Γιατι το lovebird μου δεν κανει μπανιο;

Συζήτηση με θέμα Γιατι το lovebird μου δεν κανει μπανιο;, που ξεκίνησε από may-queen88, στο Forum 'Παπαγάλοι Γενικά' του PetBirds, 29 Αυγ 2009.

1. may-queen88

may-queen88 PB New Member

Βασικα ολο το θεμα ειναι στον τιτλο αλλα ας βαλω και ενα βιντεακι του να τον δειτε :)

2. kwnstantina

kwnstantina PB New Member

Πολύ όμορφο είναι... Να σου ζήσει... Τώρα γιατί δεν κάνει μπάνιο θα σε γελάσω... Μήπως δεν θέλει?

3. Georgina

Georgina PB Known Member PBCP Contributor

Πόσο καιρό το έχεις?? Φαινεται αρκετά εξημερωμένο!

Εχεις προσπαθησει να το κανεις μπανιο? Του πρόσφερες μπανιερίτσα?Αν ναι, με ποιον τρόπο και ποιες ηταν οι αντιδράσεις αυτες που σε οδηγησαν να καταλαβεις οτι δεν θέλει να κανει μπάνιο?:)

4. may-queen88

may-queen88 PB New Member

Του εχω μπανιεριτσα απο την πρωτη μερα. Τον εχω τωρα εδω κ 1 1/2 βδομαδα. Απλως πριν καμια δυο μερες τον εβαλα μεσα σε ενα πιατακι με νερο και απλος βγηκε. Τιναζοταν χωρις να βουταει.

5. Georgina

Georgina PB Known Member PBCP Contributor

Καλα και με μια φορά που δε ηθελε να κανει μπάνιο, ανησυχησες?? :D
    Οι παπαγαλοι ειναι πουλια με προσωπικότητα και δεν ειναι σωστο να τα πιεζεις να κανουν κατι που δεν θέλουν. Εσυ να του προσφέρεις καθημερινα μπανιέρα ή ταπεράκι με λίγο νερό και εκείνο οταν νιωσει την ανάγκη θα μπει να μπανιαριστει. Να αφαιρεις την μπανιέρα με το νερό μετα την παρέλευση μισης ωρας . Αν διαπιστωσεις οτι για πολλές μερες δεν μπαινει καθόλου, δοκιμασε να τον καταβρεξεις με ενα καταβρεχτηρι με απαλά νεφη νερού!

6. mariah

mariah PB Member

Να σου ζησει ειναι πολυ ομορφο!Πολυ λιγο καιρο το εχεις.Χαιρομαι που ειναι αρκετα κοντα σου.Σιγα σιγα θα δοκιμασει και το νερο.Μην ανησυχεις.Ακομα μαθαινει το χωρο γυρω του.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...