Δεν επιβιώνουν όλα τα μικρά

Συζήτηση με θέμα Δεν επιβιώνουν όλα τα μικρά, που ξεκίνησε από anddar, στο Forum 'Αναπαραγωγή Καναρινιών' του PetBirds, 17 Μαϊ 2009.

1. anddar

anddar PB New Member

Καλησπέρα.Εγώ έχω το εξής πρόβλημα.Έχω δύο ζευγάρια σε ξεχωριστές ζευγαρώστρες φυσικά από τα οποία παίρνω πουλάκια δεν έχω παράπονο.εκείνο όμως που με στεναχωρεί είναι ότι σε κάθε γέννα υπάρχουν 3 ως 4 μικρά και επιβιώνουν μόνο 1 έως 2,τα άλλα πεθαίνουν την πρώτη μέρα η το πολλή να αντέξουν τρεις μέρες.Αυτό που παρατηρώ είναι πως η κανάρα τις πρώτες μέρες κάθεται όλο στην φωλιά παρόλο που δεν αφήνω άσπορο αυγό μέσα.Λέται να τα σκαει?
    Σας παρακαλώ ας μου απαντήσει κάποιος τη να κάνω :(

2. Georgina

Georgina PB Known Member PBCP Contributor

Τελευταία επεξεργασία από moderator: 10 Ιουλ 2016
  3. mgerom

mgerom PB Supporter Article Writer

Πρίν απ' όλα πρέπει να αφαιρείς τα αυγά.Να τα αντικαθιστάς
    με πλαστικά και να τα επαναφέρεις όλα μαζί όταν γεννά το
    τελευταίο αυγό.Μ' αυτόν τον τρόπο δεν έχεις το καθημερινό περίμενε της κανάρας
    για να εκκολαφθούν ένα-ένα τα αυγά.Εκκολάπτονται όλα μαζί και αναγκάζεται
    να ταίσει γιατί η απαίτηση για φαί, είναι απ' όλους τους νεοσσούς και επίμονη,αλλά και επειδή δεν υπάρχουν αυγά πλέον προς εκκόλαψη.
    Τώρα, το να μεταφέρουν οι γονείς ασθένειες σαν φορείς,
    είναι μέσα στις πιθανότητες γι' αυτό και οι μεγάλοι εκτροφείς, με τα πολλά πουλιά
    κάνουν προληπτικές αγωγές με αντιβιωτικά κ.λ.π.Εμείς εκείνο που μπορούμε να κάνουμε
    είναι, σχολαστική καθαριότητα,πρόληψη για εξωπαράσιτα αλλά και για ταινίες,
    καλή ποιότητα σπόρων και αυγοτροφής. Συνήθως αυτά είναι αρκετά για να μην συμβαίνουν
    ατυχήματα στην φωλιά.

4. sainer

sainer PB New Member

μακη οταν λες ταινιες τι εννοεις?

5. jk21

jk21 PB Member Article Writer

επειδη βλεπω οτι ο κ μακης ειναι εκτος αυτη τη στιγμη παιρνω την πρωτοβουλια να σου απαντησω εγω.η ταινια ειναι ενα ειδος σκουληκιου εσωπαρασιτου

6. anddar

anddar PB New Member

Αυτό με το να παίρνω τα αυγά βάζοντας ψεύτικα και να τα βάζω στο τέλος όλα μαζί πιάνει ρε παιδιά η μήπως χαλάσουν τα αυγά? Δεν το έχω κάνει ποτέ μου και φοβάμαι λίγο

7. sainer

sainer PB New Member

ευχαριστω δημητρη!
    anddar παιρνεις καθε μερα το αυγο και βαζεις στη θεση του ενα ψευτικο.οταν κανει και το τελευταιο αυγο βγαζεις ολα τα ψευτικα και βαζεις τα κανονικα.τα αυγα θα τα εχεις πανω σε βαμβακι η' σε σπορους και δεν παθαινουν τιποτα.ετσι ολα τα μικρα βγαινουν μαζι απο το αυγο.

8. BISBA

BISBA PB New Member

Να συμπληρώσω απλά οτι

Τα αυγά είναι καλύτερο να τα τοποθετούμε σε σπόρους
    γιατί αναπνέουν καλύτερα και δεν ανεβάζουν υψηλές θερμοκρασίες που μπορεί να αποβούν μοιραίες.

Προσοχή στο εξής...
    ο αεροθάλαμος πρέπει να είναι πρός τα επάνω και δεν χρειάζοντε γύρισμα.

9. jk21

μπαμπη αν και τα γυριζω , ο αεροθαλαμος ειναι στην πιο λεπτη απο τις δυο ακρες του αυγου ,ετσι δεν ειναι ή κανω λαθος;

10. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

11. BISBA

BISBA PB New Member

Δημήτρη δεν χρειάζεται να γυρίζεις...
    είναι δοκιμασμένο οτι λειτουργεί.;)

Όσο για το αυγό κάτι εχεις μπερδέψει ή εγω δε κατανοώ καλά
    Π'αντως εδώ υπάρχει ενα λινκ για να σου λυθεί η απορία σου
    Εσωτερική άποψη του αβγού

ΥΓ Με πρόλαβε ο Σταύρος...άμεση επέμβαση...

12. jk21

ευχαριστω και τους δυο σας:)

παντα θα μαθαινω εδω μεσα

13. sainer

sainer PB New Member

σωστη η παρεμβαση του BISBA!ο αεροθαλαμος προς τα πανω παντα.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...