Δεν τρώνε αυγοτροφή

Συζήτηση με θέμα Δεν τρώνε αυγοτροφή, που ξεκίνησε από redcanary, στο Forum 'Διατροφή Καναρινιών' του PetBirds, 14 Φεβ 2008.

1. redcanary

redcanary PB New Member

Εχω πάρει την αυγοτροφή της orlux, την οποία όμως δεν τρώνε.
    Τσιμπάνε μόνο το λίγο σποράκι που έχει μέσα.
    Την έβαλα μόνη της σε αυγουλιέρα, μαζί με αυγό λιωμένο με το πιρούνι, αλλά τίποτα.
    Ετσι επέστρεψα στο βραστό αυγουλάκι κομμένο στη μέση.

Σκέφτομαι όταν θέλω να φάνε προβιωτικά να βάζω τη σκόνη σε λιωμένο αυγό και το ίδιο και το can tax. Ετσι θα αποφεύγω να τους δίνω την αυγοτροφή που δεν θέλουν.

Μπορεί να γίνει σωστή βαφή αν χορηγώ το can tax, μόνο μέσα στο νερό ή πρέπει να χορηγείται παράλληλα και μέσω της αυγοτροφής;

2. mgerom

mgerom PB Supporter Article Writer

Πάρε ένα πολύ μικρό μέρος και ανάλυσέ το με νερό.
    Να μη γίνει χυλός,λάσπη.Απλώς μαλακότερο και πιο υγρό.
    Γράψε εντυπώσεις.

3. stefanos2007

stefanos2007 PB New Member

Έχεις μέρες που τους δίνεις την αυγοτροφή?
    Μήπως πρέπει να κάνεις λίγο υπομονή μέχρι να τη συνηθίσουν?

Εντυπωσιάζομαι πάντως γιατί τα δικά μου ποτέ δεν είχαν τέτοια προβλήματα, ότι και να τους βάλεις θα το φάνε (αρκεί να τρώγεται :D).

Από τότε που άρχισα να χρησιμοποιώ και εγώ αυγροφή της Orlux την τσακίζουν.
    Νομίζω ότι είναι θέμα συνηθείας.
    Υπομονή

4. lizard

lizard PB Member Article Writer

αυτο που θα σου πω αν και λιγο ακραιο πετυχενει σχεδον παντα μπορεις να βγαλεις τα παντα απο το κλουβι και να αφησεις μονο την αυγοτροφη ετσι οταν θα πεινασει αναγκαστικα θα φαει την αυγοτροφη και μετα οταν θα του επιστρεψεις τα αλλα φαγητα θα συνεχισει να τρωει αυγοτροφη εγω το εκανα με τα δικα μου περιπου 3 φορες με το μπροκολο που δεν το ετρωγαν και τωρα το τρωνε σαν τρελα αμα θες μπορεις να το δοκιμασεις .

5. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

• Δαμιανέ για ποια αβγοτροφή πρόκειται, την ξηρή ή την patee;
    • Εδώ και πόσο καιρό τους την δίνεις;
    • Σε ποια φάση βρίσκονται τα πουλιά αυτή την εποχή (προετοιμασία αναπαραγωγής - αναπαραγωγή);
    Σχετικά με τα πρόσθετα, έχει δοκιμάσει να φτιάξεις δική σου αβγοτροφή με βάση την ξηρή του εμπορίου ή δε σε εξυπηρετεί αυτή η μέθοδος και την αποκλείεις;

6. redcanary

redcanary PB New Member

• patee
    • τον τελευταίο μήνα προσπαθώ
    • προετοιμασία
    Δε νομίζω να κατάλαβα καλά την ερώτηση.
    Τους έβαλα την αυγοτροφή, μαζί με λιωμένο αυγό, can tax, ρίγανη και προβιοτικό. Ανακάτεψα καλά το μείγμα και έβαλα μισή αυγουλιέρα στο καθένα.
    Ενώ το σκέτο αυγό το τρώνε πολύ, την αυγοτροφή δεν την πλησίασαν. Δεν μπορώ να το αφήσω μέρες να το συνηθίσουν γιατί έχει πρόσθετο αυγό.

Επίσης δοκίμασα να τους βαλω σκέτη αυγοτροφή, η οποία μιας και δεν είχε προσθηκη αυγού δεν αλλοιώνεται, όμως και πάλι δεν έφαγαν.

7. lizard

lizard PB Member Article Writer

αμα θες πολυ τα πουλια σου να φανε απο το μιγμα σου δοκιμασε αυτο που σου ειπα παραπανο και θα δεις οτι θα πετυχει αλλωστε τα πουλια δεν πιστευω να παθουν κατι σε 1 ωρα.

