Δειτε και την δικη μου κλουβα

Συζήτηση με θέμα Δειτε και την δικη μου κλουβα, που ξεκίνησε από kxt, στο Forum 'Ιδιοκατασκευές, Παρουσιάσεις Εκτροφείων' του PetBirds, 28 Μαϊ 2008.

1. kxt

kxt PB New Member

Δειτε και την δικη μου κλουβα, ελπιζω να σας αρεσει..

2. kbibikos

kbibikos PB New Member

Μακαρι να ειχαμε ολοι ενα τετοιο χωρο για να κατασκευασουμε κατι αναλογο. Συγχαρητηρια πολυ καλη δουλεια.

3. valantis1

valantis1 PB New Member

Εχεις κανει παρα πολυ καλη δουλεια. Μπραβο. Τετοια τα'ι'στρα πρωτη φορα βλεπω.
    4 υποδοχες εχει για φα'ι'?

Και οι φωλιες ειναι κορυφη στο καμουφλαρισμα. Και παλι μπραβο.

4. Καλη κατασκευη , εξυπνη φιλε μου , μονο επιφυλασσομαι για την πρακτικοτητα του ανοιξε-κλεισε πρωι & βραδυ , ανοιχτο βεβαια ειναι μακραν πιο ομορφο. Οπως και να' χει συγχαριτηρια θελει πολυ δουλεια για να γινει αυτη η κλουβα και φυσικα πολυ μερακι. Πες μας δυο λογια μονο αν θελεις για τα υλικα & το κοστος της κατασκευης σου. Ειναι πλαστικο απο φυσουνα αυτο που ''σπαει'' και ανοιγει ? , εχει καποια μονωση κατω απο τα κεραμιδια ?

5. nasosKE_30

nasosKE_30 PB New Member

φανταστική!και το μέρος πολυ καλό!
    οι πορτες που ειναι συρωμενες σε κομματια απο τι υλικό ειναι?

6. kxt

kxt PB New Member

Ευχαριστω πολυ για τα καλα σας λογια! Λοιπον, για τις αποριες που ειχατε θα σας ενημερωσω παρασκατω.
    Καταρχην την ταιστρα την εχω παραγγηλει απο την Αμερικη μεσω e-bay και μου στοιχησε μαζι με τα εξοδα αποστολης 50 ευρω. Εχει τρεις σωληνες απο plexy glass, οπου καθε σωληνας εχει τρεις υποδοχες για φαγητο. Εγω βεβαια του εκανα καποιες τροποποιησεις αφηνωντας μια υποδοχη σε καθε σωληνα ωστε να μην σκορπαν την τροφη,με αποτελεσμα να μπορει να κραταει τροφη για ενα μηνα.
    Για το κοστος κατασκευης δεν μπορω να σας πω με σιγουρια γιατι την κλουβα ξεκινησα να την κανω πριν τρια χρονια και σιγα σιγα προσθετα και κατι. Ο σκελετος ειναι απο βεργες αλουμινου, η σκεπη αποτελειται απο μια σειρα ενωμενα ξυλα, απο πανω εβαλα ναιλον και στο τελος τα κεραμυδια.
    Τα ασπρα που ανοιγοκλεινουν ειναι πλαστικα τα οποια τα ενωσα με μεντεσεδες.
    Τελος να σας πω οτι η κλοβα μου ειναι δοκιμασμενη σε 10 μποφορ χωρις να παθει το παραμικρο, σε 43 βαθμους Κελσιου και σε παγωνια -8 με χιονια χωρις να υπαρξει καμια απωλεια πουλιου.

7. toni

toni PB New Member

ενα μεγαλο μπραβω και απο μενα. εκανες πολυ καλη δουλεια.

τονι

8. ΛΙΤΣΑ

ΛΙΤΣΑ PB New Member

Μπραβο σου! πολύ καλή προσπάθεια με παρα πολυ καλο αποτέλεσμα.
    Ζηλευω...

9. zefyri

zefyri PB New Member

Αξίζεις ένα μεγάλο μπράβο για το μεράκι σου και την προσπάθεια που έχει καταβάλει να φτιάξεις έναν χώρο που μέσα ζούνε άνετα οι μικροί σου φίλοι. Μπράβο σου και πάλι!

10. paris27

paris27 PB New Member

Μπραβο σου!

11. Nikoletta

Nikoletta PB New Member

Πραγματικά συγχαρητήρια, είναι αξιοθαύμαστη η προσπάθειά σου! Μπράβο και πάλι μπράβο!

Μοιραστείτε

Φόρτωση...