Δεν πλησιαζουν την συσκευασμενη τροφη

Συζήτηση με θέμα Δεν πλησιαζουν την συσκευασμενη τροφη, που ξεκίνησε από Birdman.gr, στο Forum 'Διατροφή Καναρινιών' του PetBirds, 10 Ιουν 2015.

1. Birdman.gr

Birdman.gr PB New Member

Το σαββατο τους αγορασα συσκευασμενη τροφη και τι να πω τα πουλια την αγνοησαν παντελως..ετσι λοιπον μολις τους εριξα την χυμα τροφη(versalle prenium) πεσαν σαν τρελα να φανε χωθηκαν κυριολικτηκα μεσα στην ταιστρα..τι να κανω εγω σε αυτην την περιπτωση??να τους αλλαξω την τροφη με την βια ή να παραμινω στην χυμα που με αυτην ταιζω σε ολη την προετιμασια??

2. ΑΒΑΤΟΝ

ΑΒΑΤΟΝ PB Known Member

Οταν αλλάζουμε τροφή στα πουλιά.....

για αρχή ανακατεύουμε το παλιό με το νέο μειγμα.....και σιγά σιγά μειώνουμε το παλιό και αυξανουμε το νέο.

3. Birdman.gr

Birdman.gr PB New Member

το εκανα και αυτο και τπτ...εαν δεις τον αρσενικο πως τρωει τωρα την χυμα θα πα8εις πλακα το κεφαλι του κανει σαν τριποκαριδου....

4. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Δοκίμασε άλλη συσκευασμένη τροφή.

5. YannisK

YannisK PB Known Member

Τότε να βάλεις και τις δύο τροφές σε διαφορετικές ταιστρες, σιγά σιγά θα μάθουν.

6. ΑΒΑΤΟΝ

ΑΒΑΤΟΝ PB Known Member

Ρε μπαγάσα.....πως την ανακάτεψες ?

Και μάλιστα πως βλέπεις από το ανακατεμένο μείγμα πως τρώει την παλιά τροφή ?

πφπφπφπφπφ

Γιάννη....ανέλαβε.

7. Birdman.gr

Birdman.gr PB New Member

k γιαννη εσεις ως εκτροφεας καναρινιων τους δινεται συσκευασμενη?? εννοω πω τα εξοδα της τροφης θα ναι αρκετα υψηλα

8. Paianas

Paianas PB Known Member Article Writer

Πόσα πουλάκια έχεις φίλε Birdman.gr ?

9. Birdman.gr

Birdman.gr PB New Member

1 ζευγαρι τιμβραντο με 4 μικρα

10. Paianas

Έχεις λίγα ..Αν έπαιρνες τσουβάλι (20κιλο), η τιμή δεν είναι απαγορευτική ..άσε που ''διαπραγματεύεται'' .
    Τώρα στα 3κιλα ανεβαίνει, αλλά αν έχεις κάποιο πετ σόπ που ξέρεις τις συνθήκες φύλαξης και το γενικότερο περιβάλλον, μπορείς να πάρεις χύμα από επώνυμο τσουβάλι ( τους συμφέρει γιατί βγάζουν περισσότερα πουλώντας το κιλό κιλό ).

11. ΑΒΑΤΟΝ

ΑΒΑΤΟΝ PB Known Member

Αν πάρεις καλή και ακριβή τροφή σου έρχεται πιο φθηνά.

12. Birdman.gr

Birdman.gr PB New Member

εχω ενα πετ σιτι απενταντι απο το σπιτι μου .... εχει την versalle prenium στα 2.39/κιλο.. Με αυτη ταιζα τα πουλια μου ολη την προετιμασια της αναπαραγωγης..Εχει καποια αχρηστα υλικα μεσα πχ κατι πρασινους,κοκκινους,κιτρινους, κοκκους δν 3ερω καν τι ειναι αλλα τα πουλια ουτε καν τα αγγιζουν αυτα..

13. Paianas

14. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Συσκευασμένη....και μόνο συκσευασμένη.
    Αν χρειαστεί να κάνω περικοπές λόγω οικονομικών θα μειώσω τον αριθμό πουλιών και όχι την ποιότητα της τροφής τους.

15. theodr

theodr PB Member

Έγραψες Γιάννη misalouris ... ότι ήθελα να πω. Ψάξε λίγο υπάρχουν επιλογές στην αγορά πολλές. Επίσης κάνε λίγες μέρες υπομονή και εφ όσον είναι καλή η τροφή τα πουλιά θα την μάθουν..

16. Birdman.gr

Birdman.gr PB New Member

Απλα επειδη εχω μικρα δν θελω να ρισκαρω.. Εβγαλα την χυμα π τους εδωσα το μεσημερι και εριξα συσκευασμενη

17. Myra

Myra PB Moderator Staff Member

Εγω να τολμησω να ρωτησω για ποιο λογο εκανες προετοιμασια με μια τροφη και ξαφνικα σε μια κρισιμη περιοδο αποφασισες να αλλαξεις? Η απο πριν θα χρησιμοποιουσες συσκευασμενη, ή θα περιμενεις μετα. Ενα λαθος δεν γινεται σωστο με ενα δευτερο λαθος, γνωμη μου.

18. Birdman.gr

Birdman.gr PB New Member

Τοσα εβλεπα καθημερινα για την τροφη στο φορυμ (χυμα τροφη) και αποφασιση να αλλαξω αλλα οταν το
    Κανα ειχαν ηδη βγει τα μικρα.. Το θεμα ειναι τι κανω απο εδω και επειτα...

19. Myra

Myra PB Moderator Staff Member

Βαζεις 50-50 την καινουργια με την παλια και σταδιακα αυξανεις το ποσοστο της καινουργιας. Οτι δηλαδη σου ειπαν και παραπανω.Λιγο λιγο θα τη συνηθισουν.

20. Birdman.gr

Birdman.gr PB New Member

και κατι τελευταιο εβγαλα το αυγο που τους ειχα βαλει το απογευμα και στην θεση του εβαλα μια αυγοτροφη της versalle laga που την διατηρω στο χολ οπου δν υπαρχει κα8ολου ηλιος ολη μερα...να ρωτησω εαν πρεπει να την διατηρω στο ψυγειο ???την εχω ενα μηνα σε αυτη την 8εση διχως προβλημα

Μοιραστείτε

Φόρτωση...