1. ΦΡΑΓΚΟΥΛΑ

ΦΡΑΓΚΟΥΛΑ PB New Member

Καλησπέρα στην παρέα, θα ήθελα να ρωτήσω τι διατροφή ακολουθούμε σε ζευγάρι Μάενας 2 χρονών. Από ότι ξέρω εμπλουτίζουμε την τροφή τους με σκουλήκια, μήπως ξέρετε τι σκουλήκια και που τα βρίσκω? Ευχαριστώ!

2. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Μπορεις να βρεις ετοιμες τροφες για μάινα στα μεγαλα πετ σοπς αλλα και να παραγγειλεις ονλαιν. Δεν χρειαζεται να μαζεψεις εσυ σκουληκια βεβαια διοτι μπορει να κανεις κακο παρα καλο.

Που τη βρηκες τη μάινα?

3. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Κι εγώ το ίδιο ήθελα να σε ρωτήσω γιατί ξέρω πως έχει απαγορευτεί η εισαγωγή τους .

4. ΦΡΑΓΚΟΥΛΑ

ΦΡΑΓΚΟΥΛΑ PB New Member

Από φίλο που την είχε και την πούλαγε λόγω αναχώρησης του στο εξωτερικό. Το ξέρω ότι δύσκολα μπορείς να βρεις! Τι είδος σκουλήκια ζητάω για μάενα?

5. maria p

Υπάρχει ειδική τροφή, έχει την υφή του νωπού κέϊκ. Πάρε αυτήν σαν βάση και μετά με την ησυχία σου ψάχνεις για έξτρα πρωτεΐνη αν θέλεις.

6. ΦΡΑΓΚΟΥΛΑ

ΦΡΑΓΚΟΥΛΑ PB New Member

Συσκευασμένη ή χύμα τροφή υπάρχει?

7. maria p

Συσκευασμένη υπάρχει σίγουρα. Χύμα λόγω της ύπαρξης λίγων πλέον πουλιών δεν ξέρω αν υπάρχει. Αλλά και γιατί να πάρεις χύμα; Πρόσεξε την ημερομηνία λήξης επίσης, δεν έχουν μεγάλη εμπορική κίνηση οι τροφές αυτές.

8. ianos

ianos Daily Active Member

Παρεπιπτόντως, γιατι εχει απαγορευτεί η εισαγωγή τους απο εξωτερικό; Στην Ελλάδα δεν υπάρχουν μάινες εκτροφής;

9. maria p

Για την πρώτη ερώτηση νομίζω πως είναι προστατευόμενο είδος. Για το δεύτερο δεν γνωρίζω απολύτως τίποτα.

10. ΦΡΑΓΚΟΥΛΑ

ΦΡΑΓΚΟΥΛΑ PB New Member

Ενοείτε ότι θα προτιμήσω την συσκευασμένη. Είχα καιρό να ακούσω γενικά για την μάενα. Θερμοκρασίες που αντέχουν οι μάενες μήπως γνωρίζετε? Ευχαριστώ!

11. maria p

Δεν είναι για έξω τον χειμώνα εννοείται. Όπως και οι παπαγάλοι, εντός τον χειμώνα, εντός/εκτός το καλοκαίρι.
    Είναι πανέξυπνες και μιλάνε πιο καθαρά από τους παπαγάλους.
    Έχει ο κτηνίατρός μου μία πολλά χρόνια τώρα. Τον φωνάζει, τον μαλώνει, κοιτάει καχύποπτα έχει μεγάλη πλάκα :)

12. maria p

Τελευταία επεξεργασία από moderator: 14 Ιουλ 2016
  13. ΦΡΑΓΚΟΥΛΑ

ΦΡΑΓΚΟΥΛΑ PB New Member

Διαστάσεις κλούβας για ζευγάρι μάενα, μήπως γνωρίζετε?

14. maria p

Α θέλουν μεγάλο σε μήκος όμως κλουβί. Πηδάνε πέρα δώθε, δεν αναρριχώνται σαν τους παπαγάλους.
    Για ζευγάρι τουλάχιστον 1,5 μ. μήκος θα έλεγα.

15. ΦΡΑΓΚΟΥΛΑ

ΦΡΑΓΚΟΥΛΑ PB New Member

Ωραίο το λινκ και μοναδικό απότι είδα. Δεν έχει να ψάξεις πολλά. Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις συμβουλές σας.

16. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Μπορείς να μας ανεβάσεις μια δυο φωτογραφίες ή κάποιο video?
    Δε γνωρίζω να υπάρχει γενικά εκτροφή σε μάϊνες....
    Και γι αυτό απαγορεύτηκε η εισαγωγή τους....
    Κινδύνευε ο αρχικός πληθυσμός τους.

17. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Παρεμπιπτόντως, για όσους αναρωτιούνται, αυτή είναι Mάινα Hill Myna

Τελευταία επεξεργασία: 14 Ιουλ 2016
  18. Myra

Myra PB Moderator Staff Member

Το εχει παραθεσει η Μαρια πιο πανω.

Τελευταία επεξεργασία από moderator: 14 Ιουλ 2016
  19. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Πέρυσι δεν άκουγα καλά, φέτος δεν βλέπω καλά. Με το καλό ο καινούργιος χρόνος. :)

20. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Ουτε μά-ενα ουτε μά-δυο. Μάινα ειναι η σωστη ονομασια του πουλιου, τόσες φορες το γραψαμε. :D

Μοιραστείτε

Φόρτωση...