Διάφορες απορίες για κλουβί, πατήθρες, διατροφή του νέου μου lovebird

Συζήτηση με θέμα Διάφορες απορίες για κλουβί, πατήθρες, διατροφή του νέου μου lovebird, που ξεκίνησε από Rita, στο Forum 'Φροντίδα, Εκπαίδευση Παπαγάλων' του PetBirds, 10 Δεκ 2014.

1. Rita

Rita PB New Member

Εχω διαβασει πληροφοριες, εχω μια μικρη αμφιβολια για το κλουβακι που μας εδωσαν απ το pet shop βασικα αν ειναι ιδανικο, κ να ρωτησω εχει πλαστικες πατηθρες(ελπιζω να το λεω σωστα),πρεπεινα παρω ξυλινες;αν ναι τι διαμετρου γιατιειδα εχουν διαφορετικες καποιες, οσον αφορα τα λαχανικα πρεπει να ειναι βρασμενα;αυγο μπορουμε; φρουτα κανει γιατι μας ειπαν απ το μαγαζι δεν κανει.αυτα γι αρχη

2. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Βάλε μας μια φωτογραφία του κλουβιού να σου πούμε αν ταιριάζει στο πουλάκι σου. Πριν απ' όλα να σου πω ότι επειδή τα lovebirds είναι πανέξυπνα, δραπετεύουν πανεύκολα από τα κλουβιά. Γι' αυτό ασφάλισε τα πορτάκια με μανταλάκια ή πλαστικοποιημένο σύρμα και επίσης τις ταίστρες αν είναι εξωτερικές.
    Πατήθρες θέλουν ξύλινες ναι, σε δύο διαφορετικές διαμέτρους καλύτερα να διαλέξεις.
    Τα λαχανικά, τα χόρτα και αρωματικά βότανα, καλά πλυμένα και στεγνωμένα όσο γίνεται.
    Φρούτα κάνει πάντα εποχής, μία με δύο φορές την εβδομάδα λόγω της ζάχαρης που περιέχουν. Αν δεν τρώει στην αρχή μην απογοητευθείς, συνέχισε να δίνεις και κάποια στιγμή θα φάει πρασινάδες.

3. Rita

Rita PB New Member

Σ ευχαριστώ πολύ αύριο θα βάλω φώτο.όσο για την πόρτα θα το κάνω γιατί έχω ένα κοριτσάκι 2ετών κ συνέχεια την πειράζει. Λίγο ανησυχώ για την εκπαίδευση κ για την μικρή μου μήπως τη δαγκώσει αλλά θα δούμε τι να πω.έχουμε δρόμο μπροστά μας. Σ ευχαριστώ κ πάλι

4. Rita

Rita PB New Member

Αυτό είναι το κλουβί μας.περιμένω απόψεις.

Συνημμένα Αρχεία:

5. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Αξιοπρεπές και καθαρό. Όπως θα πρέπει να είναι ο χώρος διαβίωσης κάθε όντος...

6. Rita

Rita PB New Member

Σ ευχαριστώ πολύ βασικά θέλω να μου πείτε αν είναι κατάλληλο για τον ρούλι μας γιατί μου φαίνεται μικρό ή χαμηλό σύμφωνα με αυτά που έχω διαβάσει έως τώρα

7. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Από τα λίγα που ξέρω χρειάζονται ύψος αυτά τα πτηνά για να σκαρφαλώνουν, αλλά δεν γνωρίζω αν επαρκεί. Καλά είναι να περιμένεις και τους άλλους που πραγματικά γνωρίζουν να σου απαντήσουν. Απλά μου άρεσε το κλουβί μια και δείχνει καθαρό και περιποιημένο.

8. maria p

Δώσε αν μπορείς διαστάσεις, κι εμένα μικρό μου φαίνεται. Επίσης πατήθρες ξύλινες και αν πλαστικές, όχι αυτές που είναι σαν κλαδάκια αλλά τις στρογγυλές. Επίσης όταν θα βάλεις ξύλινες μία τουλάχιστον σε μεγαλύτερη διάμετρο. Τι τροφή του βάζεις; Γιατί τα ηλιόσπορα ξεχωριστά; Πρόσεχε το πορτάκι, το σηκώνει άνετα και φεύγει.
    Αυτή η λιχουδιά είναι περιττή και άχρηστη. Καλύτερα τσαμπί κεχριού το millet το λεγόμενο.

9. Rita

Rita PB New Member

Για το τσαμπί δεν το ήξερα θα πάρω. ηλιοσπορα κ κεχρί του έχω.μας είπε ξεχωριστά για να μάθουμε τι του αρέσει.Όσο για τις πατήθρες θα προμηθευτώ ξύλινες.οι διαστάσεις είναι 33*26*39 το ανώτερο σημείο

Ποιο από τα δύο η κανένα?

