Γυμνοί νεοσσοί χελιδονιών έπεσαν από τη φωλιά τους

Συζήτηση με θέμα Γυμνοί νεοσσοί χελιδονιών έπεσαν από τη φωλιά τους, που ξεκίνησε από pocitician, στο Forum 'Φροντίδα, Διαμονή Ιθαγενών Πουλιών - Υβριδίων' του PetBirds, 31 Ιουλ 2014.

1. pocitician

pocitician PB New Member

Χθες, το παιδάκι μιας γειτόνισσας μπήκε στην αυλή μας και κατέστρεψε μια φωλιά με μικρά χελιδόνια, πολύ μικρά, με χνούδια επάνω τους, και αφού καταστράφηκε η φωλιά τα μάζεψα και τα πήγα σε μια παλιά φωλιά που είχανε αφήσει παρατημένη κάποια άλλα χελιδόνια και τα άφησα εκεί μέσα μήπως και τα βρει η μαμά τους.

Είναι μικρά, χωρίς "τρίχωμα", γυμνά δηλαδή.

Δεν ξέρω αν έκανα καλά που τα πήγα σε νέα φωλιά.

Η νέα φωλιά είναι απ' την άλλη μεριά του σπιτιού από εκεί που ήταν η παλιά.

Το περιστατικό έγινε χθες το απόγευμα και σήμερα όλη μέρα τα ακούω που "φωνάζουν" για φαΐ και τα λυπάμε.

Ήρθαν δυο χελιδόνια το πρωί και καθόντουσαν πόση ώρα σε ένα σχοινί ακριβώς δίπλα στην νέα φωλιά αλλά δεν έκαναν κίνηση να τα ταΐσουν.

Υπάρχει καμιά ελπίδα ή όχι; Μπορώ να κάνω κάτι περισσότερο ή όχι;

Όποιος γνωρίζει ας απαντήσει γρήγορα παρακαλώ ώστε αν γίνεται να σωθούν να σωθούν γρήγορα.

ευχαριστώ εκ των προτέρων...

2. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Το καλύτερο να τηλεφωνήσεις στην ΑΝΙΜΑ να έρθουν να τα πάρουν, δύσκολο να τα σώσεις εσύ τόσο μικρά Βρήκατε ένα νεοσσό;

3. Georgianna

Georgianna PB New Member

Κάποτε είχα γλυτώσει κι εγώ δύο μικρά μισοπνιγμένα, γιατί ένα παιδάκι είχε χαλάσει τη φωλιά και είχανε πέσει μέσα στην υδροροή. Ήταν πιο μεγάλα όμως, τα είχαν τα φτεράκια τους. Στο στόμα τα τάιζα...μετά από 2 εβδομάδες πετάξανε. :)

4. Paianas

Paianas PB Known Member Article Writer

Eίναι από δύσκολο έως απίθανο να πάει η μάνα τους σε άλλη θέση, σε άλλη/ξένη φωλιά και να τα ταϊσει ..Πάρε τηλέφωνο την ΑΝΙΜΑ και πήγαινέ τους τα άμεσα (αν ζουν ακόμη) !

5. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Ως εσχατη λυση καρφωσε μια φωλια καναρινιων στη θεση της παλιας και βαλτα μεσα αν δεν εχεις κανει τιποτε αλλο κι ειναι ακομη ζωντανα, ισως εκει πανε ευκολοτερα οι γονεις. Και τραβα τα αυτακια του παιδακιου απο μερους μου.:mad:

6. brand13

brand13 PB Member

Μπράβο σου πάντως. Όσο για τα παιδάκια τι να λέμε πάλι... ότι τα μεγαλώνουν γονείς που δεν γνωρίζουν καν την έννοια της παιδείας; Μακάρι να τα καταφέρουν πάντως. Ενημέρωσέ μας αν θές.

7. pocitician

pocitician PB New Member

βασικά είναι ακριβώς όπως αυτά στην φωτογραφία που βρήκα στο ίντερνετ

είναι η δεύτερη μέρα και πέταγαν διάφορα χελιδόνια προς την μεριά τους, κάποια τα πλησίαζαν αλλά ποτέ δεν πετύχαινα κανένα να πλησιάζει για να τα ταΐσει για να καταλάβω μήπως είναι η μαμά τους. πήρα λίγο ψωμάκι, το έτριψα ώστε να γίνει κυλινδρικό, πολύ μικρό κομματάκι και έβαλα στο στόμα του καθενός καθώς ανοίγανε το στόμα τους και ίσιωναν ψηλά τον λαιμό τους και ευτυχώς δεν έπαθαν κάτι.

Georgianna τι τα τάιζες; και πως; και κάθε πόσο;
    και σε πόσο καιρό πετάνε σύμφωνα με την φώτο που ανέβασα απ' το ίντερνετ;;;

Συνημμένα Αρχεία:

• αδα.jpg
      αδα.jpg
      File size:
      47,6 KB
      Προβολές:
      221
  8. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Τα χελιδονια δεν τρωνε ψωμακι, ειναι σαρκοφαγα. Κακως τους το εδωσες διοτι δεν μπορουν να το μεταβολισουν και μαλιστα τοσο μωρα. Τοσες λυσεις σου προτειναμε. Αν οντως δεν εχουν ταιστει σωστα απο χθες, σημερα φοβαμαι πως θα αρχισουν να "αποχαιρετουν".

9. Georgianna

Georgianna PB New Member

Δε θυμάμαι πια, έχει περάσει 1/4 του αιώνα από τότε! Πάντως τα δικά μου ήταν μεγαλούτσικα, σε καναδυο μέρες είχαν εξοικειωθεί με την κατάσταση και τρώγανε μόνα τους. Σπόρους μάλλον...είχαμε πολλά πουλάκια στο πατρικό μου τότε.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...