8. Stavros

@redcanary
    Πρώτα πρώτα να σου πω ότι η ποσότητα που μπορούν να φάνε είναι θεωρητικά μια κοφτή κουταλιά του γλυκού την ημέρα, το πολύ. Επομένως με βάση αυτή την ποσότητα θα πρέπει να αξιολογήσεις αν τρώνε πραγματικά ή όχι.

Στην patee αβγοτροφή θα σου έλεγα να μη προσθέτεις αβγό. Προορίζεται για να προσφερθεί σκέτη. Μπορείς να κάνεις μια δοκιμή βάζοντας μια ελάχιστη ποσότητα νίζερ μέσα στην αβγοτροφή με σκοπό να τους κινήσεις το ενδιαφέρον ή να κάνεις αυτό που σου είπε ο Μάκης, να βάλεις δηλαδή μια ελάχιστη ποσότητα νερού ή χυμού με σκοπό να την μαλακώσεις λιγάκι.
    Εννοώ αυτό https://petbirds.gr/threads/Η-αυγοτροφή-μου.767/ . Αν σκοπεύεις να το δοκιμάσεις, θα πρέπει να το κάνεις με απλή ξηρή αβγοτροφή και όχι με patee. :)

9. redcanary

redcanary PB New Member

Να πω την αλήθεια αγνοούσα ότι προκειται για δύο διαφορετικά πράγματα. Γι' αυτό αγόρασα και προβιοτικό για να το βάζω στην αυγοτροφή μου.

Πρέπει να έχει λίγο νίζερ γιατί μόλις τη βάλω, τρώνε ίσα ισα αυτό και όταν τελειώσει δεν ξαναπλησιάζουν.
    Θα δοκιμάσω και την προταση του Μάκη και θα σας πω.

10. mgerom

mgerom PB Supporter Article Writer

Η πρόταση μου Ανδριανέ αναφέρεται σε ξηρή μορφή
    αυγοτροφής.(Βλέπεις δεν σε ρώτησα, πρίν απαντήσω
    αρχικά, το είδος της αυγοτροφής που προσφέρεις)
    --Η Πατέ αυγοτροφή δεν έχει λόγο να αραιώσει με νερό.
    Θα έλεγα να πάρεις ξηρή αυγοτροφή για κόκκινα και να προσθέτεις
    κάθε φορά λίγο απο την Πατέ μέχρι να καταναλωθεί.
    --Αλλως πώς,να έλθεις απο εδώ με την Πατέ παραμάσχαλα,
    να φτιάξουμε αυγοτροφή που θα γλύφουν και το ..ορροπύγιό τους.
    Ο καφές κερασμένος, εννοείται.!

11. fersis

fersis PB New Member

καλησπέρα. μπορείτε
    να μου πείτε τι είναι πάτε αυγότροφή?

12. Stavros

Η patee είναι "έτοιμη προς χρήση" αβγοτροφή εμπλουτισμένη με μέλι. Την προσφέρεις δηλαδή απευθείας και σκέτη στα πουλιά χωρίς άλλη προεργασία, σε αντίθεση με την ξηρή που χρησιμοποιείται συνήθως για την παρασκευή "μαλακής" αβγοτροφής.

13. g-kiss

g-kiss PB New Member

Aυτο που λεει ο lizard(Aρης) πετυχαινει τις πιο πολλες φορες.οι καρδερινες μου δεν ετρωγαν τιποτε εκτος της (κανονικης)τροφης,ουτε μηλο ουτε αυγο και λαχανικα.με το να αφαιρω για 3-4 ωρες την τροφη και βαζοντας κατι απο αυτα που δεν τρωγανε, στην κυριολεξια το εξαφανιζαν.

14. gardeline

gardeline PB New Member

Kαι εγω θα προτεινα το ιδιο.

15. kristhegreek

kristhegreek PB New Member

Σε όλους τους παραπάνω που λένε για την αφαίρεση της τροφής από τα πουλιά επισημαίνω:
    1)Δεν επιτρέπεται (για λόγους υγείας και ανθρωπισμού)ποτέ τα πουλιά να μένουν πάνω από 3 ώρες χωρίς φαγητό.
    2)Τους περισσότερους ενδιαφέρει πώς θα κάνουν την τροφή ελκυστικότερη στα πουλιά ώστε να την τρώνε με ευχαρίστηση και όχι πώς θα τα κάνουμε να φάνε κάτι που πιθανόν να μην τους αρέσει μόνο και μόνο από την πείνα.

Οι παραπάνω επισημάνσεις δεν έχουν σκοπό να προσβάλουν κανένα (και εγώ έχω εφαρμόσει πριν χρόνια την μέθοδο αυτή), αποτελεί μια παράκληση σε όλους να δοκιμάζουν στους φιλοξενούμενούς τους όποια άλλη μέθοδο μπορούν πριν χρησιμοποιήσουν το "μαστίγιο"(αφαίρεση τροφής).

Μοιραστείτε

Φόρτωση...