Δεν κλωσσαει

Συζήτηση με θέμα Δεν κλωσσαει, που ξεκίνησε από glafkos, στο Forum 'Αναπαραγωγή Καναρινιών' του PetBirds, 11 Ιουν 2008.

1. glafkos

glafkos PB New Member

Καλησπερα μολις μπηκα σπιτι και ειδα την φωλια (εξωτερικη)ανοιχτη μαλλον δεν την ειχα κλεισει καλα και τον αρσενικο εξω απο το κλουβι αλλα η καναρα μεχρι τωρα δεν καθετε πισω στην φωλια τις ενω εχει ενα μικρο 9 ημερων και κλωσσαει μαλλον δεν θελει να κατσει τι μπορω να κανω να βοηθεισω το μωρο??υπαρχει περιπτωσει να το ταειζει τουλαχιστον η αυτη η ο αρσενικος?

2. ShadyLady

ShadyLady PB Member Article Writer

αν δεν το ταιζουν οι γονεις του τοτε εσυ θα πρεπει να αναλαβεις την σιτιση του.

3. glafkos

glafkos PB New Member

το κακο ειναι οτι εγω δουλευω πολλες ωρες μπορω να το ταιζω πριν φυγο το πρωι και μολις γυρισω
    απο ζεστη λετε να εχει προβλημα?

4. ShadyLady

δεν νομιζω να εχει προβλημα αλλα αν το δεις να δυσανασχετει απο τη ζεστη βαλε το κλουβι σε ενα μερος που να ειναι πιο δροσερα.

5. glafkos

glafkos PB New Member

με το φαγητο ? 2 φορες την μερα φτανει?

6. nikos76

nikos76 PB New Member

Κατά την γνώμη μου η ηλικία του είναι οριακά επικίνδυνη για τη ζωούλα του . Μάλλον εαν δεν το ταϊσεις αρκετά να το χάσεις. Σίγουρα χρειάζεται μία ενισχυμένη τροφή για νεοσσούς. Όσο μεγαλώνει μάλλον θα έχεις πρόβλημα γιατί δεν θα δέχεται τροφή εύκολα ενώ παράλληλα οι απατήσεις του θα είναι μεγάλες. Πριν κοιμηθεί τσέκαρε εάν είναι νηστικό και εν τέλει σου εύχομαι καλή επιτυχία.
    Νίκος Νιανιόπουλος
    ΑΛ 114

7. glafkos

glafkos PB New Member

τι να κανω ρε παιδια λετε να το περνω μαζι μου στο γραφειο να το ταιζω ανα μια ωρα ?
    η να το ρισκαρω να το ταιζω 2 φορες στο σπιτι πρωι βραδι?

8. ShadyLady

δεν νομιζω να φτανουν μονο 2 φορες...ειναι λιγες
    για κοιτα κι εδω ενα σχετικο ποστ
    https://petbirds.gr/threads/4332/

9. ShadyLady

οχι μην το ρισκαρεις γιατι θα γυρισει εις βαρος σου...

10. glafkos

glafkos PB New Member

εχω και ενα αλλο ζευγαρι που η καναρα κλωσσαει τα αυγα τις να το βαλω σε αυτη την φωλια?

11. ShadyLady

δεν νομιζω να το δεχτει για δικο της. μην κανεις πειραματα...

12. glafkos

glafkos PB New Member

οποτε?? να το περνω μαζι με την φωλια μαζι μου στην δουλεια μου??

13. ShadyLady

να σου πω καλυτερα ετσι...αλλα οταν λειπεις ποιος θα το φροντιζει??

Μοιραστείτε

Φόρτωση...