Διαλεγουν την ποτιστρα που πινουν τα καναρινια;

Συζήτηση με θέμα Διαλεγουν την ποτιστρα που πινουν τα καναρινια;, που ξεκίνησε από Τζουάν, στο Forum 'Διατροφή Καναρινιών' του PetBirds, 27 Απρ 2014.

1. Τζουάν

Τζουάν PB New Member

καλημερα!εχω μια απορια!υπαρχει περιπτωση να διαλεγουν την ποτιστρα που πινουν τα καναρινια?για να καταλαβετε τι εννοω!εχω ενα ζευγαρι καναρινια και τους εχω 2 ποτιστρες,ιδιες ολοιδιες μονο που η μια εχει κοκκινο και η αλλη κιτρινο στομια.οταν βαζω στο νερο μηλοξυδο ή τσαι ριγανης βαζω κ στις 2 για να ειμαι σιγουρη οτι θα πιουν.κι αυτα παντα πανε κ πινουν απο την κιτρινη μονο! :)

2. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Δεν μου έχει συμβεί, το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι μήπως τα βολεύει η πρόσβαση στην ποτίστρα.

3. Τζουάν

Τζουάν PB New Member

δε νομιζω,εχουν ακριβως την ιδια προσβαση.αμα αλλαξω θεση και βαλω την κοκκινη εκει που ειναι η κιτρινη παλι απο την κιτρινη πινουν!

4. maria p

χα χα για κάνε το είμαι περίεργη :)

5. Τζουάν

Τζουάν PB New Member

λοιπον αυτο γινεται!δεν πινουν απο την κοκκινη.απο την πρασινη που εβαλα ηπιαν!(πρασινη ειναι και η αυγοθηκη τους ομως!) απο την κοκκινη δεν πινουν με τιποτα!ισως πιουν αν τους βαλω μονο κοκκινη οποτε θα αναγκαστουν αλλα δε θελω να τα αναγκασω να κανουν κατι που δε θελουν!τι πλακα εχουν!

6. maria p

Χα χα εννοείται . Είδες που έχουν άποψη τελικά ;

7. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Αυτό που προτιμούν είναι συνήθως η θέση που βρίσκεται κάθε σκεύος. Το πόσο εργονομικό ή το πόσο αισθητικά όμορφο με βάση της δικές μας προτιμήσεις είναι, έχει πολύ μικρότερη σημασία για αυτά. Πάντως, είναι γεγονός ότι έχουν τις προτιμήσεις τους και τις κρατούν σχεδόν πάντα αν δεν αναγκαστούν να τις αλλάξουν.

8. Georgina

Georgina PB Known Member PBCP Contributor

Τελευταία επεξεργασία από moderator: 14 Ιουλ 2016
  9. gianniskilkis

gianniskilkis PB New Member

Εύα σίγουρα το χρώμα κάνει την διαφορά και τα πουλιά σου αρέσκονται στο κίτρινο . Δεν είναι υπερβολή αλλά τα πουλιά με τα χρώματα αντιδρούν σύμφωνα με το γούστο τους ... Αυτό είχα διαβάσει κάπου επαληθεύτηκε με τα δαχτυλίδια και το χρώμα τους . Διαφορετική ¨πέραση¨ είχε π.χ το αρσενικό με το πράσινο δαχτυλίδι και διαφορετικό κάποιο με άλλου χρώματος ...

10. Ρούλα Κ.

Ρούλα Κ. PB New Member

Τα πουλια μπορουν κ διακρινουν τα χρωματα κ αυτο μπορω να το πω με σιγουρια γιατι ζω μεσα στην φυση με πολλα δεντρα ,καθε ειδους κ καθημερινα μελεταω τις συμπεριφορες των πουλιων κ των ζωων. Τα πουλια λοιπον εχουν μαθει στο DNA τους ποια φυτα να πλησιαζουν κ ποια να αποφευγουν. Θα μου πειτε τα πουλια στα κλουβια πως μπορουν να το ξερουν? Η απαντηση ειναι απλη , η εξελιξη των ειδων το μετεφερε στο DNA οπως ανεφερα πιο πανω κ συνεχιζει να το μεταφερει. Στην φυση λοιπον ψαχνοντας για σπορους κ εντομα εμαθαν οτι τα εντονα χρωματα σημαινει κινδυνος αρα θανατος...κυριως το κοκκινο. Μεσα απο τα πουλια κ τα ζωα μπορουμε πολλες φορες να μαθουμε πολλα πραγματα για την φυση, τον αερα κτλ. αλλα κ τις δικες μας συμπεριφορες. Ενας ηρεμος συντροφος πουλιων (κ οχι ιδιοκτητης πουλιων) που τα προσεχει κ τα σεβεται σαν συντροφια εχει πουλακια που κελαηδουν ομορφα κ εχουν φιλικη συμπεριφορα κ πιστεψτε με οτι μετα απο ωρες δουλειας κ αχγους δεν υπαρχει τιποτα πιο χαλαρωτικο απο ενα κελαηδημα τους.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...