Δεν ξέρω τι είναι, αλλά κάτι έχει μου φαίνεται στην αμάρα

Συζήτηση με θέμα Δεν ξέρω τι είναι, αλλά κάτι έχει μου φαίνεται στην αμάρα, που ξεκίνησε από ritz13, στο Forum 'Ασθένειες Καναρινιών' του PetBirds, 21 Φεβ 2015.

1. ritz13

ritz13 PB New Member

Σας παρακαλώ αν μπορείτε να δείτε και να μου πείτε την άποψή σας.
    Είναι το αρσενικό καναρίνι μου και η διατροφή του τις τελευταίες μέρες περιλάμβανε αυγό, μπρόκολο, ραδίκι άγριο, μήλο, καρότο και σπόρια. Τα ίδια ακριβώς τρώει και η θηλύκια.

IMG_20150221_123425-001.jpg IMG_20150221_123431.jpg

2. mgerom

mgerom PB Supporter Article Writer

Δεν βλέπω τίποτα . Μικρές οι φωτογραφίες . Μπρόκολο, ραδίκι άγριο, μήλο, καρότο ....είναι πολλά για να είναι στην ημερήσια διατροφή του . Χωριστά και ενναλάξ 2-3 άντε 4 φορές την εβδομάδα.

3. ritz13

ritz13 PB New Member

Εννοώ το κόκκινο που φαίνεται στην αμάρα, δεν είναι ημερήσια διατροφή του αυτά που του δίνω αλλά ανά ήμερα και διαφορετικό μιας και είμαι στη διαδικασία πυρώματος των πουλιών..

4. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Η αλήθεια είναι πως δεν τη λες και ιδιαίτερα καθαρή την περιοχή της αμάρας του... η οποία έχει λερωθεί από τις "εκκρίσεις" του.
    Θα ήταν όμως (νομίζω) καλύτερα αφού βάλεις στον πάτο του κλουβιού ένα καθαρό λευκό χαρτί (φωτοτυπίας) να φωτογραφίσεις μετά από λίγα λεπτά τις κουτσουλιές του.
    Με αυτό τον τρόπο θα μπορέσουν να διακρίνουν όσοι μπορούν την κατάστασή τους... χρώμα, νερό κλπ ...και ίσως να μπορέσουν να σε συμβουλέψουν για την διατροφή και την επαναφορά του πτηνού στην "καλή" κατάσταση.
    Πάντως όπως αναφέρθηκε, πολλά του δίνεις ... και ελπίζω όχι όλα μαζί.
    Θα πρέπει να μην ξεχνάμε ...όλοι μας.... πως η κύρια τροφή των καναρινιών είναι οι σπόροι ... όλα τα άλλα ακολουθούν συμπληρωματικά και μόνο.

5. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Πάντως και τα ποδαράκια του είναι λερωμένα σε διάφορα σημεία.

6. ritz13

ritz13 PB New Member

rsz_img_20150221_175521.jpg
    Αυτές τι κουτσουλιές έχει κάνει οι οποίες δεν μου φαίνονται και πολύ φυσιολογικές,
    έχετε να μου προτείνετε κάτι?

7. misalouris

Να απομακρύνεις όλα τα πρόσθετα "καλούδια" για 1-2 εικοσιτετράωρα και να ξαναβάλεις νέες φωτογραφίες, αν φυσικά μπορείς

8. ritz13

ritz13 PB New Member

Εντάξει τότε θα ενημερώσω αύριο με άλλη φωτογραφία, σας ευχαριστώ όλους!

9. sdc

sdc PB Member

Είχε φάει αυγό πριν βγουν οι φωτο?

10. ritz13

ritz13 PB New Member

.
    Ναι αυγό και λίγο μήλο.

11. ritz13

ritz13 PB New Member

Σήμερα παρατηρώντας το καναρίνι βλέπω να είναι φουσκωμένο το πτέρωμα του ανά διαστήματα και να κουνάει το πίσω μέρος του πάνω κάτω(σαν να θέλει να διώξει κάτι από την αμάρα του), επίσης έχει χάσει πούπουλα σε εκείνη τη περιοχή και βλέπω ότι προσπαθεί να καθαρίσει την περιοχή της αμάρας. Κατά τα άλλα μόλις του έβαλα νέα σπόρια έπεσε με όρεξη να φάει.Σε λίγο θα έχω νέα φωτογραφία με τις κουτσουλιές του. Θα μπορούσα να του βάλω τη μπανιερά, μήπως και χρειάζεται να πλυθεί?

12. misalouris

Με προσοχή θα το πιάσεις και με μια παλιά οδοντόβουρτσα θα καθαρίσεις την επίμαχη περιοχή... Πρώτα να μαλακώσει και λίγα λεπτά αργότερα να καθαρίσει.

13. sdc

sdc PB Member

Να του κάνεις θεραπεία για σκουλήκια. Σε μια μπατονέτα μια σταγόνα λάδι και επάλειψη στην αμάρα

14. ritz13

ritz13 PB New Member

Βρεγμένη την οδοντόβουρτσα?
    Ελαιολαδο εννοεις?

15. sdc

sdc PB Member

Ναι

16. Myra

Myra PB Moderator Staff Member

Δεν μπορεί να το κάνει καλύτερα με λίγο βαμβάκι ή κάτι πιο μαλακό?

17. misalouris

Χρειάζεται η τρίχα της οδοντόβουρτσα για να καθαρίσει το φτέρωμα που έχει "κρατήσει" τα κόπρανα. Εγώ τουλάχιστο έτσι κάνω.. ίσως υπάρχει καλύτερος τρόπος ... θα τον διάβαζα με ευχαρίστηση και θα τον δοκίμαζα.
    Απλά πιστεύω πως με το βαμβάκι περισσότερο ζημιά θα κάνουμε παρά να βοηθήσουμε.

18. Myra

Myra PB Moderator Staff Member

Το είπα σαν θέμα σκληρότητας που μπορεί να έχει μια οδοντόβουρτσα. Πιστεύω πως πρέπει να προτιμηθεί τουλάχιστον μαλακή οδοντόβουρτσα, ίσως σε συνδυασμό με μπατονέτα. Γνώμη μου βέβαια.

19. misalouris

Καλά τόσο λεπτομέρεια δε γνωρίζω..
    Εγώ έχω μια δυο μέτριες...και ασφαλώς παλιές.

20. ritz13

ritz13 PB New Member

Του καθάρισα την αμάρα με οδοντόβουρτσα όσο καλύτερα μπορούσα και του έκανα επάλειψη με ελαιόλαδο, παρακάτω είναι οι κουτσουλιές του για σήμερα. Η καθαριότητα της περιοχής και η επάλειψη με λάδι χρειάζονται μια φορά την ήμερα?
    rsz_img_20150222_123546.jpg

Μοιραστείτε

Φόρτωση...