Συνημμένα Αρχεία:

10. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Διαστασεις?

11. maria p

Για κύρια τροφή, θα πάρεις ένα έτοιμο συσκευασμένο μείγμα μιας καλής μάρκας, για μεσαίους παπαγάλους. Έχει μέσα ό,τι πρέπει να τρώει το πουλάκι σου. Επιπλέον θα έχεις πάντα σουπιοκόκκαλο στο κλουβί, και μια με δυο φορές την εβδομάδα θα δίνεις αυγό ή αυγοτροφή.
    Επίσης το κεχρί που είπαμε ως εξτρά λιχουδιά και καθημερινά χορταρικά, λαχανικά και φρούτα.
    Τα κλουβιά αυτά καλά είναι και τα δύο. Δεν γράφεις βέβαια διαστάσεις αλλά υπολογίζω ότι κάνουν.
    Πρόσεχε να υπάρχει σχαράκι ανάμεσα στον πάτο και πάντα ασφαλίζουμε τις πόρτες και τα καπάκια από τις ταίστρες.

12. Rita

Rita PB New Member

42*30*57 ειναι κ τα δυο, αυτο που εχω ειναι μικρο;;;;

Συγνωμη για τα κινεζικα στην αρχη :)

13. maria p

Ναι αυτό που έχεις είναι μικρό και αυτά είναι τα μικρότερα αποδεκτά :)

14. Rita

Rita PB New Member

Μεγαλυτερο;ποιες οι αποδεκτες διαστασεις; οσο για την τροφη θα μου προτεινεις καποια εαν γινεται;;

15. maria p

Κανονικά πρέπει να έχει 0,50 μήκος Χ 0,45 φάρδος Χ 0,70 ύψος και όσο μεγαλύτερο, τόσο το καλύτερο φυσικά γιατί τα lovebirds είναι υπερκινητικά πουλάκια. Αλλά και αυτά που είπες εντάξει είναι. Δεν θα του πάρεις δεύτερο για συντροφία;
    Τροφή καλή είναι η versele laga, η deli nature ακόμα και η vitakraft αν δεν βρίσκεις άλλη εντάξει είναι.
    Έτσι όπως τα έχεις ξεχωριστά, στο τέλος θα τρώει μόνο ηλιόσπορους.

16. Rita

Rita PB New Member

Σκεφτομαι να του παρω θελω να ειναι χαρουμενος, πρεπει να ειναι ενα κ ενα η κ του ιδιου φυλου;τοτε θα πρεπει να παρω μεγαλυτερο κλουβακι;;; πραγματικα ευχαριστω πολυ ολους σας εχω μαθει πολλα.

17. maria p

Το φύλο δεν ξεχωρίζεται εύκολα. Ευτυχώς και του ίδιου φύλου αν είναι, κάνουν καλή παρέα και γίνονται φίλοι. Ναι θα είναι πιο χαρούμενα φυσικά. Αυτά εντάξει είναι για δύο πουλάκια με σωστή διάταξη των πατηθρών και παιχνιδιών. Αυτό που έχεις είναι ήμερο; Το βγαζεις έξω καθόλου;

18. Rita

Rita PB New Member

Ηρεμο φαινεται πηγαινω κοντα του μιλαω καμια φορα βγαζει κ καμια κραυγη, δεν το εχω βγαλει ακομα, δεν πρεπει απο μονο του να ερθει στο χερι μου για να το βγαλω;3ημερες τον εχω.σημερα του πηρα ενα παιχνιδακι το εβαλα μεσα αλλα τρομαξε κ καθοταν απ την αλλη μερια. Μετα το εβγαλα κ το εβαλα απ εξω αφου τον ειδα μετα απο καποια ωρα πηγαινε κοντα το εβαλα παλι μεσα, το θετικο ειναι οτι δε με δαγκωσε αλλα δεν επχειρησα να τον πιασω. Αλλα δεν επαιξε καθολου με το παιχνιδι, δεν του αρεσει η θελει να το συνηθισει;

19. maria p

Καλά έκανες και το έβαλες απ' έξω. Έπρεπε να το αφήσεις εκεί δυο τρεις μέρες να το συνηθίσει. Τα φοβούνται στην αρχή. Πρέπει πρώτα να δεις αν εξοικειωθεί μαζί σου, να έρχεται στο χέρι σου, να τσιμπάει σποράκια και μετά να το βγάλεις έξω αφού φυσικά έχεις κλειστά παράθυρα, πόρτες και τραβηγμένες τις κουρτίνες για να μην τσουγγρίσει την μύτη του στο τζάμι.

20. Rita

Rita PB New Member

Ποτε λες να ξεκινησω με τα σπορακια;το παιχνιδι να το ξαναβγαλω η τωρα ειναι αργα;οταν με το καλο βγει μετα πως ξαναμπαινει μεσα;

Μοιραστείτε

Φόρτωση...