Γιατι η καναρα και ο καναρος τσακωνονται συνεχεια;

Συζήτηση με θέμα Γιατι η καναρα και ο καναρος τσακωνονται συνεχεια;, που ξεκίνησε από billdere, στο Forum 'Αναπαραγωγή Καναρινιών' του PetBirds, 8 Φεβ 2015.

1. billdere

billdere PB Member

ενω η καναρινιτσα μου ητανε μια χαρα με την καρδερινα οταν τα ειχα μαζι και στεινοτανε για να ζευγαρωσουν τωρα η καναρα που την εχω μαζι με τον αρσενικο καναρο στο ιδιο λκουβι τσακωνονται συνεχεια..δεν τον θελει καθολου..ενω απο αποσταση κλουβιων καθοντουσαν ολη την ωρα διπλα διπλα οταν τα εβαλα μαζι μετα απο μια εβδομαδα γνωριμιας.
    Η καναρα κυνηγαει συνεχεια τον αρσενικο..ο αρσενικος τα εχει κανει πανω του ψαχνει να κρυφτει..γιατι ειναι τοσο νευριασμενη η καναρινα?
    Της εβαλα και φωλια για να της ερθει η διαθεση του ζευγαρωματος..Ειναι και τα 2 πυρωμενα..

2. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Βασίλη είναι αναπόφευκτος ο καυγάς όταν κυρίως το θηλυκό δεν έχει αναπαραγωγική διάθεση.
    Είναι μια κρίσιμη κατάσταση για το ζευγάρι που θα συνεχιστεί για πολλές μέρες αν δεν απομακρύνεις το αρσενικό και που πιθανόν να υπάρχουν και μελλοντικές επιπτώσεις στην πιθανότητα να ζευγαρώσουν σύντομα.
    Σου προτείνω ανεπιφύλακτα, να απομακρύνεις το αρσενικό σε διπλανό κλουβί (αν η ζευγαρώστρα δεν έχει χώρισμα) και να τα αφήσει πάλι μαζί στον ίδιο χώρο, μόνο όταν το θηλυκό αρχίσει να χτίζει τη φωλιά του.
    Επειδή είμαι σίγουρος πως δεν θα αργήσει να γίνει αυτό ... και επειδή θα έχεις ασφαλώς και λίγο χρόνο.... προτείνω για να διαβάσεις τόσο εσύ όσο και όσοι ενδιαφέρονται πραγματικά να μάθουν, για τη διαδρομή Από το αυγό του καναρινιού μέχρι τον απογαλακτισμό των νεοσσών | PetBirds για την Αναπαραγωγή καναρινιών και Ζευγαρώστρες | PetBirds και για το Ζευγάρωμα καναρινιών | PetBirds
    Διαβάζοντας τις πληροφορίες από τόσο καλογραμμένα και τεκμηριωμένα άρθρα αποφεύγουμε τα λάθη, που μπορούν να μας κοστίσουν οικονομικά... αλλά κυρίως στα αναπαραγωγικά σχέδια και αποτελέσματα.
    Αν υπάρξει χρόνος ....μη διστάσεις να διαβάσεις το άρθρο που μιλά για το ποιος είναι Ο ιδανικός πατέρας καναρινιών | PetBirds και φυσικά να κάνεις ερωτήσεις όπου και όποτε έχεις απορίες...

Τελευταία επεξεργασία από moderator: 10 Ιουλ 2016
  3. billdere

billdere PB Member

Ολα τα ποστ που μου δωσατε Κ. Γιαννη με βοηθησαν να καταλαβω απο την οργανωση του κλουβιου μεχρι το ''ταιριασμα'' του ζευγαριου μπορω να πω..Ολα τα ποστ με βοηθησανε εξησου για να καταλαβω την σωστη αναπαραγωγη των καναρινιων..Οσες φορες ειχα βαλει να ζευγαρωσω καναρινια ποτε δεν ειχα επιτυχια 100% γιατι δεν εκανα κανενα απο αυτα τα βηματα.
    Εβαζα αυγο και στα 2 πουλια μεχρι να πυρωσουν ενω ητανε το ενα διπλα στο αλλο και οταν πυρωνανε τα εβαζα μαζι στο ιδιο κλουβι..υπαρχηαν παλι εντασεις και τσακωμοι μεχρι να γεννησουν το πρωτο αυγο..μετα ηρεμουσαν κατα καποιο τροπο..
    Εχω μια απορια..γιατι η καναρα τα πηγαινε καλα με την καρδερινα ενω δεν υπηρχε γνωριμια? και στεινοτανε για να ζευγαρωσουν?

