Διακοπή κελαηδήματος ύστερα απο πτερόροια

Συζήτηση με θέμα Διακοπή κελαηδήματος ύστερα απο πτερόροια, που ξεκίνησε από Vassilis, στο Forum 'Γενικά για Καναρινια' του PetBirds, 29 Σεπ 2009.

1. Vassilis

Vassilis PB New Member

Καλησπέρα στο forum, θα ήθελα την βοήθειά σας.

Εχώ ένα καναρινι το οποίο ύστερα από μια παρατεταμένη πτερόροια (ενός έτους) ενώ ντύθηκε πριν από ένα μήνα δεν ξεκίνησε να κελαηδάσει ακόμη. Σημειώστε ότι πριν από την πτερόροια ήταν ΤΡΑΓΟΥΔΙΣΤΑΡΑΣ.

Υπάρχει κάτι που πρέπει να κάνω;

Ευχαριστώ

2. manos74

manos74 PB New Member

γεια σου βασιλι για να εχει το πουλι τοσο παρατεταμενη πτερορια κατι συμβαινει το πιθανοτερο ειναι να εχει καποιο ορμονικο προβλημα τορα τι θελει δεν ξερω να σου πω πιθανων ενα πολιβιταμανουχο σκευασμα να βοειθουσε

3. fragos

fragos PB Member

αμα εχει πτερροροια ενα χρονο τοτε μαλλον προκειτε για Παθολογική πτερόρροια πτηνών.
    θα του δινεις ενα πολυβιταμινουχο συμπληρωνα σαν και Orlux Muta-vit.
    και αν θες δωσε και αυτο Aidonine η αυτο Fitness feed Kontilievoer

4. Smokie

Smokie PB Member

Υπομονή - καλή διατροφή - κάποιο διατροφικό συμπλήρωμα (πάντα με μέτρο) - προβιωτικά για την χλωρίδα του εντέρου (εγω ακολουθώ την συμβουλή που μου έδωσαν εμπειρότεροι εκτροφείς στο ξεκίνημα μου με τα πουλάκια και δίνω 5 συνεχόμενες μέρες κάθε μήνα) και όλα θα πάνε καλά .

5. Σεθ

Σεθ PB New Member

Καλησπέρα!
    Αντιμετωπίζω κι εγώ στο καναρίνι μου πρόβλημα παρατεταμενης πτερόροιας και του δίνω το multi-vit της bogena. Είναι καλό αυτό?

6. kwsths

kwsths PB New Member

!

Καλησπέρα σας...
    Φίλε μου το ότι δίνεις στο πουλάκι ένα πολυβιταμινούχο συμπλήρωμα και συνεχίζει να κάνει πτερόρροια δεν σημαίνει ότι φταίει η εταιρία του προϊόν...
    Αυτά πάνω κάτω τα ίδια συμπληρώματα είναι...
    Μπορεί να οφείλετε και σε στρεσάρισμα του πουλιού! :cool:

7. Σεθ

Σεθ PB New Member

Δυο μέρες το δίνω τώρα. Πάντως ευχαριστώ για την πληροφορία Κωστή!

8. kwsths

kwsths PB New Member

Τίποτα...
    συνέχισε να το δίνεις για εφτά συνεχείς ημέρες περίπου και καλή διατροφή και ποικιλία...Κανά φρούτακι πρασινάδα Κανά αυγουλάκι βρασμένο ξέρεις...
    Αυτά...
    Κοιτά και την θέσει που έχεις το κλουβί…μπορεί να αγχώνεται το πουλάκι…και δεν θέλει να μετακινείς συνέχεια το κλουβί του…! (πληροφορικά)
    Και δες μετά αν δεν έχει κάποια βελτίωση μπορεί να φταίει κάτι άλλο...

Μοιραστείτε

Φόρτωση...