Γκούλντιαν (Gouldian Finch)

1. Georgina

Georgina PB Known Member PBCP Contributor

Δημοσίευση νέου Άρθρου: Γκούλντιαν (Gouldian Finch).

Διαβάστε τη συνέχεια του Άρθρου εδώ: Γκούλντιαν (Gouldian Finch)

2. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Φωτογραφίες και βίντεο Gouldian

Δείτε μερικές φωτογραφίες και ένα βίντεο με τον περίφημο ερωτικό χώρο των Γκούλντιαν.

Συνημμένα Αρχεία:

3. Diamante de gould

Diamante de gould PB New Member

Τζωρτζινα πολυ καλο το αρθρο σου! τωρα το ειδα...
    Επισυναπτω και καποιους χρωματισμους ακομα.

4. Diamante de gould

και μια τελευταια :)

5. Βασιλης

Βασιλης PB Member

Φοβερά χρώματα. Οδυσέα δεν γλιτώνεις έτσι εύκολα και τις εμπειρίες σου από την αναπαραγωγή γράψε κάπου:D. Είσαι από τους λίγους εδώ που ασχολούνται με gouldians και πληροφορίες-παρατηρήσεις από πρώτο χέρι δεν μπορούμε να βρούμε εύκολα.

6. Diamante de gould

Εγω απο την αλλη αυτο που δεν μπορω να βρω ευκολα ειναι gouldians με τετοια χρωματα. Αυτα στις φωτογραφιες που ανεβασα (δυστυχως) δεν ειναι δικα μου. Ο Λευτερης εχει κατι πολυ καλα ζευγαρια.
    Η αναπαραγωγη τους ειναι σχετικα ευκολη. Εγω προς το παρον δεν ειχα κανενα προβλημα για να χρειαστω παραμανες society οπως πολυ λενε πως συχνα συμβαινει. Ειναι εξισου καλοι γονεις με τα ζεμπρακια αλλα το ακριβως αντιθετο σε οτι εχει να κανει με την κατασκευη της φωλιας. Τα gouldians θα χρειαστει να τους βαλουμε εμεις λιγο υλικο φωλιας στην βαση αυτης για να τα παρακινησουμε να βαλουν κιαυτα ακομα λιγο ή και καθολου. Εγω τους βαζω ακομα και φωλιτσα καναρινιου μεσα στην κλειστου τυπου γιατι φτιαχνουν τοσο κακες φωλιες που ενδεχεται να μην μπορουν να εχουν ολα τα αυγα σε ενα σημειο. Επισης ειναι πολυ ευαισθητα στις χαμηλες θερμοκρασιες και ειναι κυριως εσωτερικου χωρου για την Ελλαδα. Αυτα ειναι τα πολυ βασικα για να ξεκινησει καποιος με σημαντικοτερο αυτο τησ θερμοκρασιας. Απο κει και περα αν υπαρχει καποια αλλη απορια και γνωριζω, ευχαριστως να απαντησω. Παντως αξιζει το κοπο να ασχοληθει κανεις. Ειναι πανεμορφα και αξιαγαπητα! Οι τιμες τους ειναι σχετικα υψηλες με τα αλλα παραδεισια λογο του οτι αργουν πολυ να παρουν τα ενηλικα τους χρωματα. Λευτερη και οποιος αλλος ασχολειται, περιμενουμε σχολια και παρατητησεις και απο τα δικα σας!

7. nasosKE_30

nasosKE_30 PB New Member

και εμεις περιμενουμε φοτο απο τα δικά σας γιατι οντος ειναι σπανιακαι πανακριβα!

8. lizard

lizard PB Member Article Writer

πολυ ομορφα πουλια εχουν τελειους συνδυασμους χρωματων.

9. Wind-sa

Wind-sa PB Member

Panemorfa poulia! Prepei na einai akriva kai arketa spania edo stin Ellada?! Oxi?

