Γινεται να κανω τον Σενεγαλης μου να μιλαει;

Συζήτηση με θέμα Γινεται να κανω τον Σενεγαλης μου να μιλαει;, που ξεκίνησε από panosg, στο Forum 'Παπαγάλοι Γενικά' του PetBirds, 21 Μαρ 2009.

1. panosg

panosg PB New Member

Γεια σας και παλι!Θελω να κανω μια ερωτηση για το αν γινεται να κανω τον Σενεγαλης μου να μιλαει.Γινεται να μιλησει τωρα που ειναι ακομα μικρο η οταν μεγαλωσει?Καμια ιδεα?

2. panosg

panosg PB New Member

Ααα!Και και αλλο.Εχει αρχισει να μας μαθαινει!

3. sophias

sophias PB New Member

δεν θα μιλήσει τώρα!υπομονή!αν το φροντίσεις,το ταίσεις,παίξεις μαζί του και σε εμπιστευτεί,χίλια δυό πράγματα μπορείτε να κάνετε μαζί,γιατί όλοι,θέλουμε και να μιλήσει??αυτό,πρώτον εξαρτάται απο το χαρακτήρα του ζώου,και δεύτερον απο την εξικοίωση μαζί σου!
    Χθές δεν τον πήρες???ε,κάνε λίγο υπομονή,αργότερα ,αν είναι,θα τον ακούσεις...άλλωστε οι senegals,φημίζονται για την καλή παρέα που κρατάνε,την εύκολη προσωπικότητα,την ηρεμία,τη γλυκύτητα...
    Ιδιαίτερα καλοί ομιλητές δεν είναι,λένε καποιες λέξεις,αλλά,πιστεψέ με,σαν κάτοχος senegal κι εγώ,είναι το ...μικρότερο προσόν του!

4. trezor7

trezor7 PB New Member

άλλωστε οι senegals,φημίζονται για την καλή παρέα που κρατάνε,την εύκολη προσωπικότητα,την ηρεμία,τη γλυκύτητα...περίεργο ο δικός μου ένα τρελοκομείο σκέτο είναι εδώ και 6 μήνες που τον πήρα-μωρό τον έχω πάρη

5. sophias

sophias PB New Member

εξαρτάται και απο το περιβάλλον,νομίζω...:)
    αν μεγάλωσε με τους γονείς του ή με ανθρώπους,αν ασχολείσαι μαζί του αρκετα,κλπ...κατα κανόνα τα ζώα δεν φταίνε...;)

6. inca1099

inca1099 PB Member Article Writer

Κανένας δεν μπορεί να σου πει με ακρίβεια αν θα μιλήσει το πουλί. Αρκετά πουλιά δεν μιλάνε ποτέ. Είναι θέμα χαρακτήρα πτηνού, ενασχόλησης και συνεχούς επαφής. Στα υπόλοιπα συμφωνώ με όσα είπε η Σοφία, ένας σενεγάλης διακρίνεται για την συντροφία του, για την περιέργειά του να πειράζει τα πάντα, καθώς και για το γλυκό - αγριο βλέμμα που έχουν.

7. Τον δικό μου τον έχω μαζί με την...πολυαγαπημένη μου:D Κλαίρη, παπαγαλίνα Ρίκνικ...
    Εφόσον αυτή...ουρλιάζει συνεχώς,
    έμαθε & αυτός να φωνάζει..."σκάσε"!
    Το...ένστικτο...;))

8. panosg

panosg PB New Member

Σας ευχαριστω ολους σας για τις απαντησεις.Θελω να πω οτι συμφωνω και εγω.Εχει αρχισει να καθεται στον γιο μου αν και απο παιχνιδι μας εχει δαγκωσει κανα δυο φορες(απαλα αλλα νιωθεις το τσιμπημα)!Ειναι πολυ αγκαλιτσας!

Μοιραστείτε

Φόρτωση...