Διαμονη καναρινιων σε εξωτερικο χωρο

Συζήτηση με θέμα Διαμονη καναρινιων σε εξωτερικο χωρο, που ξεκίνησε από Ρανια.κ, στο Forum 'Φροντίδα Διαμονή Καναρίνιων' του PetBirds, 22 Απρ 2016.

1. Ρανια.κ

Ρανια.κ PB New Member

Εδω μενουν τα μικρα μου. το εφτιαξα περυσι απο ραφια ντεξιον. Γυρω γυρω εχει ατσαλινη σιτα και μπροστα σιτα καθετης κινησης. Αριστερά που δεν ειναι προστατευμενο απο τοιχο για το χειμώνα εχω βαλει plexiglass. 20160422_101657.jpg

2. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Τέλειο!
    Μπράβο σου να τα χαίρεσαι!!!

3. alicedros

alicedros PB Supporter

Όντως τέλεια! Απόλυτα ασφαλή!

*Απλά το κλουβάκι κάτω που φαίνεται δεν είναι κατάλληλο για καναρινάκια....

4. Ρανια.κ

Ρανια.κ PB New Member

Ναι έχεις δίκιο παρήγγειλα εχθες μία ακόμη ζευγαρωστρα (δεν είχε το χρώμα που ήθελα). Θα τα αλλάξω μεθαύριο. Οδηγηθηκα σε αυτήν την κατασκευή αφού έχασα δύο καναρινακια από γεράκι!:( Απίστευτο! Το μόνο πρόβλημα μου είναι το καλοκαίρι με την πολλή ζέστη. Πέρυσι αναγκαστικά να τα βάλω μέσα. Φέτος λέω να βάλω μία τέντα εκει που ναι το plexιglass( εννοείται θα το βγάλω) για να δω. Ήλιος έρχεται εκει μετά τις πεντε ως τις επτα αλλά κ πάλι ζεσταίνονταν:thumbsdown:

5. alicedros

alicedros PB Supporter

Ράνια μου μπροστά έχει μόνιμα σίτα?? Αν ναι δεν νομίζω να κάνει τόσο ζέστη... Τα πλαινά τι υλικό είναι??

6. Ρανια.κ

Ρανια.κ PB New Member

Έχει μόνιμα σιτα για τα κουνούπια.τα ράφια κ οι κολώνες είναι ντεξιον κ γύρω γύρω μόνο σιτα. Ή μπροστινή σιτα ανοίγει προς τα πάνω για να έχω πρόσβαση. Το καλοκαίρι τις μέρες που είχε 38-40βαθμους όμως ζεσταίνονται. Παρατήρησα ότι ζεσταινοταν όλη η κατασκευή λόγω υλικού μαλλον.

7. maria p

Δεν υπάρχει χώρος για φυσική προστασία από τον ήλιο; Π.χ κάποιο φυτό αναρριχώμενο ή δενδρώδες;

8. Ρανια.κ

Ρανια.κ PB New Member

Να σου πω το σκεφτηκα κι αυτο αλλα έπρεπε να το έχω φροντισει μαλλον νωρίτερα γιατι τωρα δε νομιζω να προλαβει να μεγαλώσει. Επισης το χειμώνα το σπίτι μου έχει πολυ αέρα και δε στεριώνει ευκολα φυτό. Αν δε βρω λυση με τεντα θα το ξανακοιτάξω.

9. maria p

Αν έβαζες καμιά μεγάλη ρολογιά; Αν την πάρεις κάπως μεγαλούτσικη, δίνει μπόϊ γρήγορα αυτή. Για άλλες ιδέες ασφαλών φυτών εξωτερικού χώρου, ρίξε μια ματιά εδώ.

10. Ρανια.κ

Ρανια.κ PB New Member

Μαρια μου ωραίες ιδεες. Ευχαριστώ θα το μελετησω!

11. Ρανια.κ

Ρανια.κ PB New Member

Σήμερα αγορασα μία ρολόγια! Θα τη βάλω για σκίαση ! Μαρια ευχαριστώ κ πάλι.

12. maria p

Πόσο χαίρομαι, καλορίζικη και να δροσίζονται όμορφα τα πουλάκια σου στην σκιά της!!! :)

13. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Κι εγώ που περίμενα φωτογραφίες με ολοκληρωμένη παρουσίαση όλης της κατασκευής ... και με το φυτό?

14. Ρανια.κ

Ρανια.κ PB New Member

Καλημερα.Θα βγάλω κ θα την ανεβασω. :D Έχω λίγη δουλειά τελευταία! (Περίοδος εξετάσεων).;)

15. alicedros

alicedros PB Supporter

Καλή σου τύχη!! :)

16. Ρανια.κ

Ρανια.κ PB New Member

Μετα απο συμβουλη της Μαριας , ιδου.! Μαρια μου σε ευχαριστω πολυ!. Ελπιζω να μεγαλωσει γρηγορα και να εχουμε φυσική σκιά.:p:):)

Συνημμένα Αρχεία:

17. maria p

Α εσύ είσαι πολύ μερακλού!!! Μπράβο πανέμορφο είναι, ποτισματάκια και θα δώσει γρήγορα :) Έχει καλή αποστράγγιση το παρτέρι;

18. JAPAN HOSO11

JAPAN HOSO11 PB Member

πολυ ωραια και με το φυτο τελεια!!!

19. Ρανια.κ

Ρανια.κ PB New Member

Ναι έτσι φαίνεται γιατί όταν ποτιζω βγαίνει πολύ νεράκι. :thumbsup:

20. maria p

Ξέρεις ποτίζεις περιμετρικά γύρω-γύρω και χορταστικά και το νερό πάει μόνο του στο κέντρο. Όχι μόνο στο κέντρο και γύρω-γύρω στεγνό :)

Μοιραστείτε

Φόρτωση...