Διατήρηση ξηρής αυγοτροφής

Συζήτηση με θέμα Διατήρηση ξηρής αυγοτροφής, που ξεκίνησε από George98, στο Forum 'Διατροφή Καναρινιών' του PetBirds, 23 Απρ 2016.

Stavros
Best Answer Stavros, 24 Απρ 2016
όχι είναι αναγκαίο ? Για αυτόν τον λόγο μόνο: Χρειάζεται μια βάση που να κρατάει την υγρασία. Αν διαβάσεις το άρθρο που έχουμε διαθέσιμο από το... Ολόκληρο το Post
  1. George98

George98 PB Active Member

Σήμερα πήρα μια συσκευασία του 1kg ξηρής αυγοτροφής CeDe και θέλω να μου πείτε την γνώμη σας σχετικά με την αποθήκευση και την φύλαξη της υπόλοιπης τροφής που δεν έχω χρησιμοποιώ ακόμα.

Χρειάζεται ψυγείο ? μπορεί να έρχεται σε επαφή με τον αέρα ?

Εγώ προς το παρόν δεν ήθελα να την αφήσω στο ανοιχτό σακουλάκι της και έτσι την μοίρασα σε δύο πλαστικά τάπερ.

επίσης να την αναμειγνύω με λίγο νερό και βραστό αυγό στην αυγοθήκη ή να την δίνω ξεχωριστά απο το αυγό έτσι ξερή στην αυγοθήκη ?

2. Best Answer:
    Post #320990 by Stavros, 24 Απρ 2016
  3. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Γυάλινο βάζο για μένα είναι η καλύτερη λύση. Το ψυγείο δεν είναι απαραίτητο αρκεί ο χώρος που θα βρίσκεται να μην είναι πολύ ζεστός.

Αν βάλεις νερό σκέτο σε λίγη ώρα στεγνώνει και αυτό. Χρειάζεται μια βάση που να κρατάει την υγρασία.

Πόση πρωτεΐνη έχει, 16%;

4. George98

ναι 16
    σε ένα ράφι το δωμάτιο μου σε γυάλινο βάζο είμαι κομπλέ ?

Δηλαδή ? αν με νερό και αυγό κάνω μια κρέμα δεν θα είναι καλά ?

5. Stavros

Γιώργο, σε όλα όσα ρωτάς η απάντηση θα μπορούσε να είναι ναι, εφόσον οι συνθήκες είναι κατάλληλες. Εάν δηλαδή δεν χτυπάει ο ήλιος πάνω στο ράφι, εάν η θερμοκρασία δεν ανεβαίνει πάνω από τους 23 - 24 βαθμούς και αν καταναλωθεί σχετικά γρήγορα, τότε ναι.

Και στην παρασκευή πάλι, εάν η κρέμα που θα κάνεις είναι όσο υγρή χρειάζεται για να υγράνει την υπόλοιπη αυγοτροφή, αν την προτιμήσουν τα πουλιά και αν καταναλωθεί σχετικά σύντομα για να μην προλάβει να γίνει τσιμέντο, τότε και πάλι ναι.

6. Dimitris.P

Dimitris.P Daily Active Member

Γιώργο,αυτή χρησιμοποιούσα πέρυσι..είναι πολύ καλή,την έβαζα σε γυάλινο δοχείο και εν συνεχεία σε μέρος δροσερό και σκιερό.Αν τώρα μας επισκεφθούν νωρίς οι ''μεγάλες ζέστες''..όπως είναι στο ψυγείο.

7. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Ρασκ δεν χρησιμοποιείς;

8. George98

όχι είναι αναγκαίο ?

9. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Αναγκαίο δεν είναι αλλά είναι το υλικό στο οποίο ρίχνουμε το νερό με ό,τι ωφέλιμο θέλουμε να προσθέσουμε από αφέψημα ή βιταμίνες και προσδίδει υγρασία και αφρατεύει το μείγμα.

10. ianos

ianos Daily Active Member

Γιώργο καλημέρα. Προσωπικά θεωρω οτι η λύση της αεροστεγούς γυάλας ή της ίδιας της συσκευασίας καλά κλεισμένης και στο ψυγείο, ειναι η καλύτερη.
    Και φυσικά βγάζεις με καθαρό σκεύος αυγοτροφή και την τοποθετείς στις ταΐστρες, δεν βάζεις την ταΐστρα μέσα στην αυγοτροφή!
    Καλοφάγωτη!

11. Stavros

Ψήφοι: 1
    Για αυτόν τον λόγο μόνο:
    Αν διαβάσεις το άρθρο που έχουμε διαθέσιμο από το Γιάννη, για την προετοιμασία της ξηρής αυγοτροφής, θα δεις την αναφορά στο ρασκ στην παράγραφο "Προσθήκη Συμπληρωμάτων" και θα καταλάβεις για ποιο λόγο χρησιμοποιείται.

Stavros, 24 Απρ 2016
    Best Answer
  12. George98

ωραία θα το διαβάσω και ελπίζω να μου λυθούν οι απορίες ευχαριστώ !

Μοιραστείτε

Φόρτωση...