10. pe.di.

pe.di. PB New Member

Έχω ένα αρσενικό με κόκκινο κεφάλι που τώρα είναι σε πτερόροια
    και περιμένω να διαμορφώσει τα χρώματά του.Τέτοια πουλιά είχα δει σε
    petshop πριν 1 χρόνο στην τιμή των 60 ευρώ.Από τότε μέχρι και σήμερα
    δεν έχω ξαναδεί.
    Το φθινώπορο θ'αναζητήσω θυληκό για να τα ζευγαρώσω του
    χρόνου την άνοιξη.

11. annouk313

annouk313 PB New Member

Πωλινα τα πουλακαι αυτα αν κ σπανια υπαρχουν σε πετ σοπ.εχιε τυχει να δω αλλα οχι τα σπανιοτερα χρωματα,σε χρωματισμους του κιτρινου ειδα.μπορεις να κανεις κ παραγγελια αποτι ξερω αλαλ κοστιζουν γυρω στα 60-80 ισως κ 100 ευρω το ενα.πανεμορφα

12. Βασιλης

Βασιλης PB Member

Οδυσσέα σε τι μεγέθους κλουβιά κάνεις αναπαραγωγή; Αυτό που λένε ότι παρατάνε τα αυγά ή τα μικρά πολλές φορές δεν ισχύει τελικά; Επίσης αφήνεις να διαλέξουν σύντροφο οι θηλυκές ή καθορίζεις εσύ τα ζευγάρια; Έχω διαβάσει ότι παίζει πολύ μεγάλο ρόλο στο πόσο καλοί γονείς θα είναι το να ταιριάζει το ζευγάρι και να έχει διαλέξει η θηλυκιά το σύντροφό της. Αυτά από ερωτήσεις προς το παρόν αν και έχω μπόλικες ακόμη :)

13. Diamante de gould

Βασιλη προς το παρων εχω ασχοληθει με 2 ζευγαρια μονο οποτε οσα γραφω ισως και να μην ισχυουν παντα. Ειναι ομως συνδιασμος μικρης εμπειριας και αρκετης βιβλιογραφιας:).
    Εγω λοιπον, λογω ελλειψης (εσωτερικου)χωρου, χρησιμοποιω κλασσικες ζευγαρωστρες αλλα σιγουρα αν ειχα την δυνατοτητα θα τα ειχα σε κλουβες μεγεθους αναλογου με αυτων που φτιαχνετε για ζευγαρι καρδερινας. Εχω παρατηρησει οτι χρειαζονται αρκετο πεταγμα ειδικα οταν ταιζουν τους νεοσσους. Για επιλογη ζευγαριου τωρα, σε εμενα δουλεψε πολυ καλα το να βαζω πρωτα αρσενικο στο κλουβι με την φωλια και μολις δω ενδιαφερον για την κατασκευη αυτης τοτε να προσθετω το θυληκο που εχω διαλεξει εγω. Με αυτον τον τροπο μου εχουν γεννησει σε λιγο απο ενα μηνα γνωριμιας του ζευγαριου. Τελος κανενα ζευγαρι δεν παρουσιασε προβλημα στην ανατροφη των νεοσσων. Ισα ισα που νεοσσοι απο την πρωτη γεννα βοηθησαν στο ταισμα των δευτερων μικρων οταν αυτα δεν ειχαν απογαλακτιστει πληρως.;)

14. Βασιλης

Βασιλης PB Member

Με δύο ζευγάρια βέβαια είναι απλά ενδεικτικό το αποτέλεσμα καθώς μπορεί απλά να έτυχε να ταιριάξουν τα πουλιά. Ευελπιστώ να συνεχίσεις τις αναπαραγωγές και στο μέλλον και να μάθουμε παραπάνω από τις παρατηρήσεις. Φωλιά χρησιμοποιείς κλειστή εντελώς (με τρύπα σαν των παπαγάλων) ή μισάνοιχτη όπως των zebra;

