Δεκαοχτουρες ταχυδακτυλουργου

Συζήτηση με θέμα Δεκαοχτουρες ταχυδακτυλουργου, που ξεκίνησε από δεκαοχτουρα, στο Forum 'Περιστέρια' του PetBirds, 1 Ιουν 2015.

1. δεκαοχτουρα

δεκαοχτουρα PB New Member

Δεν γνωριζω αν εχει ειδη γραφτει εδω αλλα θα ηθελα καποιες πληροφοριες για αυτες.
    Ειναι εξημερωμενες? Μπορουν να ειναι κοντα στον ανθρωπο χωρις κλουβι? Αν οχι, τι κλουβι χρειαζεται?
    Εχουν ειδικη διατροφη?
    Προσωπικα, δε θα τις ηθελα αιχμαλωτες αλλα να ξερω οτι δε θα μου φυγουν.
    Ευχαριστω :)

2. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Αν κρίνω από τις παλιές αναρτήσεις Ερωτήσεις αναπαραγωγής για ντόβες , Μπορουν να συμβιωσουν τιμπραντο με ντοβες; και Ειναι σωστο οι Ντοβες να βρισκονται φυλακισμενες; .... ίσως είσαι περισσότερο ενημερωμένη από μας...
    Ψάχνοντας όμως στο petbird βρήκα σχετικά με το Τι τρωνε τα διαμαντοπεριστερα; και Τι ταιζετε τα διαμαντοπεριστερα;
    Είμαι όμως σίγουρος πως αν διαβάσεις το θέμα φίλου που έγραψε "Θα ηθελα να ασχοληθω με τα λευκά μικρα περιστέρια" σίγουρα θα πάρεις πληροφορίες και ιδέες.
    Αν χρειάζεσαι κάτι παραπάνω ... εδώ είμαστε.. θα ψάξουμε παρέα.

Τελευταία επεξεργασία από moderator: 14 Ιουλ 2016
  3. δεκαοχτουρα

Σε ευχαριστω παρα πολυ! :thumbsup:

Τελευταία επεξεργασία από moderator: 14 Ιουλ 2016
  4. ianos

ianos PB Active Member

Διάβασα στο ΝΕΤ μερικά πραγματα για αυτά τα πουλιά, που όντως καλύπτονται απο τα θέματα που σου υποδεικνύει ο Γιάννης να διαβάσεις. Εκεί που θέλω να σταθώ είναι στο ότι τα συγκεκριμένα πουλιά μπορούν να γεννούν αυγά κάθε 6 εβδομάδες, το οποίο δεν είναι φυσικά το ιδανικό για την υγεία τους, αλλα και το οποίο με οδηγεί να σκεφτώ ότι προφανώς θα υπάρχει εκτροφέας στο εξωτερικό για να παρεις και δε θα πρέπει να είναι τόσο σπάνια, εφόσον είναι τόσο παραγωγικά.

5. George98

George98 PB Active Member

και τα περιστέρια ολων των ειδών καθε τοσο γεννάνε απλά την άνοιξη πυρώνουν και γεννούν καθε 20 μερες δηλαδή συνήθως εχουν και μικρά και αυγα σε διαφορετική φωλιά και τα φροντίζουν όλα και είναι υγιεί αυτα τα πουλιά έτσι είναι αν παρατηρήσεις για αυτο ζουν σε ζευγάρια και μονα τους μελαγχολούν ετσι είναι φτιαγμένα

6. ianos

ianos PB Active Member

Πάντως, τα συγκεκριμένα δεν είναι απαραίτητο καθώς διάβασα να ζουν σε ζευγάρι, αν και με το ζευγάρι τους είναι ευτυχέστερα και αυτό είναι το δια ταυτα

7. George98

George98 PB Active Member

οκ δεν ξέρω ακριβώς απλά επειδή ανήκουν στην οικογένεια των περιστεριών θεώρησα πως θα γίνεται το ίδιο.

8. ianos

ianos PB Active Member

Απλώς δεν μπορείς να βάλεις πολλά ζευγάρια στον ιδιο χώρο γιατι τα αρσενικά μαλώνουν εντονα

9. δεκαοχτουρα

Δεν το ηξερα, ευχαριστω πολυ.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...