Διάμετρος δαχτυλιδιών για καναρίνια, καρδερίνες και καρδερινοκάναρα

Συζήτηση με θέμα Διάμετρος δαχτυλιδιών για καναρίνια, καρδερίνες και καρδερινοκάναρα, που ξεκίνησε από billdere, στο Forum 'Γενικά για Ιθαγενή Πουλιά - Υβρίδια' του PetBirds, 22 Νοε 2015.

misalouris
Best Answer misalouris, 22 Νοε 2015
Η απάντηση του Σταύρου είναι το "σίγουρα" που περιμένετε.... Καναρίνια και υβρίδια 2,9. Καρερίνες 2,7 μάλλον (ή 2,5). Για ποιο πολλές λεπτομέρειες... Ολόκληρο το Post
  1. billdere

billdere PB Member

Καλημερα σε ολους!!!
    Εψαχνα μηπως βρω καποιο παρομοιο ποστ αλλα λογο οτι ειμαι απο κινητο μου ητανε λιγο δυσκολο λογω των πολλων σελιδων..
    Ειπα για την φετινη χρονια να παρω δαχτυλιδια κλειστου τυπου..
    Ρωτησα εναν τυπο που φτιαχνει δαχτυλιδια και μου ειπε: για
    Καναρινια, καρδερινες και για καρδερινοκαναρα πως φορανε δαχτυλιδι 2,9.. ισχυει αυτο?

2. Best Answer:
    Post #295776 by misalouris, 22 Νοε 2015
  3. George98

George98 PB Active Member

Βασίλη αν θες μπορείς να παραγγείλεις απο το ίντερνετ δαχτυλίδια συλλόγου (μόλις βγουν του 2016) και απο ότι βλέπω και εκεί η διάσταση είναι σωστή και αυτά είναι 2.9mm

4. billdere

billdere PB Member

Δεν θα ηθελα ακομα να μπω σε καποιο συλλογο..
    Υπαρχει ενας ιδιοτης που βαζει πανω οτι στοιχεια θελεις.
    Και εισαι απλα μονο σου.
    Δηλαδη αυτα τα ειδη που ανεφερα φορανε 2,9?

5. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Καναρίνια και υβρίδια 2,9.

Καρερίνες 2,7 μάλλον (ή 2,5).

6. billdere

billdere PB Member

Ωραια, σας ευχαριστω πολυ Σταυρο και Γιωργο.

Σταυρο μου ειπαν 2,9..
    Γι'αυτο ρωτησα αν ειναι λιγο μικροτερα τα αλλα..

7. Stavros

Βασίλη κοίταξε πάλι το μήνυμά μου γιατί δεν είχα προσέξει πως είχες ρωτήσει στο πρώτο σου μήνυμα και για καρδερίνες.

Θα πρέπει να περιμένεις λίγο να απαντήσει κάποιος τι ισχύει με βάση τις προδιαγραφές των συλλόγων, αν είναι αυτός ο λόγος που θέλεις να βάλεις δαχτυλίδια. Εάν θέλεις απλά να κάνεις ταυτοποίηση των πουλιών για το προσωπικό σου αρχείο, είτε 2,7 είτε 2,9 είναι μια χαρά, αρκεί στη δεύτερη περίπτωση να τα περάσεις λίγο αργότερα στα μικρά.

8. billdere

billdere PB Member

Εγω το κανω καθαρα για μενα.
    Οπως ειπες για να εχω αρχειο.
    Για ποιο λογο να περασω αργοτερα τα δαχτυλιδια?
    Νομιζω την 6η μερα τα περναμε..

9. George98

George98 PB Active Member

εγω πάντως και στις δύο καρδερίνες μου έχω 2,9 mm και δεν παίρνει μικρότερο το πόδι είναι ίδιο με του καναρινιού !

και εγω για τα περιστέρια (επειδή στην περιοχή μου δεν υπάρχει σύλλογος) φτιάχνω μόνος μου κλειστά δαχτυλίδια στην ίδια διάμετρο με αυτα των συλλόγων για να ξεχωρίζω τα πουλιά μου και να ξέρω πότε γεννήθηκαν

10. Stavros

Επειδή είναι κάπως μικρότερες οι καρδερίνες, εάν περάσουν νωρίς υπάρχει πιθανότητα να βγουν και να χρειαστεί να ενοχλείς ξανά τα πουλιά μέχρι να μείνουν στο πόδι τους.
    Γιώργο, παλιότερα οι σύλλογοι απαιτούσαν δαχτυλίδια μικρότερης διαμέτρου από αυτή των καναρινιών, για να μειώσουν τις πιθανότητες προσπάθειας κάποιων να περάσουν δαχτυλίδια σε προσφάτως ανεξαρτητοποιημένα πουλιά (σχεδόν ενήλικα) που αιχμαλωτίστηκαν από τη φύση, για να τα "ξεπλύνουν" μέσω κάποιου διαγωνισμού βαφτίζοντας τα ως πουλιά εκτροφής πλέον.

11. billdere

billdere PB Member

Οποτε αναμενουμε καποιον να μας πει σιγουρα?

12. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Ψήφοι: 1
    Η απάντηση του Σταύρου είναι το "σίγουρα" που περιμένετε....
    Για ποιο πολλές λεπτομέρειες διάβασε από άρθρο https://petbirds.gr/articles/Τα-δαχτυλίδια-ταυτότητες-των-πουλιών.114/
    όπου υπάρχει μια παραπομπή σχετική με τις διαμέτρους ανά κατηγορία και είδος πουλιού εδώ

13. billdere

billdere PB Member

Σας ευχαριστω κυριε Γιαννη.

Μοιραστείτε

Ετικέτες:
Φόρτωση...