Δακτυλίδι αναγνώρισης στους κοινωνικούς σπίνους

Συζήτηση με θέμα Δακτυλίδι αναγνώρισης στους κοινωνικούς σπίνους, που ξεκίνησε από pantazo, στο Forum 'Αναπαραγωγή Εξωτικών Πουλιών' του PetBirds, 20 Ιαν 2009.

1. pantazo

pantazo PB New Member

Θέλω να βάλω δακτυλίδι αναγνώρισης στους κοινωνικούς μου σπίνους ώστε να ξεχωρίζω τις γέννες μεταξύ τους. Τα ερωτήματα μου είναι τα εξής: α) μπορώ βρω/αγοράσω κτλ δακτυλίδα χωρίς να είμαι εγγεγραμένος σε κάποιο σύλλογο και β) μπορώ να βρω κάπου πληροφορίες σχετικά με το μέγεθος των δακτυλιδιών που πρέπει να χρησιμοποιήσω.

2. Georgina

Georgina PB Known Member PBCP Contributor

3. Diamante de gould

Diamante de gould PB New Member

Αντωνη αν θες απλα να τα ξεχωριζεις υπαρχουν και πλαστικα και μεταλλικα δαχτυλιδια τα οποιο μπορουν να περαστουν αλλα και να βγουν σε οποιαδηποτε ηλικια του πουλιου. Αποτι εχω διαβασει εδω υπαρχουν και μεταλλικα με αυξοντα αριθμο, για χομπιστες, στα μαγαζια. Σου παραθετω 2 φωτογραφιες απο το πιο κοινα που πωλουνται. Διαμετρος νομιζω ειναι γυρω στα 2.5 χιλιοστα για τους κοινωνικους σπινους. Εγω χρησιμοποιω τα πλαστικα χωρις κανενα προβλημα.

Συνημμένα Αρχεία:

4. pantazo

pantazo PB New Member

Οδυσσέα, υπάρχει κάποιο μαγαζί στην Αθήνα που να πουλάει τους τύπους που αναφέρεις ή τα παραγγέλνεις διαδικτυακά;

5. Diamante de gould

Diamante de gould PB New Member

Διαδικτυακα αν ασχολησαι με ebay ειναι πολυ ευκολο να τα παραγγειλεις και σου ερχονται και με πολυ χαμηλα εξοδα αποστολης στο σπιτι σου σε εναν φακελο. Σιγουρα θα υπαρχουν και σε ελληνικα online petshops αλλα δεν εχω εμπειρια.

Εχω δει σε ενα-δυο μαγαζια αλλα θα στο στειλω σε πμ για να μην κανω διαφημιση.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...