Δακτυλίδια 119 140 NB08 και LΝ39 11 NB06

Συζήτηση με θέμα Δακτυλίδια 119 140 NB08 και LΝ39 11 NB06, που ξεκίνησε από voutsigoutsi, στο Forum 'Γενικά για Καναρινια' του PetBirds, 22 Μαϊ 2009.

1. voutsigoutsi

voutsigoutsi PB New Member

Καλησπέρα. Πήρα 2 καναρίνια και χρειάζομαι λίγη βοήθεια για να αποκωδικοποιήσω τα δακτυλίδια τους. Ο αρσενικός εχει δακτυλίδι ΜΠΛΕ Z119 140 NB08 και η κανάρα KOΚKINO LΝ39 11 NB06. Ευχαριστώ.

2. mgerom

mgerom PB Supporter Article Writer

NB = Ολλανδια
    08 = 2008 έτος γέννησης
    Ζ119 = κωδικός εκτροφέα
    και συλλόγου
    140= α/α πουλιού.

Η κανάρα είναι του 2006. Είναι λάθος αγορά.
    Αν μπορείς δώστην πίσω να πάρεις πουλάκι του 2008 επείσης.

3. voutsigoutsi

Εννοεις για ζευγαρωμα Μάκη? Δεν έχω σκοπό να την ζευγαρώσω τώρα. Απ ότι μου είπε κι ο petshopas τ αρσενικο ειναι 7-8 μηνων. Ελεγα του χρόνου να την βάλω μ έναν κιτρινο του 06 και την θυληκιά που έχει ζευγαρώσει τώρα με τον κιτρινο ( που ειναι Ιουνιος του 08) με τον πιτσιρικά. Λάθος το σκέφτηκα? ν ανεβάσω και φωτο κι απ τα τέσσερα καναρινακια( αρχάριος γαρ) να μου πείτε γνώμη?

4. mgerom

Δεν αγοράζουμε θηλυκό πουλάκι 3 ετών για να το
    ζευγαρώσουμε μάλιστα τον επόμενο χρόνο.Αυτό το θηλυκό
    για να έμεινε απούλητο 3 χρόνια ή ήταν άρρωστο ή έχει γεννήσει
    ήδη αρκετές φορές και επέστρεψε στο μαγαζί για να εισπραχθεί τό όποιο κέρδος.

5. voutsigoutsi

Εχεις βέβαια απόλυτο δίκιο. Ως αρχάριος σκέφτηκα να φαίνεται υγιές , το αν μ αρέσει στο φτέρωμα και το χρώμα, Το δακτυλίδι δεν σκέφτηκα να το δω προσεκτικά...Ευχαριστώ φίλε Μάκη. Θα μου την αλλάξει τ'ωρα λές?

6. mgerom

Αν το έχεις πάρει πρόσφατα μάλλον δεν θα σου αρνηθεί.
    Βέβαια ο τρόπος μας σε τέτοιες περιπτώσεις παίζει έναν
    καθοριστικό ρόλο.Χαμόγελο, αλλά και αποφασιστικότητα. ;))

7. voutsigoutsi

ο κοκκινος ειναι ο νεαρος αρσενικος.ελπιζω να καταφερω να ανεβασω φωτο

Συνημμένα Αρχεία:

• 013.jpg
      013.jpg
      File size:
      95,2 KB
      Προβολές:
      100
    • 019.jpg
      019.jpg
      File size:
      89,6 KB
      Προβολές:
      87
    • 026.jpg
      026.jpg
      File size:
      93,5 KB
      Προβολές:
      86
  8. Fotis_K

Fotis_K PB Known Member

να σου ζησουν ολα.Στην πρωτη φωτογραφια αν δεν κανω λαθος ειναι ενα border.Στην δευτερη ενα κοκκινο μαυρο εντονο και στην 3η κοινα καναρινακια.

9. voutsigoutsi

Ευχαριστω φιλε φωτη. Ερωτηση (αρχαριου!).Δηλαδη αν εχουν 1-2 χρονια διαφορα δεν κανει να ζευγαρώσουν? Γιατι το ζευγαρι μου εχει 2 χρονια διαφορα.Ο αρσενικος ειναι 3 κι η καναρα περσινη. Οι γεροι δεν εχουν δικαιωμα στον ερωτα??? Βεβαια ο μακης λεει οτι η καναρα (border ειπες?) μαλλον εχει κι αλλες γεννες... Πειράζει να ζευγαρώσει με τον μικρο? Μαλλον φετος δεν προλαβαίνουν ετσι κι αλλιως ε? Πολλες αποριες!

10. inca1099

inca1099 PB Member Article Writer

Border ή fife fancy?

11. harris70

harris70 PB New Member

fife fancy ειναι !

12. voutsigoutsi

Τι σημαινει αυτο ρε παιδια??? Να μην το παω πισω δηλαδη?

13. inca1099

inca1099 PB Member Article Writer

Τα φαιφ είναι μια ράτσα αρκετά αποδοτική, με αρκετούς χρωματικούς συνδιασμούς, όπως cinamon, κίτρινα, variegated, κτλ κτλ.Εγώ προσωπικά θα ενεργούσα όπως είπε ο κ. Μάκης και ας είναι φαιφ.

14. voutsigoutsi

Γρηγορη ευχαριστω για την απαντηση. Κι αν την πάρει πίσω τι ράτσα να πάρω για τον κοκκινο αρσενικο? (εννοειται του 08).Και πως θα το ξεχωρίσω? Γιατι τελικα οι περισσοτεροι petshopades η δεν ξερουν τι τους γινεται η μας δουλευουν κανονικα. (τους ασχετους σαν εμενα μονο φυσικα.)

15. voutsigoutsi

Εκτος αν το ανταλλαξω με καποιον φιλο απο εδω μ μια καναρα καταλληλη για τον πιτσιρικο. Η δεν γινεται αυτο?

16. GALEKOS

GALEKOS PB New Member

θα δεις παλι το δακτυλιδι του να ειναι του 08

17. voutsigoutsi

Χα χα ! Το μονο που καταλαβα απ την αρχη αυτο ηταν Νικολα. Ευχαριστω παντως!

18. Fotis_K

Fotis_K PB Known Member

Γινεται..Ανοιξε ενα νεο θεμα στην ενοτητα με τις αγγελιες και πιστευω οτι καποιος θα βρεθει..για το κοκκινο σου καναρινι να παρεις μια θηλυκια της ιδιας ρατσας.Δηλαδη κοκκινο μαυρο εντονο.

19. voutsigoutsi

Φωτη ελεγα να παρω μια καναρα της ιδιας ας πουμε ρατσας αλλα αλλο χρωμα. Δεν γινεται αυτο? Κι αν ναι τι ρατσα ζηταω "καναρινι χρωματος"? Κάνουν 2 διαφορετικα χρωματα μαζι? Θα ζευγαρωσουν?

20. Fotis_K

Fotis_K PB Known Member

Για να παρεις καθαρους απογονους και να μην αλλιωσεις την ρατσα πρεπει να το ζευγαρωσεις με καναρα κοκκινο εντονο.Περιμενε να σου απαντησει καποιος που τα ξερει καλυτερα γιατι εγω δεν εχω εμπειρια στα καναρινια.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...