15. Diamante de gould

Συμφωνω. Γιαυτο και το ξεκαθαρισα.
    Φωλιες βαζω και τις δυο που αναφαρεις (μια σε καθε ακρη) και προς το παρον διαλεγουν με την μικρη τρυπα(παπαγαλων). Αλλα αυτο μπορει να ειναι και λογω θεσης. Τα zebras παντως που λες, τα ειχα ελευθερα στο δωματιο μου και ειχαν γεννησει σε καθε τυπο φωλιας, ακομα και στις τελειως ανοιχτου τυπου.

16. Diamante de gould

Επειδη εγινε λογος για τις τιμες τους σε αλλο θεμα, παραθετω τον τιμοκαταλαγο μεγαλου εκτροφεα συμφωνα με τα χρωματα για να ξερετε τι πληρωνετε. Στα μαγαζια στην Ελλαδα συνηθιζεται να τα εχουν ολα μαζι με την ιδια τιμη και ετσι παρουσιαζονται καμια φορα πολυ καλες ευκαιριες. Οι τιμες ειναι σε αμερικανικα δολαρια οποτε υπολογιστε να την πολλαπλασιασεται με 0.709837 για να βγει σε ευρω.

NORMALS:Green-back, Purple Breast with Black, Red or Orange Head
    Purple, Purple/Split to White or White Breasts
    males$125 each
    females$150 each
    pairs$200

YELLOW-BACK:Co-dominant Mutation. Green back of the Normal is replaced by yellow.
    Head colors are Red, Orange and Black. (Black head in a yellow-back is beige or gray).
    Yellow (Double Factor Cock) x Normal Hen = 100% Dilute cocks, yellow-back hens and Single Factor Yellow-back cocks
    Yellow x Yellow = (Only recommended if cock bird is not Double Factor) 25% Double Factor cocks, 25% Dilute & Single Factor cocks, 25% Normal hens, 25% Yellow hens
    Yellow (SF cock or hen) x Normal = 50% Normal cocks and hens, 50% Yellow-back hens, Dilute cocks or Yellow-back SF cocks Red or Black Head Purple Breast$150 each Purple / White Breast$150 each White Breast$150 each
    Orange Head Purple Breast$225 each Purple / White Breast$225 each White Breast$225 each
    Red or Black Head Purple Breast (Double Factor Cock)$175 each Purple / White Breast (Double Factor Cock)$175 each White Breast (Double Factor Cock)$175 each
    Orange Head Purple Breast (Double Factor Cock)$250 each Purple / White Breast (Double Factor Cock)$250 each White Breast (Double Factor Cock)$250 each

DILUTE-BACK:Belongs to Yellow-back Mutation. Males Only: Sex linked CO-dominant. Pastel Green back with Purple Breast or Split to White Breast only; Red, Orange and Black Heads (black appears gray). I pair Dilutes with other mutations to produce a large, hardier bird.
    Dilute x Normal Hen = same as Yellow x Normal above
    Dilute x Yellow Hen = same as Yellow x Yellow above
    Red Head Purple Breast$200 each Purple / White Breast$200 each
    Orange or Black Head Purple Breast$250 each Purple / White Breast$250 each

