Διαιτα κοκκινολαιμη

Συζήτηση με θέμα Διαιτα κοκκινολαιμη, που ξεκίνησε από lancashire, στο Forum 'Διατροφή Ιθαγενών Πουλιών - Υβριδίων' του PetBirds, 12 Οκτ 2008.

1. lancashire

lancashire PB New Member

Φιλοξενω εναν κοκκινολαιμη και αφου διαβασα τα σχετικα αρθρα θελω να ρωτησω εαν θα τα καταφερει μονο με μαινοτροφη με αποξηραμενα εντομα.
    Αυριο θα παω Αθηνα να του βρω πιο εξειδικευμενο μειγμα αλλα
    δεν μπορω να τον ταιζω σκουλικια γιατι αμα βαλω και σκουλικια σπιτι θα φυγω εγω :p

τον εβαλα σε διπλη ζευγαρωστρα θα χρειαστει και πρασιναδα?

Περιμενω τα φωτα σας

ΜΦΧ
    Πανος

2. sophia pj.

sophia pj. PB New Member

Επειδη δεν ξερεις..και οι πιο πολλοι εδω μεσα δεν ξερουν τι ακριβως τρωει ενας κοκκινολαιμης...(αποσο γνωριζω ειναι κατα κυριο λογο εντομοφαγο πουλι αλλα τρωει και σπορους ποιους ομως και τι? και σε ποια ποσοτητα)..καλυτερα αναζητησε τροπο απελευθερωσης του πουλιου.
    Οργανωσε καμια οικογ.εκδρομη σβκ...(στην Παρνηθα ας πουμε) και αστον.
    Ξερω οτι η φωνη του μαγευει..και συχνα τις φωνες τους τις χρησιμοποιουν για να ''χτυπανε'' καρδερινες..αλλα ενα πουλι ψοφιο δεν θα σου προσφερει τιποτα.

3. Georgina

Georgina PB Known Member PBCP Contributor

Πάνο αν θες διάβασε αυτο https://petbirds.gr/articles/Κοκκινολαίμης-erithacus-rubecula.44/

Είμαι βέβαιη που δεν σκέφτεσαι να κρατήσεις το πουλάκι:)

Αφού μάλιστα λες πως είναι φιλοξενούμενος, ελπίζω να μην γίνει αρμένικη βίζιτα:D Να σου θυμίσω εκείνη την απελευθέρωση που λέγαμε κάποτε ??

Πάνο όσο ο καιρός είναι καλός και υπάρχουν ακόμα μύγες...προλαβαίνεις...πάρε την μυγοσκοτώστρα...Αν έχεις κήπο ή γλαστρούλες, σκάψε για κανα σκουληκακι, κανα σαλιγκάρι...δωστου σταφυλακι ή βατόμουρα...Σίγουρα θα χρειαστεί δυναμεις και ενέργεια για να πετάξει μακρυά!

4. Alexandros

Alexandros PB Member Article Writer

5. sophia pj.

sophia pj. PB New Member

Επειδη δεν μπορω να σκεφτω αυτο το πουλακι σε μπαλκονι και πισω απο καγκελα...προσωπικα θα συνηστουσα να αφησετε τις συμβουλες περι ..τροφης και να πειτε ολοι μαζι στο απολωλο προβατο(Παναγιωτη)..να δειξει αφιλοξενη διαθεση και να στειλει το πουλι εκει που ανηκει.
    Επισης να σκεφτητε σοβαρα...πως καθε φορα που ενα νεο μελος δηλωνει πως εχει ενα πουλι τους ειδους..ελευθερους -ελευθερους και εκφραζει απορια πως το συντηρω ..κ.τλ. κ.τλ...πεφτουμε ολοι να τον φαμε..(εγω 1η 2η).
    Ελπιζω πως το απολωλο προβατακι (Παναγιωτης) δεν θα παρει προσωπικα την τοποθετηση μου...:rolleyes:

Συνημμένα Αρχεία:

6. Georgina

Σοφία μου Ο Πάνος είναι υπέρμαχος της ελευθερίας των άγριων.
    Μην βιαζεσαι να τον κρίνεις και να τον επιπλήξεις! Μπορεί πολύ απλά να φιλοξενεί ενα τραυματισμένο πουλάκι... Αν εχω λάθος, ας με διορθώσει ο ενδιαφερόμενος και ζητώ προκαταβολικα συγνώμη απο την Σοφία.

7. Alexandros

Alexandros PB Member Article Writer

Sofia kai ego eimai KONTRA na piasoune poulia ekso stin fisi.

Ala iparxoune periptoseis, pou den ksereis giati kai pos. Ego exo tin etiposei edo "Φιλοξενω εναν κοκκινολαιμη " den milame gia piasimo poulion. Ego ksero prosopiko 3 Ektrofeis pou ektrefounde afta ta poulia. An kapios pire to pouli apo ektrofeas i apo kapio trafmatias, den boro na fonaso amesos.

