Διάγνωση ευλογιάς σε καρδερινα

Συζήτηση με θέμα Διάγνωση ευλογιάς σε καρδερινα, που ξεκίνησε από scorp, στο Forum 'Ασθένειες Ιθαγενών Πουλιών - Υβριδίων' του PetBirds, 29 Οκτ 2008.

1. scorp

scorp Banned

Δυστυχώς η καρδερινούλα μου διαγνώστηκε με ευλογιά και φέρει τις χαρακτηριστικές πληγές στις μασχάλες (εκεί που συνδέεται το πόδι με τον κορμό) και στα γόνατα.Κατά τα άλλα το πουλάκι είναι σχετικά ζωηρό αλλά το φτέρωμα του είναι χάλια.Πήγα σε κτηνίατρο (ο συγκεκριμένος αναφέρεται και στους κτηνιάτρους στο site) και μου έδωσε θεραπεία.Αυτό που με παραξένεψε είναι πως μίλησε για πλήρη ίαση σε κάποιες περιπτώσεις.Η ενημέρωση μου από τα διάφορα site μιλάει για χρόνια κατάσταση με εξάρσεις και υφέσεις.Θα ήθελα από ανθρώπους που τους έτυχε ανάλογη κατάσταση να μου αναφέρουν αν υπήρξε περίπτωση πλήρους ίασης χωρίς επαναφορά μετά από χρονικό διάστημα.Ευχαριστώ

2. gripapata

gripapata PB New Member

Κρούσμα ευλογιάς σε ιθαγενές δεν αναφέρεται συχνά. Το στέλεχος του ιού (Canary Pox) που ευθύνεται για την ευλογιά των καναρινιών, μέχρι σήμερα, πιστευόταν ότι δεν προσβάλλει τις καρδερίνες και άλλα ιθαγενή. Σε περιπτώσεις εκτροφέων που ασχολούνται και με καναρίνια και με ιθαγενή, των οποίων διαπιστώθηκε σχετική προσβολή των καναρινιών, δεν παρουσιάστηκε μετάδοση της νόσου από τα καναρίνια στα ιθαγενή. Εξάλλου, όταν επιχειρήθηκε από εκτροφείς ο εμβολιασμός ιθαγενών με το εμβόλιο της ευλογιάς για τα καναρίνια, δεν παρατηρήθηκε αντίδραση, όπως έπρεπε να έχει συμβεί.
    Η δική σου περίπτωση, είναι η ξηρή μορφή της νόσου (οι άλλες δύο: υγρή και καταρροϊκή ή σηψαιμική). Συνήθως βοηθούμε το προσβεβλημένο πτηνό με γενική αντιβίωση και επαλείφουμε τα δερματικά μορφώματα με γλυκερινούχο ιώδιο. Το πουλί που θα διέλθει με επιτυχία τη νόσο, υπό συγκεκριμένες συνθήκες, έχει πιθανότητες να νοσήσει εκ νέου, αλλά αποτελεί και φορέα του ιού.

3. scorp

scorp Banned

Δηλαδή να μη σκέφτομαι την πιθανότητα το πουλάκι να το ξεφορτωθεί τελείως αυτό το πράμα;Και όταν λέω τελείως εννοώ όπως στους ανθρώπους ο ιός (γιατί είναι ιός) κάνει τον κύκλο του και φεύγει (πχ γρίππη).Γιατί προφανώς αν το πουλί δείχνει καλά αλλά είναι φορέας τότε δε μιλάμε για ΠΛΗΡΗ ίαση.Και έχω μια πολύ βασική ερώτηση:
    1)Κάποιος μου είπε να το ελευθερώσω.Δε το έκανα γιατί φοβήθηκα μη μεταδώσει αυτό που έχει και σε άλλα πουλιά στη φύση.Ο φόβος μου έχει βάσεις ή είναι υπερβολικός;

