Διακοπές και πουλιά

Συζήτηση με θέμα Διακοπές και πουλιά, που ξεκίνησε από sophia pj., στο Forum 'Φροντίδα Διαμονή Καναρίνιων' του PetBirds, 9 Ιουλ 2007.

1. sophia pj.

sophia pj. PB New Member

Γραφοντας το συγκεκριμενο post στο μυαλο μου ερχονται προσωπικες εμπειριες προηγουμενων ετων.Κυριως απευθυνομαι σε οσους εχουν μικρο αριθμο πουλιων.
    Σε αυτους δηλαδη που σκεπτομενοι τις διακοπες ..προβληματιζοντε με το τί θα τα κανουν!
    Σκεψη 1)...φευγω για πολυ λιγο!Οποτε ..........τα γεμιζω με σπορους, τους βαζω και κανα 2 ποτιστρες να εχουν νερακι αρκετο μεχρι να γυρισω....και ειμαστε οκ!

Σκεψη 2) Αφηνω την..μαμα μου..να τα προσεχει!Της δινω σαφεις οδηγιες...τι τρωνε καθε ποτε θελουν τροφη..νερο ..καθαρισμα...τα παντα...ενιοτε της αφηνω γραμμενες τις οδηγιες σε χαρτακι!(ΟΚ! δεν λεω...καλη περιπτωση!):cool:

Σκεψη 3)Αφηνω εναν κολλητο...του λεω τι θελω να κανει ακριβως...(συνηθως τα κανει ολα απο την πρωτη μερα να ξεμπερδευει...και μετα το χαος!):p

Σκεψη 4)Βαζω εναν γνωστο...συνηθως με το αναλογο αντιτιμο...του δινω οδηγιες...του παρεχω τα παντα για να τον διευκολυνω..(λεφτα στο τραπεζακι)....αλλα παντα κατι παει στραβα!

Σκεψη 5)Τα παιρνω μαζι μου!(χμ! καλη φαση..αν εξαιρεσεις τα φτερα που ιπταντε μεσα στο αμαξι..... το γεγονος οτι καποιοι θα στριμωχτουν και μια ψιλοταλαιπωρια που θα εχουν).....:D

Γενικα....ολοι οσοι εχουν πουλια...ξερω εκ πειρας ποσο δυσκολο ειναι να τα αφησεις πισω....και ακομα πιο δυσκολο να τα παρεις μαζι!Σκεφτητε ομως...δεν εχουν μονο αναγκη την τροφη και το νερο που τους ειναι απαραιτητα αλλα και την ιδια την παρουσια μας!Δενοντε μαζι μας...μας αναγνωριζουν...και μας αγαπανε...

Η αποφαση δικη σας.....

2. epo

epo PB New Member

η σκεψη 1,σοφια, ειναι καλη!αν λειψεις για 2-4 μερες!οχι για παραπανω!

προσωπικα τις εχω εφαρμοσει ολες εκτος απο την 4!οπως λες ειναι μια δυσκολη κατασταση αυτη των διακοπων...αλλα με λιγη καλη θεληση...:D

φετος,πρωτα ο θεος,οπως εκανα κ περυσι θα τα παρω μαζι μου!με ολες τις συνεπειες, φτερα κτλ:)

3. Katerina

Katerina PB Member

Εγω κανω το πρωτο, βαζω μεγαλες ποτιστρες και αρκετες θεσεις για σπορια,καθαριζω τα κλουβια πριν φυγω,αλλα ειναι ευτυχως και ο μπαμπακας μου-να ειναι καλα- που τους ανανεωνει καθε μερα το νερο οταν λειπω,και σπορια αν χρειαστει,φροντιζει να μη μενουν ακαλυπτα απο το τουλι για προστασια,και τα προσεχει οταν φυσαει η οταν εχει πολυ ηλιο!επισης τους βραζει αυγουλακι,τους βαζει φρουτο και γλιστριδα!Ξερω ξερω,εχω τον καταλληλο ανθρωπο, ειναι απιστευτος!

