Γκρι παπαγαλακι που μιλαει, τι ρατσα ειναι;

Συζήτηση με θέμα Γκρι παπαγαλακι που μιλαει, τι ρατσα ειναι;, που ξεκίνησε από panosrey, στο Forum 'Παπαγάλοι Γενικά' του PetBirds, 25 Αυγ 2009.

1. panosrey

panosrey PB New Member

Γεια σας και παλι.Πηγα μια επισκεψη σημερα σε μια θεια μου που ειχε παπαγαλακι και μου ειπε οτι ελεγε πολλες λεξεις αλλα δεν εχω ξαναακουσει κατι παρομοιο στο φορουμ.Μου ειπε πως τον ηξερε σαν κρι παπαγαλο.Δεν ξερει πολλα απο ρατσες και etc αλλα εχει εμπειρια 6 χρονων με αυτο το παπαγαλακι.Ειχε μαθει να λεει διευθυνση τους να κανει τον θορυβο φιλιου να λεει ονοματα να κανει διαφορους θορυβους απο την φυση.Θα ηθελα αν ξερετε βεβαια να με ενημερωσετε για αυτην την ρατσα.Ευχαριστω

2. Fotis_K

Fotis_K PB Known Member

Μηπως ηταν γκρι παπαγαλακι Budgie?

Πες μας περισοτερα στοιχεια.Μεγεθος?Ραμφος?(χρωμα,μεγεθος)Ουρα?(μακρυα,κοντη)

3. ΑΓΓΕΛΟΣ2

ΑΓΓΕΛΟΣ2 PB Member

μηπως ηταν παπαγαλος..και οτι παπαγαλακι?

ζακο?που ειναι γνωστει και σαν γκριζοι παπαγαλοι?

4. panosrey

panosrey PB New Member

Επειδη εχει ψοφησει δεν μπορω να σας πω λεπτομερειες αλλα σιγουρα δεν ηταν ζακο και μου λεει οτι ηταν σαν τα κοινα παπαγαλακια αλλα γκρι.

5. Billy

Billy PB New Member

ε απ οτι φαινεται ηταν παπαγαλκι αρσενικο...το ειχε απο μωρο??

6. Victoria

Victoria PB New Member

Το εχεις δει αυτο το παπαγαλακι που λες η το εχεις ακουστα?
    Καμμια φωτογραφια η μια περιγραφη ισως?Μοιαζει με Budgie?

7. panosrey

panosrey PB New Member

Ναι ηταν αρσενικο μου ειπε απο μωρο το ειχε απο πολυ μικρο.Συγνωμη αλλα απο φωτο και ρατσες δν εχω υλικο μονο αυτα που σας ειπα

8. panosrey

panosrey PB New Member

Υπαρχουν πιθανοτητες να ειναι μπατζι?Εχουν δυνατοτητα ομιλιας τα μπατζι?

9. Georgina

Georgina PB Known Member PBCP Contributor

10. Mpikis

Mpikis PB New Member

ΝΑι εχουν δυνατοτητα αλλα εμεις πως να σε ενημερωσουμε??ειναι σαν να ρωτας: Εκεινο τον παπαγαλο με το κοκκινο που μιλαει!προσπαθησε να βρεις περισσοτερες πληροφοριες για να μας βοηθησεις λιγο...εγω οταν μου λενε γκρι καταλαβαινω τον ζακο...

11. ntiko

ntiko PB New Member

Ισως να ηταν κοκατιλ γκρι,τωρα μονο υποθεσεις μπορουμε να κανουμε αν δεν μας δωσεις παραπανω στοιχεια!

12. panosrey

panosrey PB New Member

ΟΚ θα την πω την θεια μου να μου δωσει περισσοτερες πληροφοριες,Αν και πιο πολυ νμζ μπατζι ητανε απο την περιγραφη που μου εκανε.Κοκατιλ αν ηταν θα το ειχα καταλαβει.

13. Fotis_K

Fotis_K PB Known Member

Τζωρτζινα δεν νομιζω να ηταν κατι τετοιο.Δυσκολα θα βρεις ενα τετοιο παπαγαλακι σε pet shop.Ασε που θα ειναι και πανακριβο..

14. Billy

Billy PB New Member

εχω δει τετοιο μαυρο μπατζι σε πετ σοπ στη Θεσσαλονίκη και εκανε οσο ολα 15 ευρω

15. Fotis_K

Fotis_K PB Known Member

Δεν ειδες καλα το λινκ.Αυτο δεν ειναι ενα απλο γκρι Budgie.Τετοια απλα γκρι εχω δει κι εγω.

16. Billy

Billy PB New Member

και τι ειναι ρε φωτη???εγγλεζακι ειναι εκθεσιακο...τετοιο λεω και εγω...οχι οπως τ απλα

17. Fotis_K

Fotis_K PB Known Member

Και σου ξαναλεω δες το λινκ καλα.Δεν ειναι ενα γκρι Budgie ουτε Budgerigar.Ειναι ενα διπλο γκρι Budgie οπως το αναφερει και ο Jamie.

18. Billy

Billy PB New Member

καλα καλα...δε θα συνεννοηθουμε...αμα δεις σε κειν το θεμα κι αλλα μελη εχουν δει τετοιο με 12 και 15 ευρω δεν ειναι κατι φοβερο...

19. Fotis_K

Fotis_K PB Known Member

Eσυ δεν θες να καταλαβεις.

Ας το παρουμε αναλυτικα.Εσυ εχεις δει γκρι Budgie.Αυτο που ανεφερε η Τζωρτζινα ειναι μαυρο Budgie.

#13 https://petbirds.gr/threads/9713/

Δες τις διαφορες του γκρι Budgie απο αυτο του μαυρου.

Επισης στο #1 αναφερεται οτι κανει 300$ το συγκεκριμενο Budgie.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...