Για ποιο λογο ηταν ολα τα αυγα κλουβια;

Συζήτηση με θέμα Για ποιο λογο ηταν ολα τα αυγα κλουβια;, που ξεκίνησε από xristos12, στο Forum 'Αναπαραγωγή Καναρινιών' του PetBirds, 30 Απρ 2009.

1. xristos12

xristos12 PB New Member

χαιρετω ! τι κανετε παιδια?
    εχω 8 καναρινια και εχω βαλει κανει 3 ζευγαρια και οι τρεις καναρες βγαλαν αυγουλακιακαι ολα ηταν κλουβια? για πιον λογο εγινε αφτο? παιζει ρολο η τροφη?
    ευχαριστω!

2. mgerom

mgerom PB Supporter Article Writer

3. Αν αυτό που κάνουμε ως εκτροφείς είναι να μιμούμαστε το εξωτερικό περιβάλλον σε ελεγχόμενες συνθήκες, τότε πρέπει να δώσεις έμφαση σε τρεις βασικούς τομείς:
    1. Διατροφή - Πολύ πιο πλούσια την άνοιξη, τόσο σε σπόρους όσο και συμπληρώματα διατροφής.
    2. Φωτισμός - Μεγαλύτερη διάρκεια φωτός.
    3. Θερμοκρασία - Σαφώς υψηλότερη.

Όταν διασφαλίσεις αυτά τα τρία, τότε βεβαιώσου ότι και το αρσενικό είναι έτοιμο να ζευγαρώσει. Η θηλυκή είναι - γεννάει - αλλά πρέπει να συμμετάσχει και το αρσενικό.
    Καλή επιτυχία στην επόμενη φορά.

4. sainer

sainer PB New Member

εσυ χρηστο τι διατροφη εκανες στα ζευγαρια σου?

5. xristos12

xristos12 PB New Member

τους δινω αυγοτροφη με λιομενα τσοφλια αυγων ωστε να παρουν ασβεστιο που την φτιαχνω μονος και ολημερα τα εχω στον ηλιο(οταν αφτος υπαρχει) και επιπλεον τους δινω βιταμινες !

6. Φαμπιο

Φαμπιο PB Member

Μην τα εχεις ολη μερα καλε στον ηλιο...Το πρωι ειναι η καλυτερη ωρα για ηλιακη ενεργεια:p
    Τι βιταμινες τους δινεις?Αν εννοεις αυτες τις σκονες τις διαφορων χρωματων(κιτρινη,κοκκινη,πρασινη κ.λ.π.)δεν ειναι βιταμινες και καλυτερα να μην τις ξαναβαλεις γιατι ειναι ανθυγιεινες...

7. sainer

sainer PB New Member

βρασμενο αυγο και πολυβιταμινες στο νερο δεν τους βαζεις?την αυγοτροφη σου πως την φτιαχνεις?

Μοιραστείτε

Φόρτωση...