BLUE BACK:Recessive Trait: Normal and Yellow-back Gouldians can be split for Blue-back. Green back of the Normal is replaced by a teal blue in the Hens. Cocks have turquoise blue starting behind the head mask, turning into teal blue further down the back. Yellow and red pigment is not present in the Blue-back. Thus, the abdomen becomes a creamy white and the Red and Orange head become a Straw or Carmel color. Black Heads remain black. Blue-backs can have either Purple or White Breasts.
    Blue-back x Blue-back (I NEVER recommend this pairing)
    Blue-back x Normal/Blue-back = 50% Blue-back, 50% Normal/Blue-back
    Normal/Blue-back x Normal/Blue-back = 25% Normal, 50% Normal/Blue-back, 25% Blue-back
    Blue-back x Yellow-back/Blue-back = 50% Blue-back, 50% Yellow-back or Dilute/Blue-back
    Yellow-back/Blue-back x Yellow-back/Blue-back = 25% Yellow-back, 50% Yellow-back/Blue-back, 25% Blue-back Straw or Black Head Blue-back, Purple Breast$275 each Blue-back, Purple/White Breast$275 each Blue-back, White Breast$275 each
    Red, Orange or Black Head Normal/Blue-back, Purple Breast$175 each Normal/Blue-back, Purple/White Breast$175 each Normal/Blue-back, White Breast$175 each
    Red Head Yellow-back/Blue-back, Purple Breast$225 each Yellow-back/Blue-back, Purple/White Breast$225 each Yellow-back/Blue-back, White Breast$225 each
    Orange or Black Head Yellow-back/Blue-back, Purple Breast$275 each Yellow-back/Blue-back, Purple/White Breast$275 each Yellow-back/Blue-back, White Breast$275 each
    Red Head Yellow-back/Blue-back, Purple Breast (Double Factor Cock)$325 each Yellow-back/Blue-back, Purple/White Breast (Double Factor Cock)$325 each Yellow-back/Blue-back, White Breast (Double Factor Cock)$325 each
    Orange or Black Head Yellow-back/Blue-back, Purple Breast (Double Factor Cock)$375 each Yellow-back/Blue-back, Purple/White Breast (Double Factor Cock)$375 each Yellow-back/Blue-back, White Breast (Double Factor Cock)$375 each
    Red Head Dilute/Blue-back, Purple Breast$250 each Dilute/Blue-back, Purple/White Breast$250 each
    Orange or Black Head Dilute/Blue-back, Purple Breast$300 each Dilute/Blue-back, Purple/White Breast$300 each

SILVER-BACK:This Gouldian is technically a Blue-black mutation. The teal blue is replaced with a powder blue, silver-gray to white coloration. These birds can carry a Single or Double factor, yellow-back genetic trait. The head color can be either Straw or Black. (Black appears as gray or white beige.) Silver Blue, Purple Breast$300 each Silver Blue, Purple/White Breast$300 each Silver Blue, White Breast (closest you will come to a white Gouldian)$300 each

17. Diamante de gould

DILUTE BLUE:This Gouldian is also of the Blue-back mutation. The teal blue is replaced with an overall Powder Blue coloration. These birds are carrying a Single Factor Yellow-back genetic trait. The head colors are the same as the other Blue-backs, Straw and Black. In this mutation Black is Gray as in the Dilute Yellow-back mutation. Breast color is always Purple but can be split to White Breast. Dilute Blue, Purple Breast$275 each Dilute Blue, Purple/White Breast$275 each

18. elenoula

elenoula PB New Member

γειά σου! εχω ενα γκουλντιαν αλλα δεν ξερω αν ειναι θυληκο... δες τις φωτο και αν ειναι τα ζευγαρωνουμε!

19. ANASTASIA21

ANASTASIA21 PB New Member

Γειά σου Ελενούλα.

Το gouldian είναι θηλυκό, υπάρχουν και πιό ειδικοί εδώ για να σου απαντήσουν όμως έχω ίδιο ακριβώς (μαυροκέφαλο) το οποίο είναι αρσενικό και είναι εμφανείς οι διαφορές.:)

20. elenoula

elenoula PB New Member

Γειά σου! Ευχαριστώ πολύ! Είχα καταλάβει οτι ήταν θυληκο απο κατι άρθρα που διαβασα ...και ελεγε ότι τα θυληκά δεν έχουν τόσο έντονα χρώματα. Αν θες να τα ζευγαρώσουμε στείλε μου μύνημα.. Γείααα...

Μοιραστείτε

Φόρτωση...