Διαρροια στο Γιουτζι-ringenck

Συζήτηση με θέμα Διαρροια στο Γιουτζι-ringenck, που ξεκίνησε από melagio80, στο Forum 'Ασθένειες Παπαγάλων' του PetBirds, 21 Δεκ 2008.

1. melagio80

melagio80 PB Member

Καλησπερα και χρονια πολλα!
    Εχτες το πρωι ειχα ενα προβληματακι με το Γιουτζι μου.
    Απο το πρωι ειχε διαρροια,το μονο που εβγαζε ηταν υγρο και τιποτε αλλο.Του εβγαλα αμεσως το κυπελακι του με το μηλο και το χυμο μανταρινι.Ολη την ωρα δεν ειχε χασει τη διαθεση του αλλα ουτε και την ορεξη του,εφαγε κανονικα.Επειδη εγω επρεπε να φυγω εκτος Αθηνας,ειπα στη μητερα μου να παρακολουθει τον μικρο.Οι κουτσουλιες του εγιναν κανονικες και σημερα που γυρισα απ'οτι βλεπω ειναι κανονικες.
    Τι να εφταιγε;Το οτι εφαγε μανταρινι;

2. ShadyLady

ShadyLady PB Member Article Writer

Είναι πολύ πιθανόν η διάρροια να οφείλεται στον χυμό μανταρινιού...επειδή δεν είναι συνηθισμένος ο οργανισμός του ακόμα.
    Παρακολουθήστε τον λιγάκι ακόμα για σιγουριά. :)

3. melagio80

melagio80 PB Member

Αναστασια μου δεν εχει τωρα κατι που να με ανησυχει,ειναι καλα αλλα δεν ειχε χασει καθολου την φορμα του οσο ειχε διαρροια.τον παρακολουθω βεβαια καθε λιγο και λιγακι...

4. inca1099

inca1099 PB Member Article Writer

Ιωάννα δεν είναι κάτι το ανησυχητικό, και μήλο και μανταρίνι χυμό λογικό να είναι υδαρές οι κουτσουλιές του. Όλα με μέτρο πάντα ;)

5. melagio80

melagio80 PB Member

Αληθεια;Γιατι και τωρα που εφαγε μηλο αλλαξαν παλι λιγο.Με εχει πιασει φοβος μην τον χασω.
    Βεβαια διαθεση εχει,δεν φαινεται καθολου αρρωστος.

6. inca1099

inca1099 PB Member Article Writer

Όλα με μέτρο Ιωάννα, δεν χρειάζεται να δίνεις υποβολικές ποσότητες για να πάρει βιταμίνες κτλ. Καλύτερα λίγο και σε συχνά διαστήματα.

7. melagio80

melagio80 PB Member

Μα το φρουτο του το δινω μια φορα τη μερα,καθε μερα.Ειναι πολυ;Μηπως να το δινει ανα 2 η 3 μερε;
    Του δινω γυρω στα 6 καρεδακια μηλο και 1-2κομματακια απο το μανταρινι.
    Αλλα τωρα μου εχουν βγει οι φοβιες για το πουλι...ακουω,η νομιζω οτι ακουω χτυπημα οταν αναπνεει.
    Βεβαια αν δω τιποτα περιεργο θα παρω τηλ τον πτηνιατρο που μου εδωσες και σε ευχαριστω πολυ!

8. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Ιωαννα οταν κατι σε ανησυχει οπως πολυ υδαρες κουτσουλιες μην του δινεις εκεινη την ημερα η και την επομενη φρουτα η λαχανικα.

Σε τετοια περιπτωση μπορεις να του δωσεις λιγο βρασμενο ρυζι και να δεις αν αλλαζει κατι.

9. melagio80

melagio80 PB Member

Αυριο θα του βρασω λιγο ρυζακι τοτε και φρουτο οταν γινουμε καλα ξανα!

10. mariah

mariah PB Member

Ιωαννα μου περαστικα στον μικρουλη σου.Μαλλον απο το μανταρινι πρεπει να ηταν.Το μηλο ειναι πιο στερεα τροφη.Μην ανησυχεις ομως!;))

11. melagio80

melagio80 PB Member

Μακαρι να μην ειναι τιποτα.Αυριο παλι που θα αλλαξω την αμμο του θα το παρακολουθησω καλυτερα!

12. mariah

mariah PB Member

Δωσ'του λιγο ρυζακι οπως λεει ο Ανεστης και ολα θα πανε καλα!;))Πες και αυριο την εξελιξη.

13. melagio80

melagio80 PB Member

Ναι,θα σας πω αυριο πως τα πηγαινει ειδικα μετα το ρυζακι!

14. mariah

mariah PB Member

Ρυζακι για να σφιξει το ποπακι στο μικρο Γιουτζακι!;)):D

15. melagio80

melagio80 PB Member

Χαχα!

16. Parrotsmile

Parrotsmile PB Member

Καλό θα είναι να μην του αφήνεις το χυμό στο κύπελλο του.Εγώ του δίνω, πίνει όσο θέλει και αυτό ήταν. Δεν του το βάζω να το έχει για ώρα με αποτέλεσμα να πιει αρκετή ποσότητα.

17. melagio80

melagio80 PB Member

Εγω Κωνσταντινε του το ειχα αφησει απο το απογευμα και ξεχαστηκα να το βγαλω,ισως ηπιε πρω πρωι και τον πηγε...τσιρλιπιπι!
    Εχει φτιαξει ομως απο χτες το μεσημερακι.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...