Γιατι στο παπαγαλακι μου δεν αρεσουν καθολου τα φρουτα;

Συζήτηση με θέμα Γιατι στο παπαγαλακι μου δεν αρεσουν καθολου τα φρουτα;, που ξεκίνησε από xristos12, στο Forum 'Διατροφή Παπαγάλων' του PetBirds, 4 Μαϊ 2009.

1. xristos12

xristos12 PB New Member

γεια σας φιλοι μου!η8ελα να σας ρωτησω γιατι στο παπαγαλακι μου δεν αρεσει καθολου τα φρουτα και τρωι ενα σπλιναντερο μονος του!
    μηπως πρεπει να λαβω δραστικα μετρα?

αμα ειναι να φτιαξω μια συνταγη για παπαγαλους με σπλιναντερο να βγαλουμε και κανα φραγκο!

2. Pigaki

Pigaki PB New Member

Τι εννοεις "τρωει σπληναντερο"??:confused::confused:

3. Victoria

Victoria PB New Member

Το λες μεταφορικα αυτο ?"σπλιναντερο"εννοεις τη σπληνα?

4. mariah

mariah PB Member

Γενικα οι περισσοτεροι παπαγαλοι απο πετ σοπ και οταν ειναι μεγαλα σε ηλικια πουλια δεν ειναι συνηθισμενα να τρωνε φρουτα και λαχανικα,αλλα σπορους.Δεν τα εχουν ξαναδει στη ζωη τους και δεν εχουν μαθει.Για προσπαθησε να κανεις αυτο που εκανα στα Lovebirds μου και τα εμαθα να τρωνε φρουτα και λαχανικα.Το εχουν δοκιμασει και αλλα παιδια εδω μεσα και εχει πιασει το κολπο.https://petbirds.gr/threads/Τα-lovebirds-μου-τρώνε-επιτέλους-φρούτα.9757/

5. Maria Pap.

Maria Pap. PB Member

Η ποικιλία στη διατροφή, είναι απαραίτητη, για να προσλαμβάνουν όλα τα απαραίτητα συστατικά. Στη φύση ένα μεγάλο μέρος της τροφής αποτελούν τα φρούτα (+ σπόροι + καρποί κλπ.). Προσπαθούμε να τους παρέχουμε από όλα, για σωστή - ισορροπημένη - υγιεινή διατροφή, που αποτελεί τη βάση της καλής φροντίδας και κατά συνέπεια της καλής υγείας του πουλιού. (χωρίς .. δραστικά μέσα :) )

6. kwnstantina

kwnstantina PB New Member

Θέλω να ρωτήσω τα κοκατίλ γλυστρίδα κάνει να τρώνε όπως τα καναρίνια? Γενικά κάνει να τρώνε ό,τι τρώνε τα καναρίνια ή μερικές τροφές τα πειράζουν?

7. Georgina

Georgina PB Known Member PBCP Contributor

Μοιραστείτε

Φόρτωση...