8. lancashire

lancashire PB New Member

και αμα το αφησω πως θα κανω κοκκινολαιμοκαναρινα?:p

και τι θα γινουν τα 11 ευρω που εχω ξοδεψει εως τωρα?:rolleyes:

το αγορασα απο πετ

πριν βαρεσετε ολοι μαζι
    σκεφτηκα οτι δεν θα τη βγαλει καθως ειναι ενα μηνα στα αζητητα
    ναι οκ δεν αγοραζουμε για να μην ενισχυσουμε κλπ
    αλλα τωρα ειναι δικος μου

μεχρι να εχω χρονο να τον παω καπου καταλληλα πριν πιασουν και τα κρυα
    θελω να του δωσω οτι χρειαζετε

κι αμα μου φερεστε ετσι σιγα μην σας δειξω και βιντεο μετα:p

O red Robin ειναι απο τα μονα πτηνα που πλησιαζουν τοσο πολυ τον ανθρωπο στην Αγγλια και κατεβαινουν στον κηπο οταν σκαβει για να παρουν σκουληκια
    στις αλλες χωρες τους τουφεκαμε κατα κορον

ΜΦΧ
    Πανος

9. Smokie

Smokie PB Member

Πάνο μόλις αρχίσει να παίρνει τα πάνω του ανοίγεις την πορτούλα και ψάχνει μόνο του για σκουληκάκια
    Ένα κοκκινολαιμοκαναρινο να μου κρατήσεις και εμένα :D

10. Georgina

Πάνο να σου ζήσει!

Ελπίζω να τήρησες την καραντίνα, μην πάθουν κάτι και τα υπόλοιπα πουλάκι σου!

Μακάρι να καταφέρει να επιβιώσει μέχρι την απελευθέρωση και να χαρούμε και εμείς με την χαρά σου να μας δείχνεις το βίντεο που θα πετάει και πάλι ελεύθερο!

...και ναί! Ο κοκκινολαίμης ονομάζεται ώς ο θρασύτατος φίλος του κηπουρού! Γι αυτο σου λέω: παρε την τσουγκράνα σου μέχρι το κοντινό άλσος καθώς και ενα μπουκαλάκι και ότι έντομο σέρνεται ή πετάει... θα γίνει τροφή για τον νεο σου φίλο!

11. lancashire

lancashire PB New Member

Θελεις σκουφατο η απλο? γιατι θα τον βαλω με γκλοστερ :D

12. THODORIS1982

THODORIS1982 PB New Member

Πανο ανοικουμε στο ιδιο club και σε καταλαβαινω γυναικες:eek: πρεπει να κανουμε λεσχη: Η ΜΕΓΑΛΗ ΤΩΝ ΜΠΑΛΚΟΝΑΤΩΝ ΣΧΟΛΗ
    Τελος παντων ταισε το μικρο μας φιλο και μολις στανιαρει ξερεις τι πρεπει να κανεις.Μην ανυσηχεις για το κρυο στο χωριο μου λενε οταν ζυγωνει ο κοκκινολαιμης θα κανει ακομα κρυο.Ειναι πουλι του χειμωνα.
    Να σου δανεισω μια μαλινουα καναρα να εχει και φωνη... το κοκκινολαιμοκαναρινο?:)

13. jk21

jk21 PB Member Article Writer

παναγιωτη οταν ειδα το ποστ σαν τιτλο μονο στη πρωτη σελιδα σε πρωτη φαση φρικαρα:eek:βεβαια απο τη συνεχεια (διευκρινισεις τζωρτζινας που προφανως ξερει καλυτερα την περιπτωση,και τα δικας σου λογια περι φιλοξενιας) ηρεμησα:)

οσο το πουλακι πρεπει να βρισκεται κοντα σου (ελπιζω να ειναι ελαχιστο αυτο το διαστημα)προσπαθησε να εισαι μονο διακριτικα κοντα του να μην στεσαρεται(ειναι μοναχικα πουλια)και σε ελλειψη σκουληκιων προσπαθησε να του δωσεις κιμαδακι (ακουμπησε το σε λαδοκολλα πλασμενο οσο γινεται σε μορφη σκουληκιου.θα βοηθησει σε αυτο λιγη φρυγανια στο μιγμα ή ρασκ)

οι ουσιες που χρειαχεται θα καλυφθουν με αυτο αρκει να το φαει

*οποτε ακουω για κοκκινολαιμηδες θυμαμαι την αγαπημενη μου (δεν υπαρχει πια) γιγαντιαια αχλαδια στο πατρικο μου στο βολο και τα υπεροχα μελαγχολικα τραγουδια τους οταν τους<< φιλοξενουσε>> και αυτη στα κλαδια της καθε φθινοπωρο και χειμωνα...:rolleyes:

14. sophia pj.

sophia pj. PB New Member

Παναγιωτη !εισαι επιρρεπης στην αμαρτια...(αν θυμηθω και ενα σκαρθακι).Ευτυχως ομως ..παντα γυρνας στον δρομο του Θεου!
    Καταλαβαινεις οτι λογο χαρακτηρα δεν θα μπορουσα να το αφησω ασχολιαστο..;)

Αυτο τωρα τι ειναι??Υπονοουμενο για την γυναικεια ευαισθησια??Την βρισκεται υπερβολικη και ανευ λογου? ή καρφι για το IQ ?
    Οτι και να ειναι παντως...το βρησκω...απαραδεκτο.Μαζεψτε το κυριε αμμεσα.