4. muthos

muthos PB New Member

παιδια ας μην γελιωμαστε καλα ειναι τα ζωακια και αφου τα αγαπαμε θελουμε να εχουμε και στο σπιτι αλλα πρεπει να σκευτομαστε τα παντα οπως της ΔΙΑΚΟΠΕΣ που ειναι ενα μεγαλο προβλημα το να βαλεις πολες ποτιστρες και φαϊ δεν λεει κατι γιατι και τα δυο θελουν καθημερινη αλαγη,να βαλεις καποιον να στα προσεχει αν δεν εχει το ιδιο μικροβιο με εσενα παλι μανταρα θα γυνουν!εγω προσοπικα αφηνω τους δικους μου οι οποιοι τα αγαπανε σαν εμενα και στα ψαρια που εχω οταν θελουν κατι ποιο σοβαρο φοναζω φιλους μου

5. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Η άποψή μου είναι πώς ο τρόπος ζωής μας θα πρέπει να καθορίζει τα χόμπι μας και όχι τα χόμπι μας τον τρόπο ζωής μας. Θέλω να πω ότι, είναι πολύ εύκολο να σκεφτόμαστε το χειμώνα ότι θα μπορούσαμε να φροντίζουμε ένα μεγάλο αριθμό πουλιών, αλλά θα πρέπει οι σκέψεις μας αυτές να γίνονται ώριμα και με γνώμονα πάντα το προσωπικό μας πρόγραμμα που ακολουθούμε καθ’ όλη τη διάρκεια του χρόνου.

Αυτός είναι ένας από τους λόγους που είναι γεμάτοι οι δρόμοι και τα πάρκα με αδέσποτα ζώα αλλά προσφάτως με αδέσποτα πουλιά.

Η φροντίδα των πουλιών είναι μια ιδιαίτερη ενασχόληση που δεν θα μπορούσε να την κάνει κάποιος που δεν «το έχει μέσα του», ειδικά το κομμάτι της καθαριότητας. Η Κατερίνα ή ο Γιάννης είναι ίσως τυχεροί που τα φροντίζουν οι γονείς τους για το διάστημα που λείπουν, οι οποίοι φαντάζομαι με τον καιρό θα έχουν εξοικειωθεί, δεν νομίζω όμως πώς θα μπορούσε κάποιος φίλος να φροντίζει τακτικά ένα σωρό πουλιά, ειδικά σε μια περίοδο αυξημένης φροντίδας όπως είναι η περίοδος της πτερόρροιας.

Προσωπικά διατηρώ όσα πουλιά μπορώ να φροντίζω με ευχαρίστηση και με τον όρο φροντίδα εννοώ και τη μεταφορά τους στο χώρο των διακοπών μου, που ευτυχώς δεν είναι και τόσο μακριά ώστε να τους δημιουργεί άλλου είδους προβλήματα.

6. muthos

muthos PB New Member

Καλημερα εγω Σταυρο ειμαι τυχερος γιατι οι παπουδες μου και οι δυο ειχαν καναρινακια και κανανε και αναπαραγωγη και ετσι οι γωνεις μου ειχαν μια ιδεα στην διαχισριση των πουλιων βεβαια για να πω και την αμαρτια μου καθημερινα κανω 2 με 3 ελενχους μεσο τηλεφωνου για να δω πως ειναι τα πουλια

7. Katerina

Katerina PB Member

Στα καναρινάκια νομιζω υπαρχει πρόβλημα αν ειναι 1 μόνο του,αν ειναι πανω απο 1,κανουν παρεα, η και λιγο εξω που θα τα εχεις και θα ακουν μεχρι και σπουργιτια, η και μεσα στο σπιτι εστω και με τηλεοραση η ραδιοφωνο, νομιζω ειναι ενταξει,ασχετα αν δενονται και με τον ανθρωπο.Ολοι εχουν τις δουλειες τους, θελουν να πανε και τις διακοπες τους να ξεκουραστουν,και πρεπει να βρισκουμε τροπους και το δικο μας να γινεται και ευχαριστη να ειναι η ζωουλα τους.Νομιζω ο καθενας κανει οτι καλυτερο για τα ζωακια του,αρκει το χομπυ να μη μας καταπιεζει,αλλα επειδη το χομπυ αφορα και σε ζωούλες, θα πρεπει να μην καταπιεζονται και αυτα.
    καλο θα ειναι ο καθε ενας μας να υπολογιζει τον ελευθερο χρονο του,τον ελευθερο χωρο του και την ικανοτητα να φροντισει καποιο ζωακι πριν προβει στην αγορα του.:D

