Γκούλντιαν ποσο κοστιζουν;

Συζήτηση με θέμα Γκούλντιαν ποσο κοστιζουν;, που ξεκίνησε από alexan2dros, στο Forum 'Γενικά Θέματα για Εξωτικά Πουλιά' του PetBirds, 25 Ιαν 2009.

1. alexan2dros

alexan2dros Banned

γεια σας.. σκεφτομαι καποια στιγμη να παρω ενα ζευγαρη.. ποσο περιπου κανει η τιμη?κατι αλλο αλλα τα ζεμπρακια και αλλο τα γκουλτνιαν ετσι?

2. ShadyLady

ShadyLady PB Member Article Writer

3. alexan2dros

alexan2dros Banned

σε ευχαριστω ουτος η αλλως...

4. ANASTASIA21

ANASTASIA21 PB New Member

Τα ζεμπράκια κυμαίνονται εδώ στην Αττική από 10 μέχρι 15 euro.
    'Οσον αφορά τα gouldians,όλα είναι σχετικά διότι παίζει ρόλο το χρώμα που έχουν.Να υπολογίζεις πάντως πάνω από 50 euro.
    Οι τιμές που αναφέρω είναι για ένα πουλάκι και όχι για ζευγάρι.
    Δες παρακάτω τα gouldians που αγόρασα εχθές το πρωί!

5. alexan2dros

alexan2dros Banned

πολυ ωραια... εσυ ποσο τα πηρες?? μμ σκεφτομαι σοβαρα τορα να παρω σε κανενα 2 μηνο..

6. alexan2dros

alexan2dros Banned

εκανα μια ερευνα σε petshops πιστευω οτι βρηκα καλη τιμη.. 37 ευρο το ενα...θα αγορασω τον αλλο μηνα...

7. Parrotsmile

Parrotsmile PB Member

Καλή τιμή αν σκεφτείς ότι τα πήρα 75 το ένα.Πολύ φτηνά πάντως,δεν έχω ξανακούσει τόσο χαμηλή τιμή.

8. alexan2dros

alexan2dros Banned

δεν τα εχω δει.. ειπε οτι θα τα φερει μεχρι τον αλλο μηνα εξαρταται αν εχουν λεει οι ανθρωποι του.. θα περιμενω να δω πρωτα τι παιζει και μετα αγοραζω, για πες μ ολα καλα? ευκολα πουλια? κανενα προβλημα?

9. magnet1

magnet1 PB New Member

σε 2 πετσοπ που πηγα στην οδο Αθήνας απογοητευθηκα. στο 1 τα ειχαν 100 ευρω και στο αλλο 65. τρελαθηκα. εγω τα πηρα 35 απο σαντορινη.
    κ απ οτι καταλαβα ειμαστε πολυυυυ πιο φθηνοι εκει κατω. αν σκευτειτε οτι και τα καναρινια (κοκκινα η ασπρα) τα εχουν 45-50 στην Αθήνα κ 33-45 στη σαντορινη. και τα ζεμπρακια τα βρισκω με 8-10 ευρω και στην Αθήνα εχουν 12!
    αν ειναι δυνατον. αν ειναι να αγωραζω πουλια απο σαντορινη κ να τα πουλαω στα πετσοπ στην Αθήνα...

10. alexan2dros

alexan2dros Banned

ναι μεγαλη διαφορα ευτηχος βρηκα με 37 ευρω,... θα παρω μολις φερει.. να σκεφτεις οτι πηγα και σε αλλο petshop και τα ειχε 50...

11. Yasmin

Yasmin PB Member

Αλέξαντρε, σε ποιά petshop στο Ηράκλειο είδες γκούλντιαν; Τέσσερα χρόνια δεν είχα δει πουθενά! Πάντως πρόσεξε γιατί από όσα petshop έχω γυρήσει στο Ηράκλειο -και ήταν αρκετά πίστεψέ με- ή είναι σε μαύρο χάλι και σχεδόν πάντα δεν ξέρουν την τύφλα τους..