4. misalouris

Χωρίς να είναι απόλυτο ... πιθανόν επειδή δεν είχε εκδηλώσει ερωτική διάθεση. Αν το είχε κάνει ... ακόμη θα μάλωναν.

5. billdere

billdere PB Member

καταλαβα..δηλαδη ολα οφειλονται στην καναρα?

6. misalouris

Ακριβώς... αυτή "έχει και το μαχαίρι και το πεπόνι"..... και είναι λογικό.. Όταν είναι έτοιμη ... τότε θα φέρει τη ζωή στη γη.
    Υπεύθυνη στάση!

7. alicedros

alicedros PB Supporter

Ναι αλλά ο Βασίλης λέει πως στηνόταν στην καρδερίνα η κανάρα.. Πως γίνεται να μην είναι πυρωμένη? Εμένα το μυαλό μου πάει στο ότι ίσως μπορεί να μην ταίριαξε η κανάρα με τον κανάρο! Συμβαίνουν και αυτά! Δεν είναι μηχανάκια... Έχουν και αυτά προσωπικότητα και.... χημεία! ;)

8. billdere

billdere PB Member

Αυτο ειναι σιγουρο Αλικη....Γι'αυτο εκανα το ποστ πιο πολυ..επειδη η καναρα ητανε ηδη πυρωμενη..και ο καναρος επισης.. αλλα τωρα ο κακομοιρης δεν ξερει που να κρυφτει...Τωρα δεν ξερω τι αλλο να κανω εκτος απο το να τα χωρισω..Λες να χρειαστει να βρω αλλο καναρο?

9. misalouris

Αν αρχίσει η κανάρα το χτίσιμο της φωλιάς θα αλλάξει η διάθεσή της προς τον ταλαίπωρο φίλο μας.

10. billdere

billdere PB Member

Φωλια υπαρχει..δεν εχω βαλει ομως νημα/βαμβακι..να βαλω και να δω αντιδρασεις?

11. misalouris

Δοκίμασε λίγο... αν και πιστεύω πως θα μάζευε μέσα στη φωλιά ότι έβρισκε..
    Θα είχες δηλαδή σημάδια έναρξης προετοιμασίας φωλιάς.

12. billdere

billdere PB Member

Ενταξει.
    Αυριο το πρωι λοιπον θα τις βαλω νημα και βαμβακι και θα δουμε.....................!

13. Papadopoulos G

Papadopoulos G PB New Member

Τι έγινε με τη φωλιά; Την έφτιαξε;

14. billdere

billdere PB Member

Οχι ακομα..κοβει κομματακια το βαμβακι αλλα οχι, δεν κανει τιποτα

15. misalouris

Τελικά θα χρειαστεί να περιμένεις μερικές μέρες ακόμη.
    Είπαμε... ζωντανός οργανισμός είναι... δεν μπαίνουν κανόνες.
    Ακολούθησε τις οδηγίες εδώ

16. billdere

billdere PB Member

Δεν με πειραζει..θα περιμενω..οι οδηγιες πανε καλαα!

Θα χρειαστει να παρω αλλο καναρινι Κ. Γιαννη?

17. misalouris

Για ποιο λόγο?
    Ο φίλος σου θα κάνει αυτό που πρέπει... χρόνο χρειάζεται.

Κι εσύ νομίζω θα του τον δώσεις.

18. billdere

billdere PB Member

Εγω θα του τον δωσω τον χρονο που χρειαζεται και αυτος και η κυρια του.
    Δεν εχω προβλημα σε αυτο.
    Απλα ρωτησα μηπως και...χρειαζοταν..

19. YannisK

YannisK PB Known Member

Η καρδερίνα είναι στον ίδιο χώρο; Έχει οπτική επαφή με την κανάρα;

20. billdere

billdere PB Member

Αυτες τις μερες με τα κρυα τα εχω στον ιδιο χωρο ολα μαζι.
    Οπτικη επαφη δεν υπαρχει..αλλα ακουστικη αρκετα :p

Μοιραστείτε

Φόρτωση...