8. Petran

Petran PB New Member

Kαλησπέρα,
    και γω χρησιμοποιώ πάντα εδώ και χρόνια την περίπτωση 1.

Θεωρώ οτι είναι η καλύτερη. Προσωπικά δεν εμπιστεύομαι τα ζωάκια μου σε κανέναν. Οπότε πολλές ταϊστρες και ποτίστρες, και μέσα στο σπίτι σε μέρος όπου υπάρχει αρκετή δροσιά και φως.

Μόνο τον σκύλο μου μετακινώ στους γονείς μου γιατί πολύ απλά οι σκύλοι δεν συντηρούνται μόνο με αυτό τον τρόπο, τους είναι απόλυτα απαραίτητη η ύπαρξη του ανθρώπου.

9. sophia pj.

sophia pj. PB New Member

Και δεν μου λες petran! Τι σε κανει να πιστευεις οτι τα καναρινια σε αντιθεση με τους σκυλους δεν εχουν αναγκη ...την παρουσια του ανθρωπου που τα φροντιζει,τα προσεχει και τα αγαπαει??? ......Καποιες φορες που τα αφηνα κατα το παρελθον σε ανθρωπο δικο μου και εφευγα...το πρωτο πραγμα που μου ελεγε οταν τον ρωτουσα πως ειναι τα πουλια..ηταν (ειναι ανησυχα φωναζουν....σαλταρισμενα)...και οταν γυρνουσα...(ενταξει μπορει να ειναι και ιδεα μου):D αλλα μολις με εβλεπαν ηταν χαρουμενα αμεσως ηρεμουσαν και κελαιδουσαν!..........Ειλικρινα δεν ξερω..δεν θελω να φανω γραφικη..αλλα προσεχτε το!:D.

10. epo

epo PB New Member

ολα τα ζωα εχουν αναγκη την παρουσια μας κ την αγαπη μας!ισως ομως ο σκυλος να εχει λιγη περισσοτερη νοημοσυνη!:)

11. Petran

Petran PB New Member

Δεν λέω ότι δεν χρειάζονται την ανθρώπινη συντροφιά, συνήθως όταν είναι ένα μελαγχωλεί άμα το αφήσει κάποιος μόνο. Γενικά είναι και όπως τα μάθεις ή όπως συνηθίσουν στο περιβάλλον τους.

Στην δική μου περίπτωση είναι πολλά μαζί, οπότε έχουν παρέα και κελαηδάν όλα μαζί σαν την συμφωνική ορχήστρα ένα πράγμα. Και επίσης εγώ λείπω πολλές ώρες κάθε μέρα και έτσι έχουν συνηθίσει την απουσία μου, χωρίς να είναι μελαγχολικά ή άγρια λόγω της απουσίας μου. Εξάλλου από την αρχή πήρα πολλά πουλιά γι αυτό το λόγω, να μην είναι ένα μόνο του και στεναχωριέται. Και όσο αφορά τις δικές μου διακοπές, ενώ πέρνω πολλές μέρες άδεια ποτέ δεν λείπω όλες τις ημέρες, λείπω το πολύ 7 ημέρες, και μέσα από τις πολυετής καλοκαιρινές απουσίες μου, έχω πειραματιστεί και έχω δει ότι αντέχουν μια χαρά και πολύ καλά με διπλές ποτίστρες και αρκετή τροφή. Ποτέ δεν έχει πάθει κανένα πουλάκι μου το παραμικρό όλα αυτά τα χρόνια, και όταν γυρνάω τα βρίσκω υγιέστατα ζωηρότατα και πολύ καλά. Τις υπόλοιπες μέρες τις αδείας μου τις περνάω δίπλα τους. Γενικά δεν μ αρέσει να τα ενοχλώ κιόλας, κάνω ότι μπορώ για να αισθάνονται άνετα παρέχοντάς τους τα καλύτερα σε ότι αφορά την υγιεινή τους και την διατροφή τους, και φυσικά όσο μπορώ τα κάνω παρέα χωρίς να γίνομαι ενοχλητικός σε αυτά.

