Διασταυρωσεις μεταξύ ιθαγενων

Συζήτηση με θέμα Διασταυρωσεις μεταξύ ιθαγενων, που ξεκίνησε από basilis.fotoudes, στο Forum 'Αναπαραγωγή Ιθαγενών Πουλιών - Υβριδίων' του PetBirds, 17 Ιαν 2016.

Κατάσταση Θέματος:
Κλειστό.
  1. basilis.fotoudes

basilis.fotoudes PB New Member

Ξέρει κάποιος από εμπειρία τι είναι εφικτό να ζευγαρωσω καρποντακο με φλώρα; Ή με σπινα μεγαλωμένη με το χέρι; Φλώρο με σπινα; Ή καναρίνι με τη σπινα; Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!

2. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Υποθέτω ότι αφού μιλάμε για ιθαγενή, όταν λες καρποντάκος εννοείς τη Ροδόσπιζα και όχι τον Μεξικανό, σωστά;

Από όσο γνωρίζω, ο Μεξικανός με τη δική μας καρδερίνα μπορούν να παράξουν υβρίδια, επομένως λέγοντας καρδερίνα μπορούμε να συμπεριλάβουμε στους πιθανούς συνδυασμούς το γένος Carduelis στο οποίο δεν ανήκει ο φλώρος.

Ο φλώρος ανήκει στο γένος Chloris και απ' όσο γνωρίζω κανένα από τα είδη αυτά δεν μπορούν να αναπαραχθούν με είδη του γένους carpodacus.

Επίσης νομίζω ότι κανένας από τους συνδυασμούς του αναφέρεις στη συνέχεια δεν μπορεί να γίνει.

Τελευταία επεξεργασία: 12 Ιουλ 2016
  3. basilis.fotoudes

Ναι τον μεξικάνικο σπινο ή μεξικάνικο καναρίνι εννοώ.. Έχω δει σε πετ σοπ υβρίδιο με καρδερίνα αλλά δεν έχω δει με τα μάτια μου κάτι άλλο,απλά ρωταω γιατί στο διαδίκτυο αν πατήσεις υβρίδια καρποντακου και υβρίδια Φλώρου σου βγάζει και φωτό με αυτές τις διασταυρώσεις που σου έχω αναφέρει πιο πάνω!! Και σε ένα άρθρο σου γράφει ότι ο βαθμός δυσκολίας στη διασταύρωση καρποντακου με Φλώρα είναι 4 με μεγαλύτερο το 6 και ο βαθμός δυσκολίας στην διασταύρωση καναρίνι με σπινα 1 που σημαίνει είναι σχετικά εύκολο! Για δες τ αν θες!

Τελευταία επεξεργασία από moderator: 12 Ιουλ 2016
  4. Paianas

Paianas PB Known Member Article Writer

Aν βάλεις καναρίνι με σπίνο και πάρεις πουλιά, θα θέλαμε να μας τα δείξεις...ξέχνα το
    Τι νόημα έχουν οι διασταυρώσεις που θέλεις να κάνεις ?..Έχουμε κατ επανάληψη πει ότι οι θηλυκοί μούλοι είναι άγονοι . Ακόμη κι αν κάτι καταφέρεις (από βαθμό δυσκολίας 2 και πάνω πρέπει να είσαι πολύ γνώστης για να τα καταφέρεις) αν σου προκύψουν θηλυκά τι θα απογίνουν ?

5. Stavros

Αν είναι εύκολο Βασίλη, πέρασε τον σύνδεσμο εδώ σε παρακαλώ.

6. basilis.fotoudes

Σταυρό εδώ στο φόρουμ είναι!!! Ψάξε υβριδικό διάγραμμα διασταυρώσεων το ποστ το έκανε το μέλος Kostantakis! Δες το και μιλάμε πάλι..επίσης λέει παίρνεις εύκολα Φλώρο με σπινα

7. Myra

Myra PB Moderator Staff Member

8. basilis.fotoudes

Οκ καναρίνι με σπινα; Βαθμός δυσκολίας; 1 άρα εύκολα .... Απλά θα ήθελα να δω κι ένα τέτοιο διάγραμμα με τον καρποντακο

9. basilis.fotoudes

Ισχύει το διάγραμμα; Σταύρο τι λες; Για καρποντακους ξέρεις;

10. Stavros

Νόμιζα ότι εννοούσες δικό μου άρθρο.

Ίσως μπορούσε να μας πει μερικά πράγματα περισσότερα ο Γιώργος Πανέρας Γιώργος , μιας και είναι δικός του ο πίνακας.

11. basilis.fotoudes

Ελπίζω να μας απαντήσει!! Ευχαριστώ για την προσοχή σου Σταύρο!!

12. alicedros

alicedros PB Supporter

Μια άλλη εύλογη ερώτηση είναι που θα βρεις τέτοια ιθαγενή.. Οι εκτροφείς είναι μετρημένοι στα δάχτυλα του ενός χεριού...

13. basilis.fotoudes

Εγώ έχω καρποντακους δικούς μου και μια σπινα μεγαλωμένη από φωλιά στο χέρι! Και φλωρους εκτροφής αγορασα αρχέγονους.

14. Stavros

Δυστυχώς δεν μπορούμε να σου προσφέρουμε περισσότερες πληροφορίες για κλεμμένα από τη φύση πουλιά.

Μοιραστείτε

Κατάσταση Θέματος:
Κλειστό.
Φόρτωση...