4. gripapata

gripapata PB New Member

Αν τελικά το πουλάκι τα καταφέρει και του παρέχεις ιδανικό περιβάλλον διαβίωσης, οι πιθανότητες να νοσήσει εκ νέου από τον ιό είναι ελάχιστες έως μηδαμινές, εάν θεωρήσουμε ότι πρόκειται για κάποιο στέλεχος του ιού της ευλογίας των πουλιών (Avipox). Κι αυτό γιατί, εφόσον δεν υπάρχει εξειδικευμένο αντιβιοτικό, το ίδιο το πουλί θ' αναπτύξει τα κατάλληλα αντισώματα για να ανταπεξέλθει στη νόσο. Την γενική αντιβίωση, την χορηγούμε για να αντιμετωπίσουμε δευτερογενείς λοιμώξεις και όχι αυτή καθ' αυτή τη νόσο.
    Πολύ καλά κάνεις και δεν υιοθετείς την λύση να ελευθερώσεις το πουλί στο φυσικό του περιβάλλον. Μπορεί να μεταδώσει αυτό που ήδη κουβαλά σε άλλα πουλιά, κάτι που προφανώς και δεν επιθυμείς.

5. Alexandros

Alexandros PB Member Article Writer

Selo na grafo kai ego ena i dio pragmata gia to thema.

proto apo ola afto to thema edo stis Karderines kai sta ithageni, oso egrapse o Grigoris, einai poli pio spanio apo ta Kanarinia. Sta Kanarinia exoune pio poli problimata me tin arostia.

Milisa me to Instituto stin Germania gia tis eylogies, kai edo merika pragmata pou mou ipane, gia tis morfes tis arostias den grafo, afto ekane poli kala o Grigoris :

1. Den iparxoune erefnes gia to thema foreas. Den einai katholou siguro afto to pouli pou perase tin arostia, aytomato einai foreas. To mono pou einai sigura kathe pouli pou perase tin arostia i exei gini embolio exei ANOSOPOIO gia tin Arostia.
    BORI na einai foreas ala me tin idia pithanotita BORI na min einai foreas. Pou einai omos tora to problima me afta ta poulia. Afou to pouli perase tin arostia an tha pai se mia ektrofei pou iparxei eylogies, to pouli den arostenei pia omos gia toulaixston 2 ebdomades to pouli einai foreas tis arostias. An afto to pouli pernei tora kapios stin ektrofei tou, pernei tin arostia.

2. To farmako gia to embolio gia eylogies exei kopi apo tin germania kai apo poli ales xores. Mono stin Ollandia iparxei akoma ala mono me PROparagelia gia 3 mines. Kai analoga propliromei.

3. Ta theleftea 3 xronia kapia ektrofeis stin Ollandia, Belgio kai Germania xrisiopoun ena farmako pou einai omoiopathikos. To onoma einai DIPHTEROTOXINUM A. Afto to farmako dinis dio fores tou xronou meza sto nero, kai afto anosopoio ta poulia gia tis eylogies. Erefnes den iparxoun, gia na boroume na poume me siguria afto toulebei i oxi. Omos lene afti i ektrofei pou to xrisiopoune afto to farma oute an pirane poulia me tin arostia meza stin ektrofei tous kolisane ta ala poulia.

6. mgerom

mgerom PB Supporter Article Writer

Αλέξανδρε,πρέπει να περιμένουμε να υπάρξουν κάποιες έρευνες;
    ή να βρούμε τρόπο να προμηθευτούμε αυτό το "φάρμακο";
    Τί λές εσύ ;

7. scorp

scorp Banned

Αλέξανδρε ευχαριστώ.Το πουλάκι είναι σα ξεπουπουλιασμένο κοτόπουλο αλλά πολύ ζωηρό.Θα πρέπει να ασχοληθώ τώρα λίγο και με το φτέρωμά του...

8. Alexandros

Alexandros PB Member Article Writer

Maki ego den ksero KANENA omoiopathiko farmako, pou blaptei. Gia afto pistebo, den xanis TIPOTA an to dinis ta poulia sou.

9. Isidoros

Isidoros PB New Member

Φίλε scorp θα συμφωνήσω με ότι έγραψαν ο Αλέξανδρος και ο Γρηγόρης.Πριν 3 χρόνια έχασα 39 πουλιά από την ευλογιά.Είναι μία πολύ ύπουλη αρρώστεια και το κακό είναι ότι σε μένα τουλάχιστον δεν εμφάνισε κανένα σημάδι.Με κάποιους κτηνίατρους που μίλησα μου είπαν ότι συνήθως ο ιός μεταφέρεται από περιστέρια δεκαοχτούρες και σπουργήτια.

10. mgerom

mgerom PB Supporter Article Writer

Υπάρχει κάτι νεότερο εδώ ?

Μοιραστείτε

Φόρτωση...