Το σκυλί μου όμως είναι μόνο ένα, ήδη του λείπω τις ώρες που δουλεύω, οπότε δεν λέει να μείνει και μόνο ενώ θα λείπω. Τα σκυλιά έχουν σαν πρωταρχικό κανόνα την άμεση επαφή που λέγεται ΧΑΔΙ. Το καναρίνι το κάνεις παρέα έξω από το κλουβί του, δεν μπαίνεις μέσα στο κλουβί....! Ούτε κάθετε να το χαϊδεύεις και να το ζουλάς.

Είναι αλλιώς, το κάθε κατοικίδιο έχει την δική του μεταχείρηση.

12. sophia pj.

sophia pj. PB New Member

Θα συμφωνησω μαζι σου..epo!Ολα τα ζωα εχουν αναγκη της παρουσιας μας...και της αγαπης μας!Διποδα και τετραποδα!:D...:D.

13. Petran

Petran PB New Member

Καποιες φορες που τα αφηνα κατα το παρελθον σε ανθρωπο δικο μου και εφευγα...το πρωτο πραγμα που μου ελεγε οταν τον ρωτουσα πως ειναι τα πουλια..ηταν (ειναι ανησυχα φωναζουν....σαλταρισμενα)

Τα πουλιά γενικά όταν αντικρύζουν μια ξένη παρουσία πανικοβάλλονται, όπως το ίδιο παθαίνουν όταν τα αφήνουμε σε ξένα χέρια. Είναι ένα μεγάλο ΣΟΚ γι αυτά.

Εγώ μια μέρα δέχτηκα μια επίσκεψη, και αυτό το άτομο μπήκε στο δωμάτιο που έχω τα καναρίνια μου για να τα δει μαζί μου. Περιττό να σου πω ότι αγρίεψαν και άρχισαν να συμπεριφέρονται πολύ περίεργα, κάνοντας περίεργους ήχους και τινάζοντας την ουρά τους και το σώμα τους απειλητικά προς το άτομο αυτό.

14. sophia pj.

sophia pj. PB New Member

Βρε πιτσιρικια! Δεν σας προλαβαινω.(γρια γαρ).........petran!Τι του κανεις του ζωου???? τς τς τς.......:D το ζουλας??????(χα χαχα χα):D.

15. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Εγώ πάλι αναζητώ τις πιο προφανείς αιτίες σε κάποιο θέμα...

Έχει ζήσει ποτέ ο άνθρωπος που πρόκειται να φροντίσει τα πουλιά μας με περισσότερα από 5 - 6 πουλιά για να γνωρίζει το μέτρο της ανησυχίας, της φωνής και του σαλταρίσματος;

Νομίζω πως αν βάλουμε για πρώτη φορά κάποιον στον οικείο για εμάς χώρο των πουλιών, θα τρέχει αλλόφρων προς την έξοδο.

16. epo

epo PB New Member

σοφια στα διποδα ζωα που λες, συγκαταλεγεται κ ο ανθρωπος χαχαχαχα:D????

οπως πολυ σωστα λεει ο πετρος καθε κατοικιδιο εχει τη δικη του μεταχειριση!

