Δειτε και την δικη μου κλουβα

kbibikos

PB New Member
2 Ιαν 2008
127
6
Αιγάλεω
Μακαρι να ειχαμε ολοι ενα τετοιο χωρο για να κατασκευασουμε κατι αναλογο. Συγχαρητηρια πολυ καλη δουλεια.

valantis1

PB New Member
23 Μαρ 2008
646
31
Λάρισα
Εχεις κανει παρα πολυ καλη δουλεια. Μπραβο. Τετοια τα'ι'στρα πρωτη φορα βλεπω.
4 υποδοχες εχει για φα'ι'?

Και οι φωλιες ειναι κορυφη στο καμουφλαρισμα. Και παλι μπραβο.

30 Δεκ 2007
1.794
77
Κιλκίς
Κωδ.
ΣΥΚΦΕ FPO-T 034
Καλη κατασκευη , εξυπνη φιλε μου , μονο επιφυλασσομαι για την πρακτικοτητα του ανοιξε-κλεισε πρωι & βραδυ , ανοιχτο βεβαια ειναι μακραν πιο ομορφο. Οπως και να' χει συγχαριτηρια θελει πολυ δουλεια για να γινει αυτη η κλουβα και φυσικα πολυ μερακι. Πες μας δυο λογια μονο αν θελεις για τα υλικα & το κοστος της κατασκευης σου. Ειναι πλαστικο απο φυσουνα αυτο που ''σπαει'' και ανοιγει ? , εχει καποια μονωση κατω απο τα κεραμιδια ?

nasosKE_30

PB New Member
8 Ιαν 2008
766
31
Νέα Σμύρνη
Πτηνά
Παπαγάλοι
φανταστική!και το μέρος πολυ καλό!
οι πορτες που ειναι συρωμενες σε κομματια απο τι υλικό ειναι?

kxt

PB New Member
19 Νοε 2007
34
1
Θεσσαλονίκη
Ευχαριστω πολυ για τα καλα σας λογια! Λοιπον, για τις αποριες που ειχατε θα σας ενημερωσω παρασκατω.
Καταρχην την ταιστρα την εχω παραγγηλει απο την Αμερικη μεσω e-bay και μου στοιχησε μαζι με τα εξοδα αποστολης 50 ευρω. Εχει τρεις σωληνες απο plexy glass, οπου καθε σωληνας εχει τρεις υποδοχες για φαγητο. Εγω βεβαια του εκανα καποιες τροποποιησεις αφηνωντας μια υποδοχη σε καθε σωληνα ωστε να μην σκορπαν την τροφη,με αποτελεσμα να μπορει να κραταει τροφη για ενα μηνα.
Για το κοστος κατασκευης δεν μπορω να σας πω με σιγουρια γιατι την κλουβα ξεκινησα να την κανω πριν τρια χρονια και σιγα σιγα προσθετα και κατι. Ο σκελετος ειναι απο βεργες αλουμινου, η σκεπη αποτελειται απο μια σειρα ενωμενα ξυλα, απο πανω εβαλα ναιλον και στο τελος τα κεραμυδια.
Τα ασπρα που ανοιγοκλεινουν ειναι πλαστικα τα οποια τα ενωσα με μεντεσεδες.
Τελος να σας πω οτι η κλοβα μου ειναι δοκιμασμενη σε 10 μποφορ χωρις να παθει το παραμικρο, σε 43 βαθμους Κελσιου και σε παγωνια -8 με χιονια χωρις να υπαρξει καμια απωλεια πουλιου.

zefyri

PB New Member
7 Ιαν 2008
72
3
αθηνα
Αξίζεις ένα μεγάλο μπράβο για το μεράκι σου και την προσπάθεια που έχει καταβάλει να φτιάξεις έναν χώρο που μέσα ζούνε άνετα οι μικροί σου φίλοι. Μπράβο σου και πάλι!