15. THODORIS1982

THODORIS1982 PB New Member

σπορια παντου... μοιριζουν ... κανουν φασαρια... ειναι τα σχολια που ακουμε οι μπαλκονατοι
    για ολα φταινε τα καναρινια... σε λιγο θα ειναι υπευθυνα για το κυπριακο... το σκοπιανικο... την κριση της οικονομιας... θελετε κιαλα τι να μαζεψω:eek:

16. dimitris

dimitris PB New Member

Δεν θα πω ούτε να το χαίρεσαι ούτε βάλτο σε καραντίνα αλλά ούτε και θα τα βάλω με τον νεοσύστατο σύλλογο (έχουμε πολλούς).
    Κάποια θέματα με τα άγρια πουλιά που τους φωνάζουμε τα θυμάστε???
    Εκστρατείες κατά του σχιστού τα θυμάστε ???
    Τα νέα μέλη που προσπαθούμε να τους δώσουμε να καταλάβουν το σωστό από το λάθος τα θυμάστε???

Μάλλον όχι .

17. lancashire

lancashire PB New Member

Χαλαρωστε ρε παιδια πολυ σφιγμενους μας βλεπω και μαλλον χανουμε και το χιουμορ μας.
    Μη μας το φαει η πολυ οικολογια.
    THODORIS1982 Μεσα για συλλογο μπαλκονατων ανα πασα στιγμη μονο εσυ με καταλαβαινεις

sophia pj. ασε το κοκκινολαιμακη και πιασε το Μαρτακη

πηρα και σκουλικακι σημερα για το φιλο μας
    και εαν και κανενας ειναι και πολυ βιαστικος ας περασει απο καλλιθεα να τον τσιμπησει να τον αμολυσει στη συναντηση της Κυριακης στο Αττικο Παρκο συμβολικα απο παρτη του φορουμ μας.
    Αντε παλιοικολογρια με εψησες παλι :p

Αντε γειααα

18. jk21

jk21 PB Member Article Writer

δημητρη (αν και θα τα πουμε και απο το τηλεφωνο καποια στιγμη) εγω τουλαχιστον ουτε ξεχνω ουτε αλλαζω ουτε σπιθαμη θεση.απλα επαναπαφτηκα στο οτι προκειται για εντελως προσωρινη φιλοξενια(τραυματισμος ή κατι τετοιο) και φανηκα διαλακτικος.η θεση μου ειναι σταθερη οπως και σταθερη ειναι η αποψη μου οτι πριν γινουμε σκληροι απεναντι στο λαθος καποιου πρεπει πρωτα να του το δειξουμε.
    παντως για καθε ενδεχομενο καλο θα ηταν ο φιλος μας παναγιωτης να διευκρινισει τις συνθηκες και τους λογους κατοχης
    τουκοκκινολαιμη ωστε να μην παρεξηγουμαστε

19. dimitris

dimitris PB New Member

Δημήτρη ξέρεις πολλή καλά και πολλοί άλλοι ότι δεν το παίζω οικολόγος γιατί ΔΕΝ είμαι .
    Αυτό που με πειράζει είναι η αδικία (διαχωρισμός εσύ μπορείς να έχεις και να το βάλεις καραντίνα).
    Η ειρωνεία (σύλλογος).
    Και τέλος η πρόκληση(δίαιτα κοκκινολαίμη) .

Ο σκοπός δεν είναι να κάνουμε χάρη στον άλλον να το αμολήσουμε ένα πουλί που ανήκει στην αγρία πανίδα μας αλλά να καταλάβουμε ότι πρέπει να την προστατεύουμε και να βοηθάμε όσο μπορούμε .

Ας σταματήσουμε το θέμα εδώ γιατί το βλέπω να κλειδώνει.

20. Ο Πάνος πλάκα μας κάνει
    & το χαίρετε!:)
    Αλλά...
    Αν θέλουμε να μιλήσουμε για υποκρισία...
    Θα πρέπει να αναρωτηθούμε γιατί υπάρχει διαφορετική αντιμετώπιση του Πάνου που έγραψε για τον Κοκκινολαίμη,
    με τον Πάνο που θα τον είχε γραμμένο στην δίπλα στο "φροντίζω" & δεν θα τον ενοχλούσε κανένας.
    Ας αναρωτηθούμε τι ποσοστό των καρδερίνων & των καρδερινοκάναρων που βρίσκονται στο "φροντίζω" είναι ή προέρχοντε από δαχτυλιδωμένα πουλιά...
    *Διευκρίνιση,
    προς αποφυγή παρερμηνειών,
    δεν αναφέρομαι συγκεκριμένα για όσους συμμετείχαν σε αυτό το θέμα...

Μοιραστείτε

Φόρτωση...