σταυρο οντως,οποιος δεν εχει ασχοληθει με τα καναρινια του φαινεται ""βουνο'' ακομη κ να τους αλλαξει το νερο!:D

17. muthos

muthos PB New Member

μερικες φορες υπαρχουν και οι εξερεσεις που ενα εχουν ασχολιθει με καναρινι η καναρινια αλλα εχουν το σκεπτικο οτι ελα μωρε ποσο νερο να φαει σε μια μερα η ποση τροφη με αποτελεσμα να μενουν οι ποτηστρες και να πρασηνιζουν και το πουλακι να αδινατιζει γιατι εχει φαει τους πανω σπορους και επιδι εχει αφισει μεσα τα τσοφλια δεν βρισκει την καθαρη

18. Petran

Petran PB New Member

Βρε πιτσιρικια! Δεν σας προλαβαινω.(γρια γαρ).........petran!Τι του κανεις του ζωου???? τς τς τς.......:D το ζουλας??????(χα χαχα χα):D.....:D......:D

Το σκυλάκι μου ναι :D το ζουλάω, το φιλάω και ομολογώ πως το χαίρεται πάρα πάρα πολύ. Όταν δεν θέλει τέτοια μου το δείχνει και έτσι δεν το ενοχλώ. Είναι βασικό να μαντεύεις ή να καταλαβαίνεις τι θέλει το ζωάκι σου γιατί πολύ απλά μιλάει με την γλώσσα του σώματος (μην πάει το μυαλό σας στο πονηρό!). Τα ζώα γενικά με ένα νεύμα μια κίνηση, σου μιλάν, αφού δεν μπορούν να σου πουν κάτι στην άνθρώπινη γλώσσα, θα το πουν με το σώμα τους ή με την δική τους φωνή. ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑ ΜΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΤΙ ΘΕΛΕΙ ΤΟ ΖΩΑΚΙ ΣΟΥ. Έτσι φαίνεται και το πόσο ασχολήσε μαζί τους.

Πολύ Καλημέρα

19. epo

epo PB New Member

πετρο καλημερα!:)
    εχεις απολυτο δικιο...τα ζωα μιλουν στη γλωσσα τους κ πρεπει εμεις να προσπαθουμε να τα καταλαβουμε!
    κ η κατανοηση εξαρταται απο το ποσο ασχολουμαστε μαζι τους!

20. Petran

Petran PB New Member

Καλημέρα φίλε μου,
    έτσι είναι, η φιλοζωϊα δεν λέει κάτι από μόνη της, την συνοδεύει και η ασχολία με τα ζώα, το ενδιαφέρον. Εγώ από την ώρα που γεννήθηκα θυμάμαι να αγαπάω τα ζώα, και γενικά μεγάλωσα και μέσα στα ζώα, χωρίς να γίνω ΖΩΩ :D! Γιατί πολύ απλά είχα την τύχη να μεγαλώσω στην επαρχία με την μονοκατοικία, την αυλή, τα ζωάκια μας, τους μπαξέδες και όλα τα σχετικά.

Όμως όλα αυτά τα χρόνια προσπαθώ, να ενημερώνομαι, να διαβάζω να μαθαίνω πράγματα για τα ζωάκια ώστε να κάνω και την δική μου αλλά και την δική τους ζωή εύκολη, όσο μπορώ όμως. Γενικά θέλει πέρα από την αγάπη να δίνουμε κι άλλα πράγματα σε αυτά. Τι να το κάνω άμα κάποιος αγαπάει το ζωάκι του, ενώ παράλληλα οι παροχές που του προσφέρει είναι τυραννία για το ίδιο το ζώο; Σίγουρα χρειάζεται συνδυασμός ΑΓΑΠΗΣ + ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΟΣ.

Πάρε παράδειγμα τα Ωδικά Πτηνά, που τα έχουμε μάθει και τα ξέρουμε όλα τα είδη. Πες μου: θέλει κανείς από μας να είναι αυτά τα υπέροχα πλασματάκια μέσα στα κλουβιά φυλακισμένα; ΟΧΙ. Κι όμως εμείς από την πλευρά μας κάνουμε ότι περνάει από το χέρι μας για να είναι άνετα, υγιή και χαρούμενα. Και έτσι πρέπει μιας και δεν υπάρχει άλλη επιλογή από την στιγμή που πλέον αναπαράγονται στην αιχμαλωσία.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...