12. alexan2dros

alexan2dros Banned

ενα σχετικα καινουργιο..δεν προσεξα ονομα.. ειναι κοντα στο λιμανι αν ξερεις διπλα απο τα mcdonalds.. πριν παρω φυσικα θα δω πως ειναι τα πουλια και θα προσπαθησω να του δωσω δικο μου κλουβι να τα βαλει εκει αμεσως μην τα βαλει με τα αλλα π εχουν..

13. loxias

loxias PB New Member

εδω στην Μακεδονια τα γκουλντιαν εχουν απο 40 μεχρι 60 το ενα δεν ξερω πως και γιατι αλλα υπαρχουν παρα πολλα χρονια ειχαν να εμφανιστουν τωρα εχουν και τα πιο μικρα petshop Αν μεινουν ετσι λιγο ακομα θα πεσουν κι αλλο οι τιμες

14. alexan2dros

alexan2dros Banned

γεια σας. βρηκα καποια gouldian. τα 2 ειναι σε πολυ καλη κατασταση.. μου δινει και τα 4 130 ευρω.. τα 2 75..τι λετε να κανω? να παρω? τα 2 αρσενικα φαινονται καλα και το 1 θηλυκο.. το αλλο θηλυκο ετσι και ετσι.. καποιες στιγμες ψιλο φουσκοναν... και το θηλυκο προσπαθουσε να κοιμηθει..3 το μεσημερι ηταν... τι λετε???

15. ANASTASIA21

ANASTASIA21 PB New Member

Δεν ξέρω τα οικονομικά σου Αλέξανδρε όμως η τιμή είναι πολύ καλή.
    Εγώ τα έχω πλέον μία βδομάδα και θα έλεγα σε αυτή την φάση γνωριμίας με το είδος ότι είμαι οκ με το ζευγάρι και δεν θα ήθελα παραπάνω.
    Οσον αφορά τον ύπνο λογικό είναι αν είναι από τα ξημερώματα στο πόδι.

16. alexan2dros

alexan2dros Banned

θα περιμενω και το αλλο petshop αν δω οτι ειναι σε καλη κατασταση θα παρω αυτα και ασ ειναι παραπανω τιμη.. αν μπορουσα και ειχα λεφτα θα επερνα αυτα τα 4 και θα προσπαθουσα εκεινα τα οποια δεν φαινοντουσαν τοσο καλα να τα ζωντανεψω... αλλα δυστηχος φοιτητης ειμαι.. no money.. :)

17. vasileia

vasileia PB New Member

εγω είχα βρει σε ένα pet shop με 15 ευρώ το ένα κ σε πολύ καλή κατάσταση αλλά ήταν σε ένα χωριό στην επαρχία δε θυμάμαι σε ποιό.Αλήθεια 75 ευρώ:eek: πάρα πολλά λεφτά.

18. Georgina

Georgina PB Known Member PBCP Contributor

Οι τιμες για τα γκλουλντιαν στην Αθήνα και τα προάστια κυμαίνονται από 60-75 το ένα, ενώ για τα ζεμπράκια από 12-15 το ένα, εκτός αν πρόκειται για καποια μετάλλαξη οπότε μπορεί να φτανει η τιμή του και μεχρι 20 ευρώ. Αν παρεις , αξιζει να παρεις ζευγαρι προκειμένου αν χαρείς και τους απογόνους τους.

Αναστασία, ο Κωσταντίνος πηρε γκουλντιαν και τα βρήκε και σε καλή τιμή.

19. FINCHiii

FINCHiii PB New Member

παιδια υπαρχει ενα pet στη Θεσσαλονίκη που τα πουλαει σταθερα στα 50 ευρω και ακομα και οι "σπανιες" παραλαγες εχουν διακυμανσεις στο δεκαευρο...

Μοιραστείτε

Φόρτωση...